şükela:  tümü | bugün
 • hindistan'ın kırsal kesimlerinde varlığını halen sürdürmekte olan sınıf sistemi.

  kast sisteminin temelinde karma denen bir "indeks" yatmaktadır. bu indeks, bir bireyin önceki hayatındaki davranışlarının bir fonksiyonudur ve bugunün kastını belirler. diğer bir değişle hindistanda düşük bir kastın mensubu olarak doğmuşsanız şayet, bu geçmişteki kötü davranışlarınızın size getirdiği "hakedilmiş" bir durumdur.

  bu bakış açısının daha modern bir yorumu ise kast sisteminin aslında ülkedeki yoksullar adına hiçbir şey yapmamanın ruhani mazereti olduğudur. böylelikle geçmişlerinde kötü olan insanlar düşük kastlarda doğmuş ve kötü işlerde çalışarak hakkettiklerini bulmuşlardır. dolayısıyla toplumdaki düşük kasta mensup ve dolayısıyla fakir insanların şartlarını düzeltmemek bir nevi ibadet, karmaya saygı nitelğindedir.

  kastlar arası geçiş mümkündür ve iki yolla gerçekleşmektedir. bunlardan ilki aslında mensubu olunmayan kast sınıfının değerlerini benimseyip "onlardanmış gibi" davranmaktır. sınıf değiştirmek için bir diğer yol ise evliliklerdir. ancak her iki yol ile çok kısıtlı bir sınıf mobilitesi elde edilebilir. yani parya olarak doğup bir brahmanla evlenme yolu ile sınıfınızı yükseltemezsiniz. böyle "cürretkar" adımınların bedeli, çok açık bir şekilde, ölümdür.

  kast sisteminin hindistan toplumu ve ekonomisi üzerine ilginç etkileri olmuştur. örneğin kast ile deri renginin koyuluğu arasında sıkı bir ilişki bulunduğundan hindu dillerinde kahverenginin tonlarını niteyen daha fazla sıfat vardır. insanlar bir bakışta, deri renginden hareketle, karşısındakinin hangi kasta mensup olduğunu yaklaşık olarak kestirebilir.

  kast sisteminin ekonomiye olan etkisi için ise hindistanın ekonomik atılımının niteliği gösterilebilir. hindistan'ın ekonomik atılımı, sanayi sektörü ile gelişimini sürdüren çin'in tersine, sistemin üst kastlara atamış olduğu mesleklerle daha çok ilişkilendirilebilecek hizmetler sektörü üzerinden gerçekleşmektedir. bu açıdan hindistan henüz gelişmekte olan bir ekonomi olsa da post-industrial bir ekonominin niteliklerini sergilemektedir. yine kast sisteminin bir etkisi ofislerde yoğunlukla kullanılan peonlardır. dirty hands syndrome olarak adlandırılan bu durumda, peonlar şirkette üst poziyonları işgal eden çalışanların hemen hemen tüm işlerini yaparlar, çünkü üst sınıftaki çalışanların yükümlülüğü üst sınıfın keyfini sürmektir.

  kast sisteminin ve üst sınıfa dahil olma özleminin daha derinlemesine etkileri hintlilerin tüketici davranışlarında görülebilir. özellikle hintlilerin prestij takıntısı oldukca çarpıcıdır. bir örnek olmak üzere; bir hintliye 5000 pounda bir araba sattığınızı varsayalım ve vereceği extra 500 pound ile de iki senelik kasko satın alabileceğini söylemiş olun. bu durumda hintli müşterinin size vereceği cevap büyük ihtimalle hayır olacaktır. ancak araba "aslında bu araba için silver, gold ve platinum olmak üzere 3 türlü paketimiz var" stratejisi ile satılsaydı şayet, bir hintli müşteri kasko parasını içine eklediğiniz platinum paketi tereddüt etmeden satın alacaktır.

  son yıllarda hem devletin yürüttüğü eşitlikçi politikalar hem de ülkeye yatırım yapan yabancı ve çok uluslu şirketlerin etkisiyle kast sistemi büyük şehirlerde çözülmeye başlasa da kırsal kesimde katı kast kuralları halen geçerlidir.
 • hindistanda pek çok kesim reenkarnasyona inandığı için insanların bir sonraki yaşamlarında bir üst kast sistemine mensup olarak doğacağına inanılır. yani reenkarne olup olup sonunda kastın nirvanasına ulaşmanız gerekir. bu tez bende "demek sonunda inek olmak varmış kaderde" gibi hinduları gücendirecek bir fikir uyandırmaktadır.
 • hindistan'dan sonra en iyi uygulanan ülke ingiltere'dir.

  asil tiplerin çocuklarının gittiği kolejlere her yıl anormal derecede yüksek başarı göstermiş bir kaç işçi çocuğunun dışında asla başkalarını almazlar, onları da yabancı öğrencilerin arasına karıştırırlar. ingiltere'de sosyal yapı öyle bir kendini dizayn etmiş ki;

  kast/hint karşılığı/ingiliz karşılığı:

  brahmanlar/din adami/kraliyet mensubu
  ksatriyalar/soylu/lord
  vaysilar/tuccar/sermayedar (şovalyedir. sir ünvanı taşır.)
  sucralar/isci/işçi (sendikalı işçi, her yaz mısır'a türkiye'ye gelen tipik ingiliz ailesi)
  parya/kole/kaçak işçi (siksen kimsenin umrunda olmaz)
 • hintli bir arkadaşımdan duyana kadar böyle ortaçağda, en kötü babürlüler zamanında falan terkedilmiş antik bir olgu sandığım sistem.

  oha lan hala varmış! aileler kızlarına kendi kastlarından damatlar bulup evlendiriyormuş. ama hintliler sistemin bugını bulmuşlar. yurtdışına kapağı atmak. bombay'dan çıkınca kim tanır kastı düşüncesi hakim. hatta hristiyan veya müslümanlarla bile evleniyorlarmış yurtdışında. pakistanlılar hariç tabi. ülkelerinde büyük bir düşmanlık var pakistan'a karşı. ayrıca deri rengiyle kast sistemi orantılıymış. açık tenliler üst sınıf, kara tenliler alt sınıfmış.
 • brahmanlar:din adamlari ,
  k$atriyalar:soylu ,
  vaysilar:tuccar ,
  sucralar:i$ci ,
  parya:koleden bile beterler .
 • genetik algoritma'da da uygulamasi bulunan bir sistemdir. populasyonu fitness'larina gore siniflandirip sadece yakin fitness'li kromozomlari e$le$tirmek suretiyle iyiye gitmeye cali$ir. iyi yani elit kromozomlari kotu fitness'lilar bozmaz ama i$in butun esprisi zaten randomization'dan gelirken bunu gutmek algoritmanin uzun vadede kisirla$masina yol acar.
 • aşağı yukarı iö 1600 yıllarında kuzeyden gelen, kentler kurmasını bilmeyen, gemicilikten anlamayan, savaşçı köylüler ve göçebe çobanlardan oluşan ve kendilerine “aryas” (arya’ar) diyen bir kavim hindistan’ı yavaş yavaş ele geçirmeye başladı.

  aryalar doğuya, ganj çatalağzına yayılıp orada başka bir ırktan olan yerlileri alt ettikçe çoğunluğu oluşturan yerli halka karışarak eriyip gitmekten korkan bu yönetici ve egemen azınlık üstün ve ayrıcalıklı kalabilmek için kast sistemini ortaya attı.

  ilk olarak aryas ve chudras (bunlar birçok yazarın dediğine göre ama kesin olmamakla birlikte yerli halklardan biriydi.) ayrımı yapıldı; ya da daha doğrusu, zaten gerçekleşmiş olan bir ayrım, kast düşüncesinin ortaya çıkmasıyla aşılmaz bir bölünme olarak pekiştirildi.
 • hindistanda insanların statülerine göre muamele görme durumudur. bu sistemi orta okuldan üniversiteye kadar bize derste anlatırlar. insana fenalık gelir artık.neden afrikadaki kabile sisteminin anlatılmadığı ise bir soru işaretidir.herhalde hindistanlılar bu kadar rezil edildiklerini bilseler reform yaparlardı.
  (bkz: kast sistemi)
 • gecmiste kalmis birsey saniyordum bunu, ta ki hintli bir arkadas evlenecegi kizdan bahsedene dek. efendim bu kast sisteminin sinirlari net olarak belli oldugu ve herkes ait oldugu kasti bildigi gibi, her kast icinde de kastin alt siniri ve ust sinirindakiler de kendi yerlerini bilirmis.
 • kanımca asla bitmeyecek olandır. değişim, dönüşüm geçirecektir ama hiç bitmeyecektir. günümüzdeki versiyonu için (bkz: sosyal statü)