şükela:  tümü | bugün
 • 353/2 ksd olarak acemi eğitimimi tamamladığım jandarma eğitim birliğidir. şu anda usta birliğimdeyim ve yaklaşık 1 hafta kadar önce alt devremiz olan 354/2 ler geldi. onlar da 5. alaydan gelmiş. burada bir çok arkadaşın kısa dönem 355. dönem olarak askerlik yapacak olan eşi dostu ahbabları da 5. alay da eğitim alacakmış. demek ki kısa dönem acemi eğitiminin merkezi olmuş burası. o yüzden buraya gidecek olan arkadaşlara, ya da çok daha ileride askerlik yapacak olup da günün birinde e-devlet şifresiyle ekrana baktıklarında burayı görecek olanlara az da olsa faydalı olabilmek adına bu enrty'yi yazıyorum.

  önce siz buraya teslim olduğunuzda nizamiye kapısında bu alayda görev yapan usta askerler karşılayacak. usta birliğinizin neresi olduğunu soracaklar. usta birliklerinizde muhtemelen "x jandarma eğitim taburu/alayı" ya da "x il jandarma komutanlığı" yazıyordur. teslim olurken sakın sadece şehri söylemeyin. gideceğiniz yerin eğitim birliği mi, ya da il jandarma mı, ya da başka bir jandarma birliği mi olup olmadığınızı da söyleyin. buna göre size hangi bölüğe gitmeniz gerektiğini söyleyecekler. ve usta birliğinde birlikte olacağınız arkadaşlarınızla aynı bölükte olup önceden samimiyet kurmanız sağlanacaktır.

  ilk gün alay kaydı, bölük kaydı vs.. ile geçer ve kamuflajlarınız, botlarınız falan verilir. siz bir künye numarası verirler ve o künye numarasının yazdığı yatağı yapıp ilk geceyi geçirirsiniz. ilk gece biraz hüzünlü olabilir fakat alışmanız maksimum 3 gün sürer.

  ben burada 3. bölükteydim. dolayısıyla bu bölükteki komutanları biliyorum. ama diğer bölüklerde de sistem 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. bizim bölüğün komutanları çok iyiydi. eğitimler vs... eğlenceli geçerdi genellike. bünyamin uzman diye bir komutanımız vardı adamın dibiydi amiyane tabirle. zaten eğitimleri de genellikle anfilerde yaptık. ama bunun sebebi sanırım aralık ve ocak aylarının çok soğuk geçmesiydi. şimdilerde havalar müsaitse dışarıda da eğitim yaptırılabilir.

  burada her bölük kendi içlerinde 15-20 kişi arasında değişen postalara ayrılacaktır. her posta sırayla günlük olarak yemekhane ve mıntıka sorumlusu olacaktır. yemekhane işi biraz zorlasa da eğitime falan katılmazsınız o gün. üstelik eğlenceli geçer.

  banyonun belli günleri ve saatleri vardır. ama kendi gününüz değilse bile çaktırmadan başka bölüklerin arasına karışabilirsiniz.

  eğer kış aylarında gidecek olursanız buraya götünüzü donduracak soğuklara hazır olun. teslim olduğum gece hava -18 dereceyi görmüştü. ama soğuk dışında da fazla dezavantajı yoktur buranın.

  alay komutanı hala albay erhan vural ise çok iyi bir adamdır. sürekli "aferin, çok güzeli iyi oluyor." der. ama 1. taburun komutanı olan yarbay bünyamin şahin için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. iyi insan olmasına iyi de alay komutanı gibi gaz veren tarafta değildir. yemin töreni provlarında bol bol fırçasını yiyebilirsiniz. ya da içtimalarda "tüfek as!" komutunu nizami yapamamaktan dolayı da fırça yiyebilirsiniz. bir de kendisinin makam arabasını gördüğünüzde ya yolunuzu değiştirin ya da selamınızı nizami bir şekilde verin. takıyor böyle şeylere.

  yemin töreni provaları için bol bol yürümeye hazır olun. yemin töreninden sonra rahat edeceksiniz zaten. sadece 4 hafta sabredin yeter.

  çok ağır bir eğitimi yoktur. doğru düzgün spor bile yaptırmazlar. yaptırsalar bile ağır hareketler içermez. atışlarda ise kaç tane vurup kaç tane ıskaladığınızla ilgilenmezler bile. eğitimde zorlanmazsınız kısacası. lakin benim gibi hayatında silaha ilk kez askerlikte dokunanlardansanız ilk silahı tutttuğunuzda hafif tedirgin olabilirsiniz. ama zamanla göreceksiniz ki o silah adeta sizin bir uzvunuz olmuş.

  özetle buradaki günlerinizin tadını çıkarın. bir çok şeyden şikayet edebilirsiniz ama emin olun usta birliğine gittiğinizde buradaki günlerinizi özleyeceksiniz. şimdiden hayırlı tezkereler.

  son olarak şafak: atarsa 33. kimsenin zoruna gitmesin, alkışlamayanın şafağı bitmesin. :d
 • 1 hafta sonra teslim olacağım yer, çorabımını donumu aldım gidiyorum. ne demişler "he ananın oğlu komando, her kızın sevdiği jandarma olmazmış".
 • acemilğimi geçirceğim yer.daha önce burda bulunmuş arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.
 • eğitimleriniz anfilerde olucak bölüklerinizden anfiye giden toprak yolda uygun adım yürürken marş söylememek alabileceğiniz tek önlem aksi taktirde hazin son faranjit. geceleri yatarken boğulurmuşcasına öksürük krizleri boğaz ağrısı bide sigara kullanıyosan allah yardımcın olsun. tek diceğim yanında pastil yada öksürük şurubu götür çok dua edersin
 • buraya çıkan arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun. baya şanslısınız.
  bazı şeyleri baştan söylemek lazım. burayı eleştirirken sivil hayatınız ile değil de başka acemi birliklerini baz alarak eleştirmeniz gerekiyor. yani ben her gün yatmadan duş alıyordum burada alamıyorum amaaa :( gibi bir eleştiri saçma anlamsız mesnetsiz.

  alayda toplamda iki tabur, 9 bölük var. ilk 4 bölük eski yerleşim yerinde güzel büyük bahçeleri çardakları olan, son baharda mükemmel akşam sohbetleri yapacakları, koşullarına 1 dk uzaklıkta camileri olan (evet baya günde 5 vakit minaresinden ezan okunan cami var. evet minaresi de var, hatta uzun dönemlerden tayin edilen imamı da var) ancak eski koğuşlara sahip alanda olacaklar. koğuşlar eski derken kullanılmaz değil ama 2. tabur ile kıyaslandığında baya eski. bölük dolayısıyla tabur seçimi sizin elinizde olmadığı (gideceğiniz usta birliklerine göre bölüklere yerleşiyorsunuz) bunu çok da sıkıntı etmeyin zaten. 2. tabur baya yani 2 3 senelik binalar yeni tuvalet ve banyolar ancak tamamen beton bir alan ama büyük ve kocaman bir kantine sahip bir alanda. kış dönemi gidecek arkadaşlar için 2. tabur daha iyi olacaktır zira 1. taburda gazino yok.
  ben 356 / 1 olarak gittim bizim çantalar aranmadı neredeyse. üstünden baktılar. ama ilk girişte xray dan geçiyor tüm çantalar. aa iyi telefonu sokarım demeyin yani.
  120 civarında telefon kulübesi var. yeterli sayılır biraz sıra olabiliyor ama dediğim gibi orada bir tabur yani 1200 adamla birlikte aynı sosyal alanları kullanacaksınız her şeyi buna göre kafanızda kurun.
  haki iç çamaşırı geyiğine girmeyin öyle aç donunu göster muhabbeti olmuyor evde kullanmadığınız eski çamaşırları götürün kullanıp kullanıp atın. çamaşırhane çok iyi değil ee1200 adam var orada.
  her bir bölükte 250-300 adam var. hep birlikte eğitim görecek, yemek yiyecek ve dinleneceksiniz yani bol bol beklemeye sıkılmaya hazır olun.
  her bölüğün komutanları farklı ama genel olarak sıkıntılı komutan yok. ben 2. bölükte idim. rütbeliden askere değil küfür lan denildiğini duymadım. hepsi böyle değildir ama geneli böyledir bence.
  yemekler, sabah kahvaltısı yetersiz, öğlen güzel, akşam nimete kötü denmez ama pek iyi değil. tost ve sandviç satılıyor ama 1200 kişi..
  uzun dönemleri bilemem ama kısa dönemlere eğitim yok. bir hafta kayıt, bir hafta sağa sola dön, bir hafta yemin törenine hazırlık, bir hafta atışlar derken bitiyor.
  5i manevra mermisi (yani çekirdeği olmayan sadece ses ve ateş çıkaran mermi) olmak üzere 34 atış yapacaksınız. silah g3. tepiyor biraz sıkı tutun silahı ama korkacak kadar değil rahat olun zevk almaya bakın. benim gibi sol gözünüzü kapatamıyorsanız göz bantı alın.
  öyle ahım şahım iş bulaşık mıntıka falan yok. bu konuda içiniz rahat olsun.
  ben bir ayda iki defa yemekhane postası oldum yani bulaşık falan işte.
  kütüphane internet vb hizmetler var ama pek iyi değil. gazete satılmaya başlandı diye biliyorum.
  komutanlar askeri zorlama meraklısı değiller. gene diyorum burayı sivil hayat ile değil başka acemi birlikleri ile kıyaslayın. mesela benim başka yerde acemilik yapan arkadaşım 30 ağustos günü, uzun kollu tören kıyafeti hücum yeleği ve silah ile 4 saat güneşin altında hazır ol da beklerken, biz 30 dk lık bir tören yaptık sonra istirahat verildi.
  bir de hafta içi her gün, sabah koğuşlardan amfilere, saha sonra amfilerden koğuşlara öğle yemeği için, daha sonra akşam eğitimi için öğle yemeğinde sonra koğuşlardan amfilere daha sonra da dönüş ve akşam yemeği için amfilerden koğuşlara kadar yürüyeceksiniz. bu yürüyüş yemin törenine hazırlık olsun diye uygun adımda (yani rap rap rap) oluyor. arada normal yürüyün falan diyolar. her bi yürüyüş 15 20dk sürüyor ilk günler bu mesafe çok uzun gibinize geliyor ama sonra kısalıyor sıkıntı etmeyin.
  alayda bir revir var. iki tabur yani neredeyse 3000 kişiye 2 3 doktor bakıyor. çokluk sebebiyle bölükte bir kişinin hapşırması demek 1 hafta içinde 70 80 kişinin hasta olması anlamına geliyor. revir bu yüzden çok sağlıklı çalışmıyor. o yüzden ilaç alın. soğuk algınlığı ateş düşürücü ağrı kesici antibiyotik falan. baktınız hasta oluyorsunuz hemen atın bir tane. revirle uğraşmayın zira onlar sizle uğraşmak istemiyorlar. çantalar üstün körü arandığı için altlara doğru koyun. xray da çıkmıyor. ilaç var mı diye soruyorlar. yok diyin. geçin gidin.

  aklıma gelenler bunlar. bunlar dışında sorusu olan varsa mesaj kutuma gidin.
  herkese hayırlı tezkereler
 • 5 kasımda 357.dönem kısa dönem er olarak acemilik birliğime katılacağım alay
 • 358/1 ksd olarak acemiliğimi yaptığım alay. benim gibi sosyete bölüğüne (9.bölük) düşerseniz 7/24 sıcak su var.
 • 352/2 ksd olarak acemliğimi yaptığım yer. sonrasında da safranboluya gittik arkadaşlarla beraber. tatil köyü, sosyete bölüğü de denilen 9. bölükteydim, tatilimizi yaptık çıktık. gidecek arkadaşlar güle oynaya gidebilirler.
 • benimde şırnakta götüm patlıyodu as kalsın.