şükela:  tümü | bugün
  • kayseri pastırmasının bir anlamda jenerik marka olması nedeniyle ipi önde göğüsleyeceği karşılaştırma..
  • kastamonu ve hatta "tabakoğlu"..
  • lezzet olarak kastamonu.
    inekleri kuzeyde karadeniz yaylalarının ve güneyde ılgazların havasını alıp, suyunu içen memleketten çıkan lezzet tabi ki çok daha önde olacak.

ama kastamonu pastırmasının lezzetinde en önemli etken fabrikalaşmamış olmasıdır. yani hakikaten eski usulle yapılıyor olması ona bu lezzeti veriyor. umalım ki fazlasında gözü olmayan o temiz insanlar paranın kokusunu alıp endüstriyel hale getirmesinler bu işi.
  • tabii ki gastamonu.
  • baba, sen misin ?

sabah uyandım babam içerlemiş bir şekilde "pastırmayı kayseri almış kızım" dedi.

hayatımda ağzıma sürmediğim pastırmanın derdi sabah sabah benim derdim olsun istedi galiba canım, acımadı.

benim pek derdim olmadı neyse ki. neyse, cevap veriyorum; babama göre kastamonu pastırması açık ara birinciymiş. neden, memleket çünkü. *
    (bkz: 50 yaşından sonra oluşan memleket sevgisi)
  • memleketin antep, antakya, izmir ve istanbul gibi gastronomi devlerinin arasına girebilmiş olan küçük bir şehrin haklı gururu olduğu için,

endüstriyelleşmeye ve konfeksiyon üretime yüz verilmeden, geleneksel usullerle ve az miktarlarda, dürüstçe üretildiği için,

yapımında sadece kaliteli sırt (antrikot, kuşgömü) etleri kullanıldığı için,

her yerde bulunamayacağı için kıymetinden,

bir kütüğün üstünde çok keskin bıçakla yongalar halinde dilimlenişinin orijinalliğinden,

bu nedenle ağızda erimesinden,

ve tadına doyulmazlığından, yedikçe yemeyi istetmesinden:

kastamonu pastırması.
  • hiç pastırma yemediğim için karar veremediğim anket