şükela:  tümü | bugün
  • karagöz perdesinin uzun boylu tasvirlerinden birisidir..bundan dolayı karagöz, onunla konuşmak istediği zaman omuzuna merdiven dayar.. perdeye omuzunda baltası ile gelir.. konuşması ve hareketleri kabadır. karagöz ona iyi sözler söyledikçe ve hatırını sordukça o bunlara ters cevaplar verir..ancak hakaret edildiğinde bu hakareti iltifat olarak kabul eder, hoş şekilde cevaplar vermeye başlar.. adı çoğu kez 'kastamonulu baba himmet' olmakla beraber bunun yanında 'mehmet aga', 'veli dayı' gibi isimleri de vardır..
    karagözcü argosundaki adı ise hirbo'dur..
  • karagöz oyunları ile ortaoyunu’nda saf, kaba ve komik tip olarak düşünülmüş olan bir anadolu tiplemesidir. genellikle bu oyunlardaki ismi, memiş ağa, himmet, himmet dayı olarak belirlenmiştir. kendisine özgü bir konuşma biçimi vardır. bu konuşma biçimine "anadolu manav ağzı" denir. komik unsur olsun diye kaba bir konuşma olarak biçimlenir.

    omuzunda balta ile gezen iri yarı, kolayca aldatılabilen, yumuşak huylu, iyi yürekli saf bir kişiliktir. ancak kızdığında gözü kimseyi görmez. karagöz onunla konuşabilmek için üzerine merdiven dayayıp çıkar.
  • (bkz: baba himmet)