şükela:  tümü | bugün
 • bir askerin anıları (heinz guderian), normandiya çıkarması gibi klasik eserler için "conan", "teksas tommiks" vs. gibi çizgiromanvari kapak resimleri hazırlayan ama yine de kitapları bulunduğu takdirde asla kaçırılmayacak olan batalı yıllar olmuş bir yayınevidir.

  edit: daha sağolsun öğrendiğimize göre batmamış bu mevzubahis yayınevi. bir müddetliğine komaya girmiş ama faaliyette imiş.
 • bir zamanlar istanbul'un ve hattâ türkiye'nin pek çok yerine ürettiği elektrik direkleri dikilen betonarme işleri ile uğraşan firma. az önce yaptığım araştırmalar sonucu gördüğüm kadarı ile bir trabzon firması imiş.

  kastaş'ın ürettiği ve benim istanbul içerisinde gördüğüm elektrik direkleri 8, 10, 11 ve 14.2 metre yüksekliğinde olurdu genellikle. r harfine benzeyen 8 metrelik direkleri üsküdar-beykoz arasındaki sahil yolunda, yine r harfine benzeyen 10 metrelik direkleri üsküdar'daki cumhuriyet ve mahir iz caddelerinde ve kadıköy'de minibüs caddesinde, büyük t harfine benzeyen 10 metrelik direkleri kayışdağı, libadiye caddelerinde, 14.2 metrelik direkleri ise vatan caddesi'nde, çevreyolu ve e-5 otoyolu üzerinde ve piyalepaşa bulvarı'nda tek-tük de olsa görülebilir.

  r harfine benzeyen 11 metrelik direklere gelince, ümraniye alemdağ caddesi taa netaş'tan santral'e kadar tek tarafı betoya, tek tarafı da kastaş markalı elektrik direkleri ile aydınlatılıyor idi. netaş'tan sondurak'a kadar 10 metre, sondurak'tan santral'e kadar da 11 metre boyunda idi direkler. bir kaç sene önce bütün bu direkler sökülüp yerlerine metal direkler dikildi. alemdağ caddesi dışında da kastaş'ın 11 metrelik ve r harfine benzeyen direklerinden hiç görmedim.

  kastaş'ın eski direklerinde

  l k l
  l a l
  l s l
  l t l
  l a l
  l ş l
  l _ l
  ladl
  l 8 l
  l 1 l

  şeklinde bir baskı olurdu. buradaki 8 direğin boyunu, 1 de direğin kaçlı (ikili, üçlü) olduğunu gösterirdi.

  yeni direklerde
  l k l
  l a l
  l s l
  l t l
  l a l
  l ş l
  l _ l
  l10l
  l 1 l
  l _ l
  ladl
  l _ l
  ltekl
  l _ l
  ve bir de iskelet resminden oluşan bir baskı oluyor.

  üretiici firmanın web adresi: http://www.kastas.net/
 • bu yıl 83'üne girecek olan emekli subay rıfat kasnak'ın sahibi olduğu yayınevi. ikinci dünya savası üzerine birçoğunun fiyatı gayet makul 30 yakın kitapları var. bunlar içinden en cok satanı hitler'in d day ve hitler'in harika komandolarıymıs. birinci dünya savası ve kurtulus savası üzerine ise gercekten birçok değerli kaynak kitaba sahipler. sevr, lozan anlasmalarını inceleyen kitaplardan alptekin müderrisoğlu'nun sakarya meydan muharebesi günlüğüne kadar, ibrahim artuc'un iki ciltlik "yeniden doğuş" kitabından, sehirlerin işgale karsı direnislerini ele alan kitaplara kadar. yaklasık 45 tane türk savasları ile ilgili kitapları var.
 • izmir bornova'da yer alan, yaklaşık 30 civarı oldugu söylenen ancak fikrimce en az 1500 tane atık kagıt toplama aracı bulunan firma. evet 30 ile 1500 arası fark çok biliyorum ama bu firma araçlarını* heryerde görmek mümkündür. en olmadık yerde bile karşınıza çıkarlar. sanki küçükken oyun oynadıgınız araçlara benziyor araçlar*. şöförlerinin de lego oldugunu dusunuyorum* .
 • yakın dünya tarihi ile ilgilenenler için mükemmel kitaplar çıkaran idealist yayınevi.
 • çok güzel biyografik eserler basan yayınevi. sokrates, buddha, konfüçyüs, attilla gibi şahsiyetlerin hayatlarını anlatan süper kitapları var.
 • kurucusu ve sahibi muhterem rıfat kasnak 2010 yılında hayata veda etmiş; biz o sıralar yüksek lisans kaydıydı sınavıydı derken gözümüzden kaçırmışız:http://www.kocatepegazetesi.com/…detay.asp?id=42467

  nur içinde yatsın, onun yayınladığı muhteşem eserler olmasa ben ve daha bir çok dostum siyasi ve askeri tarihe dair gençliğimizde zihnimizi böylesine terbiye edemezdik. bir çok yayınevinin 10'da 1'i sermayeyle onların 10'da 9'undan çok daha iyi eserler yayınlamıştır. umarım yayınevinin başına biri geçmiş, türk yayıncılığının bu çınarı devrilmemiştir.
 • bugün gittim kitap alışverişi için.
  zeminin iki kat altında hizmet veriyorlar. çok geç duydum bu yayınevinin ismini. ikinci dünya savaşı dizisinden çıkan kitapların yarıya yakınını aldım.
  çok şahane bi indirim yaptılar, buradan da teşekkür edelim onlara.
  yakında martin bormann üzerine bir kitap çıkaracaklarmış, onun da haberini verelim.
  bazı kitaplar yeni basımdı. boyutu büyütmüşler yeni kitaplarda ve beyaz kağıda basmışlar. beyaz kağıt olmamış açıkçası. göz yoruyor malumunuz.
  onun haricinde aradığım bazı önemli kitapları bulamadım, eylül ekim gibi tekrar uğra dediler.
  umarız hep böyle kaliteli eserler basarak devam ederler kültür hizmetlerine.
 • eski günlerinden eser kalmayan yayınevi.
  yine de cağaloğlu'nda yer alan bürosunda internette tükendi denilen eserlerin büyük kısmını bulabilirsiniz.
 • ibrahim artuç'un elinden çıkma "ikinci dünya savaşı" kitabı hayalkırıklığı olan yayınevi.
  konusu bu olan kitapta onlarca, bakın bir iki demiyorum onlarca diyorum, typo veya alenen yanlış yazılmış özel isim olamaz.