• ispanyol birinden aksanli olarak duyuldugunda cok ho$ bir tiniya sahip olan kelime. misal age of kings'de ki bolum aralarindaki demolarda gecer bu kelime.
 • baskenti salamanca olan ispanyol bolgesidir.
 • tam ismi castilla y leon'dur, başka bir bölge olan castilla-la mancha ile karıştırılmamılıdır.
 • aslında ispanya denilen coğrafyanın adı ve ispanyolca zannetiğimiz lisanın gerçek adı..
 • başta león krallığı'na bağlı olan bir kontluk olsa da zamanla gücünü arttırarak 1065 yılında bağımsızlığını kazanmış krallık. 1072 ile 1157 yılları arasında león krallığını hakimiyeti altına alsa da bu hakimiyet ancak 1230 yılından sonra kalıcı olabilmiştir. bu sırada boş durmayan kastilya kralları güneydeki emevi devletleri ile savaşıp sınırlarını genişletmişlerdir. 1492'de iber yarımadası'nda 781 yıldır var olan islam devletlerinden sonuncusu olan gırnata devleti'ne son vererek iber yarımadası'ndaki islam hükmünü bitirmiştir. (bkz: reconquista)

  1469'da kastilya varisi birinci isabel ve aragon varisi ikinci fernando evlenince iki krallığın birleşmesinin temelleri atılmıştır. iki varis tahta çıkınca kastilya ve aragon krallıkları birleşmiştir ve ispanya tek devlet haline gelmiştir.
 • bir de sabunu vardır ki hem mis gibi kokar hem de saf zeytinyağından yapılır.
 • kastilya krallığı, timur ile de diplomatik ilişkiler kurmuştur. hatta elçi clavijo'nun seyahatnameside bulunmakta.

  --- spoiler ---

  ... (timur'dan bahsediyor)koca fatih, "oğlum ispanya kralının sıhhati nasıl?" diye sordu. elçinin karşılık sözlerini dikkatle dinliyordu. yanındaki hana ve büyüklere eğilerek, "bunlar, ispanyol kralı oğlumun gönderdiği sefirlerdir; ispanya kralı frenk krallarının en büyüğüdür ... ona dostluk mektubu gönderelim" dedi. frengistan'ı kendisine bağımlı gibi göstermekten hoşlanıyordu.

  kaynak: halil inalcık, has-bağçede ayş u tarab, s. 166
  --- spoiler ---
 • eu4 te seçmesi en zevkli krallıklardan biri
 • ispanya'nın hem coğrafi hem de tarihsel olarak özü olan bölge. ne akdenizli ne de atlantikli. iber yarımadasının denizden uzak iç yaylalarında, platolarında ve bozkırlarında gelişen kaleler diyarı. bask'ıyla, katalonya'sıyla ispanya bir nehirler ağıysa eğer, burası da o nehirlerin kaynağı. gerek zorla gerekse de bazı haklar tanıyarak.

  tarih boyunca kastilya kavramı ispanya ile dlleri olan castellano ise ispanyolca ile özdeşleşmiştir. ispanya devlet armasında da kastilya'nın kalesi sol en üstte yer alır.
hesabın var mı? giriş yap