şükela:  tümü | bugün
 • tamamlanmis bir yapinin bagimsiz bolumleri uzerinde yapinin uzerine insaa edildigi gayrimenkulun maliki veya ortak malikleri tarafindan, kanun hukumlerine gore, bagimsiz mukiyet haklarinin elde edilmesi, tapu sicil kutukleri ve kayitlarinda resmi olarak kayitlara gecirilmesi/kurulmasidir.

  misal, ikamet ettigimiz konutlar, siteler ya da apartmanlar kendimze aitse, imar planlarina ve gerekli yonetmelik ve mevzuatlara uygun olarak ruhsatlandirilmissa, arsa tapusunda hissedar olmak yerine, herkes sahip oldugu evin, dairenin, dukkanin v.s'nin tapusunu kendi uzerine alabilir, tapuda da "kat mulkiyeti tapusu" yazar.

  "634 sayili kat mulkiyeti yasasi" ile her vatandasa taninan mulkiyet haklarindandir.
 • " 28 kasim 2009 tarihine kadar kat mulkiyetine gecilmemesi durumunda, her bir daire malikine, 1000 tl ceza kesilecek. "

  sukru kizilot'un ilgili yazisi icin;

  http://www.hurriyet.com.tr/…=82&gid=61&hid=11538558
 • ilgili düzenleme akp' nin antalya' yı kaybetmesi hikayesine benzer bir durum çıkarır diye umuyor, bekliyor ve istiyorum. siz benim bu yazdıklarımı okumamış olun ama; biraz önce görüştüğüm tapu takipçisi kat mülkiyeti tapusu için ferdi iskan belgesi ve bir binada oturan tüm kat maliklerinin imzalı onayı ve başvurusunun gerektiğini söyledi. yani ben evraklarımı tamamladım, kat mülkiyeti tapumu almaya geldim diye bireysel olarak tapuya da gidilemiyor. memleketin %50' den fazlasındaki meskenlerin genel iskanı bile yokken; sen ön şartı genel iskan olan ferdi iskan belgesi ve toplu bir başvuru istiyorsun vatandaştan öyle mi?

  neyse umarım hükümet bu kanunun arkasında dimdik durur ki erken seçim yakınlaşsın, vatandaş mesken başına 1' er milyarcık yediği cezaların acısını çıkaracak bir mecra bulsun.

  çok kötü butonu mafyası akp yandaşları için ufacık bir hatırlatma: aynı sayın hükümetimiz seçim öncesi ufak bir yasal düzenlemeyle genel iskanı dahi olmayan mesken sahiplerinin elektrik ve su aboneliklerini alabilmelerinin önünü açıveren biricik hükümetimizdir. yani seçim öncesi bizi kaşıkla beslemiş, seçim sonrası ise kepçesini eline almış üzerimize doğru gelmektedir. seviyorum akp' yi hem de deli gibi.
 • oturdugunuz dairenin iskanini aldiysaniz apartmandaki hakkinizdir. sayet iskan almadiysaniz kal mulkiyeti yerine arsa payina sahip olursunuz..
 • cok kargacik burgacik, çetrefilli kelimelerle anlatmaya gerek duymadan ifade etmek gerekir ki bu da kat mülkiyeti olan yapının, yasal olduğu, imar planında sorun olmadıgı, projenin zamanında (sanırım 5 yildi bu) bitirilmiş olduğu anlaşılır. ev almadan once de mutlaka kat mülkiyetinin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki detayları bilen sözlük yazarlarına bir sorum var.
  kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasındaki fark açık. ancak özel bir durumda nasıl sıkıntılar çıkabilir öğrenmem gerekiyor. 30 senelik bir site var. yapılırken kaçak bir kat inildiğinden (evet bodrum inmişler) dolayı mülkiyete çevrilmemiş. apartmanda her hizmet var. yıllardır daireler satılmış alınmış kiralanmış. ama zamanında iskan alınacakken birileri götlük yapıp para vermem demiş ve iskan alınamamış. bu apartmandan daire almanın uzun vadede ve güncel yasal konjuktürde riskleri nedir? bilenler için bak yeşil yeşil diyorum.
 • iskan alınmadan zaten kat mülkiyetine geçilemez zaten dediğim durum. ( ama iskanı olup da kat mülkiyetine geçilmemiş olabilir) bu durumda özellikle belediyede harç yatırılarak yasal süreçte hangi encümen kararı çıkmış, nasıl bir yapı tatil tutanağı tutulmuş öğrenmek ve mal sahipleriyle paylaşmak iyi olacaktır.

  kat irtifakında mal sahipleri (daire dahipleri) belli bir arsa üzerine paylardır. tapu dairesinden alacağınız (maliklerin) takyidat belgesi olarak da geçen belgede arsada ne kadar payınız olduğunu görmüş olursunuz. zaten bu belgede ana aşınmaz arsa olarak görülür.

  ancak kat mülkiyetinde ise ana taşınmaz olarak arsa yazmaz, mesela: " 25 bağımsız bölümden oluşan bina ve arsası" şeklinde geçer ana taşınmaz. yani olabilecek en detaylı şekilde hakkınız korunmuş olur.

  ruhsatlar bina yapıldıktan 5 sene içerisinde geçerlidir. eğer ki kaçak kat inmiş iseler zaten o ruhsatın yenilenip de, iskan almaya kadar gitme durumu yoktur.
 • kat irtifakının yapı kullanma izin belgesi yani iskan alındıktan sonraki formu.
 • binanın ruhudur. kat irtifakı ise sadece bir bedendir.

  kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için bekleten müteahhit ise insana organ nakli bekleyen hasta çaresizliği yaşatır. siz siz olun kat mülkiyetli daire alın.