şükela:  tümü | bugün
 • kursunsuz benzin kullanimda ortaya cikan hidrooksitleri suzmeye yarayan parca.
 • yeni nesil otomobillerin eksozlarından atılan 3 zehirli maddeyi çevreye zarar vermeyecek maddelere dönüştüren aygıt. zehirli maddeler, dönüşütürücü içindeki seramik kaplı platin ve paladyum plakalarıyla tepkimeye girerek zararsız maddelere dönüşürler.

  dönüşüm:
  1- hidrokarbonlar. (yanmamış yakıt vb.) karbondioksit ve suya dönüşürler.
  2- karbonmonoksit. karbondioksite dönüşür.
  3- nitrojenoksit. dinitrojen ve suya dönüşür.
 • yurdum insani inatla bu parcaya katalitik konvektor demektedir.
 • katalizatör de denir.
  katalitik konvertör iptal edildiginde aracın ulasabilecegi en yuksek devir degerinin artmasına karşın, motor gereginden fazla yorulur ve ömrü kısalır.
  cogu aracta, iptal edilmesi uzun vadede faydadan cok zarar getirirken, kimi araclarda iptal edilmesi sadece zarar getirir..
 • 3-5 beygir extra güç için sökülüp atilan , çevre dostu bir parça.
 • hava kirliliğini azaltmak için otomobil gibi motorlu araçlara takılan araç. makineden çıkan egzos gazı dönüştürücüden geçirilir, dönüştürücü kimyasal reaksiyonları hızlandırarak, birleşim atmosfere salınmadan önce, çevreyi kirleten kimi maddelerin başka maddelere dönüştürülmesini sağlar.
 • motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürmek için araçlara takılır. seramikten yapılan yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle (katalizör) kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları reaksiyona girerek zararsız maddelere dönüşür. dönüştürücüye nox (azot oksit), co (karbon monoksit) ve hc (hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız n2 (azot), co2 (karbon dioksit) ve h2o (su) olarak egzozdan dışarı verilir. dizellerde ayrıca is parçacıklarını yakalamak için ek bir sistem ve egr denilen (exhaust gas recirculation) egzoz gazı devirdaimi sistemi bulunur. katalizör ile katalizatör arasındaki dikkat edilmesi gereken farklılık: katalizör, katalitik etki sağlayan madde demektir, katalizatör ise katalitik etki sağlayan cihaz.
 • motor hacmine* gore degismekle birlikte ortalama olarak 1-2 gram civarinda platin grubu elementi icerir.

  *: motor hacmi ile atik gaz orani dogru orantili oldugundan ayni sekilde katalitik konvertor hacmi de artar.
 • iptali halinde tüvturk muayenesinden %99.9 geçemeyeceğiniz (geçeni duydum ama görmedim, ben kendim de bizzat geçemedim, geçemeyenini de çok gördüm) çevre dostu, cüzdan düşmanı otomobil parçası.