şükela:  tümü | bugün
  • egzost sisteminin parcalarindan biridir ve atik gazdaki zararli gazlarin azaltilmasini saglar. yuksek isiya dayanikli celik yuvasinin icinde sayisiz monolit doku bulunur. herbirinde özel platin yuzeyler mevcuttur. monolitlere alternatif olarak 0.5mm kalinliktaki metal folye de kullanilabilir.
  • motordan çıkan zararlı maddeleri zararsız maddelere dönüştürmek için araçlara takılır. seramikten yapılan yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle (katalizör) kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları reaksiyona girerek zararsız maddelere dönüşür. dönüştürücüye nox (azot oksit), co (karbon monoksit) ve hc (hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız n2 (azot), co2 (karbon dioksit) ve h2o (su) olarak egzozdan dışarı verilir. dizellerde ayrıca is parçacıklarını yakalamak için ek bir sistem ve egr denilen (exhaust gas recirculation) egzoz gazı devirdaimi sistemi bulunur. bazen performans arttırmak için katalitik dönüştürücünün iptali gündeme gelmektedir. bu işlem araca ek güç sağlasa da çevreyi kirletmesine neden olduğu için kaçınılması gereken bir durumdur. aracın egzozundan zararlı gazlar çıktığında bundan yine en çok kendimiz ve yakınlarımız zarar görür. son olarak, katalizör ile katalizatör arasındaki dikkat edilmesi gereken farklılık: katalizör, katalitik etki sağlayan madde demektir, katalizatör ise katalitik etki sağlayan cihaz. katalitik konvertör yerine katalitik dönüştürücü de denilebilir. böylece herkes anlayabilir.
  • buna katalitik konvertör de denir fakat katalitik konvektor asla denmez. diyenler itinayla dövülür. bide sakın katalizör olamasın doğrusu arkadaşlar.*
  • daha cok kullanilan ve dogrusu oldugunu düsündügüm katalizör kelimesi yerine almanca, katalysator kelimesinin dogrudan cevrilmis hali.
  • devlet bahceli tarafindan yanlislikla katalizor yerine kullanilmis kelimedir. adam bilmeden almancasini soylemis megerse. acaba almancada biskuvi de puskevit seklinde mi kullaniliyor? kafamda deli sorular.