• fransanın güneyindeki toulouse da bir katalan şehridir. öyle ki 96daki olimpiyatlarda barcelonanın ev sahipliği hakkını kazanması kendi ülkeleri kazanmışcasına mutlu olmalarını sağlamıştır. o seçimlerde bir diğer adayın paris olması ise ilginç bir noktadır.
 • ispanyanin, akdeniz kiyisinda kalan, barcelonayi da icine alan en zengin eyaleti...
  (bkz: katalunya)
 • kendini ispanya'dan ayri sayarlar,ki bu durumda baskentlerini barcelona olarak kabul ederler,sanayilesmis eyalet.bir nevi italya'nın kuzey yöreleri gibidir.
 • ispanya'da barcelona yakınlarında inşa edilmiş, uzunluğu 4.728 km olan bir f1 pisti.

  (bkz: 2002 barcelona grand prix)
 • sokaklarında özgür katalunya anlamında "catalunya liura" yazan ispanyada özerk bölge.ama halkının çoğunluğu süregelen yönetimden mutlu gözükmektedirler.
 • (bkz: barca)
 • bi kere stil oturtuldugunda çocuk oyuncagına dönen pist. ama oldukça zevkli. bi renault parabolü olsun, bi würth + campsa virajı olsun çok tatlı. özellikle würth virajı çıkısından campsa virajına giriş leziz, yumuşak, heyecan verici ve hızlı.

  europcar ve new holland, würth + camspa viraj ikilisine benzer şekilde ve tatda. europcar + new hollandan'ın ardından start-finish düzlüğüne geçiş, hoş bir iniş ve çok heyecanlı.

  elf geniş bi şikan ve şikanın ikinci kıvrımının bordürleri çok yüksek, denge hassas.

  fakat pistin ıslak ve ağır olduğu durumlarda, renault parabolü ve banc sabadell'de çok fazla understeer hissediliyor. aracı viraj içine çekmek oldukça zor hale geliyor.
 • özerklik statüsünü ispanyada cumhuriyet ilan edilmesinden sonra almıştı.*
 • "katalonya "bindokuyüzotuzküsür"de yani ikinci ispanya cumhuriyeti'yle aldığı özerkliğini ispanya iç savaşı'ndan sonra franco'nun iktidarıyla kaybetmiştir. franco 1975'te öldükten sonra ise 1978'de ispanya'nın yeni anayasası kabul edilmiş, bu da yeni demokratik dönemin esaslı başlangıcı olmuştur. 1979'daki referandumda katalanların büyük çoğunluğu otonomi şartını kabul edip şimdiki haklarına tam anlamıyla kavuşmuşlardır" demiş pertifmrt nickli okur misafir odasında..
 • euhemuhu'ya teşekkürlerimi iletip entry'me geçeyim:
  emevi devleti'nin güneyden yükselişi üzerine korkuya kapılan karolenj imparatorluğu hükümdarı şarlman iber yarımadasının kuzeyinde emevi etkisinden korunmuş leon ve asturyas krallığının nüfuz bölgesini görüp hemen doğusunu akdenizle birleştirmek, böylece kendi krallığı ile müslümanlar arasında tampon bölge oluşturmak istemişti. böylece şimdi katalunya olarak bildiğimiz bölgeyi işgal etmiş, ve yönetimini rahat yapabilmek için de kontluklara bölmüştü.
  sonrasında bu kontluklar barcelona kontlar birliği olarak birleşecek ve katalunya idari devlet örgütünün temelini atacaktır.
hesabın var mı? giriş yap