• büyük cisimleri fırlatmak için kullanılan araç. uçak gemilerinde uçağın kısa mesafeden kalkması için 2.5 saniyede 250 km/saat hıza çıkaran alet.
 • (bkz: catapult)
  (bkz: mancınık)
 • süper bir 'warcraft' silahı
 • http://www.kde-apps.org/…ent/show.php?content=21149 adresinden edinilebilecek kde uygulaması
 • barkın bayoğlu'nun belli devirden sonra aşırı hızlanan motosikletler için kullandığı deyim; bi nevi delirmek.
 • katapult diğer adıyla sapan veya mancılık, eski tarihlerde güçlü kaleleri yıkmak için taş atmaya yarayan aletlere denir. ama bundan değilde günümüzde uçak gemilerinde kullanılan katapult sisteminden bahsedeceğim.
  uçak gemileri yapıları gereği kısa bir piste sahiptir. türkçeye mancılık olarak çevrilen katapult sistemi uçakları bu 100 metrelik kısa pisten aniden ivmelendirerek havalandırmaya yarayan bir fırlatma aracıdır.
  ilk katapult sistemi havacılığın babaları wright kardeşlerden gelmişti. tasarım gayet basitti. ucuna ağırlık bağlanmış olan bir halatın yere sertçe düşmesiyle çalışıyordu. havada duran ağırlık yere düşerken yine aynı halata bağlı uçağı kalkış yönünde hareket eden bir makara sayesinde başarılı bir şekilde kaldırabiliyordu. ancak bu sistem savaş gemilerinin ahşap güvertesine hasar verebileceğinden kullanılmamıştı. onun yerine sıkıştırılmış hava ile çalışan katapult ilk kez uçak gemisi uss north carolina'da denenmişti. bu sistem şimdikilere nazaran biraz daha basitti. bir tüpün içine sıkıştırılmış hava bir anda veriliyor ve bir pistonu ittiriyordu. bu enerji makaralar yardımıyla ray üzerinde bulunan ve raya bağlı konumdaki uçağı fırlatıyordu. ancak şuan bu sıkıştırılmış havanın yerini buhar almış durumda ve aslında tek değişen şey de bu.
  modern uçak gemilerinde sıkıştırılmış buhar bir tüpün içine depolanır. uçak kalkışa geçeceği an birden salınır, bu da yine bir piston yardımıyla, uçağın bağlı bulunduğu katapult fırlatıcısını hareketlendirir. bu şekilde uçak 3 saniye içinde 250 km/s hız alır ve havalanır. uçakların kalkışının ardından buhar çıkmasının sebebi sıkıştırılmış buhardır, fırlatmadan sonra havaya salınır. katapult enerjisini yine nükleer reaktörlerden karşılar.
  uçakların boş ağırlığına, yakıt miktarına ve harici yük ağırlığına göre ne kadar buhar gerekiyorsa o kadar sıkıştırılmış buhar tüplere nakledilir. bu işlem pistin hemen yanında bulunan katapult sistem subayı tarafından yapılır ve çok önem arz eder.
  burada katapult sistemine yanlış girilmiş uçak hakkında bilgilerin nasıl bir kaza oluşturduğuna örnek görebilirsiniz. kazanın yaşanma sebebi sistemdeki sıkıştırılmış buharın uçağın ağırlığına yanlış oranlanmasından kaynaklıdır.
  bir başka aynı sorundan kaynaklanan kaza.
  bir uçak kalkış yapmadan önce ön iniş takımına trail bar bağlanır. trail bar uçağı kalkış yapmadan evvel sabit tutar nitekim uçak hızlıca ivmelenmek için %50 oranında motorlara güç verir. aynı zamanda kalkış yapacak uçağın arkasından jet egzoz saptırıcı, uçağın çıkardığı şiddetli ve sıcak egzoz rüzgarından mürettebatı ve uçakları korumak için kalkan görevi görür. katapult sistemine uçak iki şekilde bağlanır. şimdilerde kullanılmayan bir teknik olan kablo ile bağlama, uçağın gövdesinde bulunan kancalara bağlı sağlam bir kablo yardımıyla katapult fırlatıcısına bağlanmasıdır. bu teknik modern uçak gemilerinde kullanılmaz. modern uçak gemileri donanma uçağı olarak tasarlanan uçaklarda bulunan launch bar sayesinde fırlatıcıya bağlanır. ardından pilot shooter'a selam verir kalkışı gerçekleştirir. bu kalkış sırasında pilot 5g kuvvetine maruz kalır.
  rus uçak gemilerinde (bkz: admiral kuznetsov) katapult sistemi kullanılmamış, onun yerine uçağın burnunu havaya kaldırarak ve motorlara tam güç vererek kalkış yapılır. günümüzde yeni nesil uçak gemileri için (bkz: uss gerald r. ford) elektromanyetik katapult sistemleri geliştirilmektedir. bu sistemin çalışma prensibi ise katapult fırlatıcısının etrafında oluşturulan manyetik alanın fırlatıcıyı çok yüksek hıza çıkarmasıyla ilgilidir. tarihi çokta eski olmayan manyetik toplar ile aynı prensibe sahiptir aslında.
  unutmadan, uçuş güvertesi dünya üzerindeki en tehlikeli iş alanlarından biri kabul edilir.
  neden mi?
 • orta çağ'da kullanılmış olan ve büyük taşları uzağa fırlatmak için kullanılan savaş aracıdır mancınık diye de bilinir.
 • (bkz: mancınık)
 • bir cek rock grubu. 1970’lere dayanip hala aktivite gostermektediler.

  bir sarkilarini paylasayim:
  https://youtu.be/6x05p_tk0k4?si=gkqzmbrm_gqyo9eu
hesabın var mı? giriş yap