şükela:  tümü | bugün
 • gozunde katarakt sorunu olanlarin gecirdigi operasyon. gozun saydam tabakasi temizlenip yerine mercek takilmasi islemi uygulaniyor.*
  (bkz: katarakt)
 • 8-10 maksimum 15 dakika suren goz ameliyati..
  ameliyat sonrasi damlatilmasi gereken damlalar mevcut..
  endi$elenicek bir$ey yok..
 • günümüzde en çok kullanılan teknik fako'dur.halk arasında lazer ya da dikişsiz katarakt ameliyatı olarak da bilinir.(bkz: #2446686)
  (bkz: fakoemülsifikasyon)
 • ameliyatı sonrası ağrı olur kardeşim! doktorunuz falan söylemediyse aha işte buradan okuyun. çünkü bu ağrıdan bahseden bir tane bile türkçe içeriğe sahip site yok.

  ayrıca bu ağrı gittikçe azalan şekilde olmalı. tabii ki ağrı artıyorsa acilen doktorunuzu bulun. ilk gün ağrınız hiç olmayıp sonradan ortaya çıkabilir. ilk gün gözünüze bi ton ağrıkesici vs verildiği için sonradan çıkar. bu kadar işte.
 • göz içi lens denen suni bir merceğin arka kamaraya monte edilmesi suretiyle yapılır.
 • ilk kez bir file de yapılmış. ameliyat olan fil ingiltere'de, 43 yaşında ve adı düşes. üç saatlik ameliyatın sonunda sık sık hortumuyla gözünü ovuşturmuş ama artık yeniden görebilecekmiş.
 • 1990 öncesinde çok zor koşullarda yapılan ameliyat. rahmetli dedemin bu ameliyat yüzünden iki gözünü kaybetmesine yol açmıştır.
 • 2014 tarihi itibarıyla hala daha teknolojinin mükemmel sonuçlar almaya yeterli olmadığı ameliyattır.

  gözünüze mono-fokal denen sadece uzağı iyi görebileceğiniz, yakını gözlüksüz göremeyeceğiniz lens takarlar. eğer iki gözden de ameliyat oluyorsanız yine aynı lensi takarlar ama kasıtlı olarak göze müdahale edip yakını görür hale getirirler ama uzak görüş bozulur bu sefer. yani bir gözünüz uzağı diğer gözünüz yakını iyi görür ve iki göz aynı anda hem uzağı hem de yakını günlük hayatta gözlük kullanmaya gerek kalmadan sorunsuz bir biçimde görür. cep telefonunuzdaki mesajları okuyabilir, karşıdan gelen fatma teyzeyi kız arkadaşınız zannetmezsiniz.

  ama işte yine de bazı yerlerde mesela stadyumlarda ya da 3d film izlerken ya da küçük harflerle yazılmış kitap okurken ya da daha da önemlisi özellikle gece araba kullanırken tek gözle görmenin getirdiği derinlik kaybını hisseder, rahatsız olursunuz. dolayısı ile gözlük taşımak yine de yararınızadır.

  ha multi-fokal denen hem yakını hem uzağı gören lensler de vardır ama 70-80 yaşında değilseniz, yani hala daha araba kullanıyor, bilgisayarda çalışıyor falansanız tavsiye etmezler. gözünüzün kamaşma riski vardır. dolayısıyla araba kullanmayı tehlikeli hale getirebilir.

  muhtemelen bir kaç yıla kadar bu multi fokal lensleri mükemmelleştireceklerdir ama yukarıda da dediğim gibi 2014 itibarı ile durum bu.
 • nepalli bir göz doktoru tarafından muadillerine göre çok daha ucuza ve yüksek başarım oranıyla yapılan ve on binlerce kişiyi kör olmaktan kurtaran ameliyat.

  bu başarılı ameliyatları yapan doktoru aziz falan ilan etmek lazım bence, yaşamı boyunca bu kadar hastayı muayene bile etmeyen doktorların yanında kendisine başka sıfat yakıştıramadım ben.

  http://www.nytimes.com/…e.html?ref=todayspaper&_r=1
 • anneannemin karanlıkta duvara çarpması ile farkına vardığımız, çünkü ölse bir yerimde sıkıntı var demez, sorunu çözen ameliyat. başta sıkıntı yaşadık nasıl olacak diye çünkü başka rahatsızlıkları da var ama şu an gayet iyi. hatta dün kendi bile keşke bu kadar korkup geç kalmasaydım dedi.