şükela:  tümü | bugün
  • 1980 yılında diyarbakır cezaevinde yapılan işkenceleri yaşamış, şahit olmuş olan, seyfettin genç isimli emekli öğretmenle yaptığı program oldukça etkileyicidir.
    o günleri anlayabilmemiz açısından çok değerli bir program olmuş.

video

tanım; gökhan çınar 'ın youtube programıdır.
  • çocukluğunda babası tarafından cinsel istismara uğrayan dilara kaçmaz'ı dinleyen uzman psikoloğun bile "nasıl bir şey bu ya" dediği youtube programı.

şurada konforlu evlerimizden on gün çıkmayınca delirecez falan diyoruz da.. neyse..

video: https://youtu.be/4tbwwzawejs
  • jigolo bölümü nedense bana inandırıcı gelmedi.

sevdiğim programdır.
  • jigolo bölümü baştan sona düzmece. anlatılanlar, imkansız değil ama belli ki ilgi çekmek için seçilmiş bir konu. gerçekten bu işi yapan adam da çıkıp anlatmaz, anlatsa da ihtiyacım vardı yaptım der. videodaki lubunya gibi anam babam kavga etti jigolo olmak zorunda kaldım diye saçmalamaz.
  • diyarbakır cezaevine dair okuduğum kıtaplara rağmen yaşayan kişiden birebir duyunca çok irkildim. hani işkenceye çok zaman önce maruz kalan kişiye acıyor mu canınız deyince adamın susup "acımaz mı, geçmiyor" diye anlatması içimi ezdi.
    diyarbakır cezaevive silivri cezaevi deyince bir adım geriye çekilen bir insan olarak izlerken bir hayli rahatsız oldum.
  • aile içi cinsel istismar ve işkenceyi yaşamak bölümleriyle beni çok fazla etkilemiş program. hayat kadını ayşe tükrükçüyü ise yıllar öncesinden bilirim, burada ilk kez duyanlara çok şaşırdım. kendisi genelevlerle ilgili aktivist resmen. böyle konularla ilgili izleyip dinleyip toplumsal farkındalığınızı arttırın lütfen. ayşe tükrükçü ilk olarak yıllar evvel bedensiz ruhlar belgeseliyle anlattı hayat hikayesini. o belgeselde başka kadınlar da var çok kısa da olsa, tavsiye ederim. ayrıca yayını yapan psikoloğu çok sevdim, soramazsın daki yapmacık kadından çok daha iyi.
  • su karantina gunlerinde internette, ordan oraya atlayip dururken denk geldim bihtar karallı bolumune. daha once az biraz kendisini biliyordum ama kendi agzindan birebir hikayesini dinlemek cok degisik bir duyguydu.

daha sonra bu program neymis yahu diyerek diger bolumlerine de goz attim.
    seyfettin genc bolumu duygusal olarak beni darma duman etti. aglak bir donemden gecerken bir durup dusunuyorsun, insanlar neler yasamis yahu diyerek.

kimseyi yargilamadan her bolumu bir hayat dersi olarak izlemenizi tavsiye ederim, bu kotu donemimde bana inanilmaz iyi gelmis youtube programi.

son olarak da hayatimi degistiren sarki adinda bir bolumu var, her bir sarki ayri guzel de manus baba'nin soyledigi bir sarki var, perisan etti beni. bir bana mi boyle oldu bilmiyorum ama izleyin, dinleyin derim;

https://youtu.be/d2m4lsxpcbu?t=261
  • gökhan çınar’ın youtube kanalı.

bir insanı ötekileştirmeden önce o yola nasıl girdiğini öğrenin. hoca bu gaye ile insanların hayat hikayelerini psikoloji bilimi ışığında izleyicileri ile paylaşıyor.

mutlaka takip etmelisiniz.
  • gökhan çınar bu programla bir olabilmenin bilincine katkı sağlıyor. ayrıca katılanlar kendi rızasıyla katılıyor. herşeyi göze almış olmaları gerekmez mi? hikayeler tam da insanın içine fil oturmuş da kütlesiz ağırlıksız olarak o ezilmeyi yaşatıyor. bazısı samimi gelmiyor. jigolo cidden itici bir bölümdü. ya adam gerçekten yaptığı işten dolayı bidon gibi duruşu hissiyatsız ya da yalan dolan bilemedim tiksindim.
  • gökhan çınar'ın sunuculuğunu yaptığı anti-tabu programı.

toplumda konuşulmayan konuların ele alındığı, önyargıları yıkma potansiyeli olan, izleyende empati yeteneği geliştiren bir youtube formatı, içeriği.