şükela:  tümü | bugün
 • kimselerle paylaşamadığım, ancak hiçbir zaman benim olamamış, her biri başyapıt olan mükemmel projelere imza atmış grup.
 • çıkardıkları her albüm ve ep ile bambaşka bir diyardan seslenen grup. bir grup bu kadar başarılı olabilir mi? sorusunun tam olarak cevabıdır kendileri. nereden nasıl baktığımız ve nasıl dinlediğimiz de önemli tabi bu noktada. bizi bir yere sürükleyecektir. en azından bu hislerle yalnız olmadığımızı bize anlatan en net gruplardan bir tanesidir.

  jhva elohim meth ep'sini dinlerken şunu farkettim. bu adamlar bunu 93 de kaydetmişler. ben o zaman çocuktum ama şu anda hissettiklerim, bu adamların o zaman yazdıklarından çok da farklı değil. bu hüzün, bu kasvet ve arayışların boşa çıkma hissini daha net anlatmak, çırpınmak daha güzel nasıl ifade edilirdi? cidden bilmiyorum.

  geçmişten geleceğe doğru giden bu döngülerde, katatonia değişti mi? elbette değişti ama buna ben değişim olarak bakamıyorum. zeminde aynı duygular varken, tınıların biraz farklılaşması cidden çok sorun olmuyor, dinleyen açısından. bu müziği cidden dinleyen, sözlerinden, kapak tasarımına kadar her şeye göz atan birisinin, katatonia'nın dehasını görmemesi, neredeyse imkansız. o kadar açık ki.

  katatonia bize, bir çokları gibi yalnız olmadığımızı hissettiren nadir gruplardan bir tanesi. gelişim sürecinde ve yazılan materyaller ölçüsünde baktığımızda, ortada inanılmaz şeyler var. bu kısır döngü, dört köşesinden başka şekilde ifade edilemezdi. adamlar resmen bu hissiyatların, yalnızlığın kitabını yazdılar. o kadar benzer düşünceler vardı ki hayatımızda, kulak kabartmamak mümkün değil gibi. çünkü çıkmazlar ve çözümsüzlük, bu arayışın zemininde yatan en belirgin şeylerden bir tanesi. kafa karışıklığımız gitmeden bunu net olarak ifade etmemiz belki zor olacak ama, tam olarak bu dediğim dizelerin sahibi bu adamlar.

  katatonia'yı saf karanlık olarak görmek çok zor. bu aslında kaçışın müziği gibi bir anlamda. ama etrafta olan şeylerden ziyade, unutmaya çalışırız ya, tam da burada devreye giriyor bu adamlar. meselenin özüne bir şekilde inmişler ve oradan yürüyüp, devasa bir krallık kurmuşlar. karanlık yanları elbette var. belki bir çok gruptan fazla ama bu adamlar bizden birisi. bu duyguyu yaşayan adamların, aynı acıyı çeken sırdaşı gibiler. yazılan şeyler ifade edemeyenlerin derdine tam olarak derman oluyor. deliliğini bu grup ile örten bir çok kişi gördüm. adam katatonia sayesinde sakin kalabiliyor. adam için bir nevi ilaç. bu kadar mı olur? oluyor abi. aynen bu şekilde oluyor.

  tutunacak dallar azalınca, elde bir şey kalmayınca, mecburen bu oluyor. delirmemek için bir dal arıyor insan. o sırada katatonia'yı bilenler için bu dal katatonia oluyor. tabi bu müziği adam gibi dinlemeyenler için davayı satan adamlar. neden peki? işte logolarını değiştirdiler, o satanik atmosferden çıktılar. olm belkide adamlar o atmosferde hiç olmadılar. o zamanlarda o atmosferde gibi hissettiler ve yaptıklarından sıkıldılar sadece. jonas'ın bir süre sonra sadece clean vocal yapması insanları bir şekilde rahatsız ediyor. ben bütünlük içinde baktığımdan olayın çok çok keyifli taraflarını net olarak görebiliyorum. bu kesinlikle kazanım , görenler için.

  katatonia yalnız zamanlarımızda bizim yanımızda oldu. en azından benim ve tanıdığım bir kaç kişinin. bunun olması bile büyük lütuf aslında. kafamızın karışık olduğu zamanlarda, ifade edemediklerimizi ifade etti bizim için. yaptıkları müzik, sıkıntılardan uzaklaştırdı ve düşüncelerimizi berraklaştırdı. yaz mevsiminde katatonia'nın son albümünü beklemek cidden tuhaf. bakalım bu sefer nasıl bir yerden bakmışlar olaya? zamanla berraklaşan şeyler gibi, katatonia'nın da müziği berraklaşıyor. ulaşabilen kulaklar için o karışık atmosferin içindeki düzen bilinecek.
 • katatonia'nın strung out isimli bir şarkısı zannedip indirdiğim strung out şarkısı. güzel şarkıymış ama lan.
 • 2000'lerin başında izmir'li bir kısım korsancı tarafından albümleri, cd'lerin üstüne ketafonke yazılarak satılmaya çalışılmış grup.
 • müzik...
  yalnızlık...
  hastalık...
  can çekişme...
  karanlık...
  zevk...
 • crimson tears'ın mistik huzur verici efektlerinin, brave'in 03:00'de girdiği ritmi ve bundan 32 saniye sonraki brutal vokalinin, day'in vurucu sakinliğinin ve renkse'nin baygın ama acı çekercesine "day" deyişinin, i break'in "i will find a way to sever myself"inin, deadhouse'un vokale girişinde çotank diye ritim düşüşünün ve guguk kuşu olduklarını düşündüğüm kuş seslerinin, relention'ın "i'm returning from something to something to something"i ile "abi böyle bir şarkı yok" dedirtişinin, cold ways'in "in your eyes you're alive but in my eyes you're a lie" sözü ile "sen kendin sıfır bir insansın" dedirtmesinin, gone'ın ilk başta yavaştan ama sonra dövercesine sitemli halinin, saw you drown'un insana ölümü düşündüren aşırı bunalım atmosferinin, distrust'ın bulunduğu album olan discouraged ones'ı kusursuzca tamamlayışının, for my demons ile i am nothing'in bendeki "ikisi beraber bunların vodka limon gibi" izleniminin, a darkness coming'in korku dolu ama çaresiz bekleyişi karanlığının, chrome'un kendini defalarca dinletmesinin, teargas'ın sevgiliye sert görünüm altından "ağzıma sıçtın ulan" deyişinin, tonight's music'in ağlatırken sesini yükselttirmesinin insana, the future of speech'in "a brand new day it can't get worse" ile "niye yaşıyorum ki ben bu kadar bokluk içinde, anlamıyorum" diye düşündürüşünün, sweet nurse'ün değişik ama kendini dışlatmayan havasının, help me disappear'ın "loneliness is a disease" kelime grubunu içerip bana "lan ölümcül hastayım ben" dedirtişinin, o how i enjoy light'ın sakin ve bunalımlı huzuru içeren aurasının, a premonition'ın "keep it quiet here, i will not tolerate your noise this is where i listen to forgiving voice" ile "yeter ulan dağılın" diye karşısındakine içerik ile tekme tokat dalışının, ghost of the sun'ın "siktir ordan yalancı, oyun buraya kadar" ana fikrinin, will i arrive'ın 03:43'de renkse abinin "look at me now..." diye girerek ortamı yavaştan yarışının, burn the rememberance'in özlem sonrası adamın başına dank edip sinirden ve aslında içten içe üzüntüden ağlatırcasına tokatlayışının, wealth'in viva emptiness albumu içindeki diğer şarkılardan çok farklı bir havaya sahip olup sırıtışının ama yine de olsun dedirtişinin bile anlatmaya yetmediği "abi bunlar insan değil allahıma" dedirten elemanlardan oluşan hayatımın gruplarından biri.
 • olaylari tamamen kullandiklari tonlarda bitiyor. vokal icin de ayni $ey gecerli. insanin icine album kapaginin renkleriyle bile i$leyip ona gore dinletiyorlar kendilerini. inanilmaz notasyonlara ve karma$ik liriklere girmeden sade bi $ekilde olayin amina koyup birakiyorlar.
 • kör edici, donuklaştırıcı ve sürekli mutsuzluğun en iyi betimleyicileri olan isveçli grup.
 • discouraged ones ve tonight's decision albümleriyle şu -10 derecelik havada, yorgan içerisinde, tam da mevsiminde beni günlerdir esir alan grup. mutsuzluk ne güzel lan!
 • lise yıllarımı anathema ile birlikte kabusa çevirmis gruplardan biridir. sonralarda anathema neseli prog eksenine kayarak davayı satsa da bu dayilarin "mutemadiyen agziniza sicacaz olm" eksenli progressive musikileriyle yuregimdeki yerleri bambaskadir.

  olm tamam lisede mutsuz bir insan olmamin sebebiydiniz, ama sonraki yillarda kendimi progressive musikinin akademik, kismen hissiz sularina atip bu kapandan kurtulmaya calisirken bu mecrada da pesimi birakmiyorsunuz.

  sanirim ya ben ya da bu dayilar olene dek seviyeli iliskimiz bitmeyecek. hanim da artik kabullendi, azili olmasa da saglam katatonia fani oldu. ama 7 yasindaki oglum da bu girdaba kendini kaptirirsa o zaman sikinti buyuk...

  dopsununz olm jonas ve anders!!