• 4. çocuğa hamile olduğu iddiası geldi bugün. eğer doğruysa kraliçe ile doğurma yarışa girmiş demektir.
  • solda adını görünce, gene mi hamile diye merakımdan baktığım ingiltere prenslerinden william eşi olan kadın. müstakbel kraliçe.
  • hamile olduğu haberi çok büyük ihtimalle yalan çıkacak düşes. buradaki yorumlara bakınca türkiye’de ebeveyn olmanın ne kadar yanlış anlaşıldığını görüyor insan. batıda insanlar bakacak imkanı varsa çok çocuk yapıyor fakirse coşmuyor, bakacak imkandan kastım allah rızkını verir değil daha somut dayanaklar tabii ki, sağlıklı iyi eğitim alma şansına sahip mutlu bir birey yetiştirebilmek. dolayısı ile kate 10 tane doğursa bile normal çünkü imkanı var. bizde çocuğa sağlanan olanaklar pek umursanmadığından ve çocuk, ülkenin batısında doğduysa maaşıyla bana baksın, doğuda doğduysa 8 yaşında çalışmaya başlasın görüşü olduğundan fakirler sapır sapır ürüyor.
  • hamilelik haberleri yalan olan cambridge düşesi. kensington palace açıklamadıysa böyle haberlere itibar etmeyin efendim. lisedeki matematik hocamın dediği gibi “ispatı olmayan her şey bana göre palavradır.” burada da palavralar almış başımı gitmiş. zaten teknik olarak da zorlayıcı. kadın nisanın sonunda doğurdu. mayıs haziran geçti daha nasıl hamile kalsın. tamam mümkün de yani inandırıcı değil.

şimdi sıra meghan’da diyemicem bu arada. kate bir tane daha yapabilir ki yapsın. ben ingiliz tahtının varisiyle evli olsam en az 5 çocuk yapardım. bence o da yapmalıdır.
  • meghan’ı saf dışı bırakmak için bir tane daha doğurması elzem, ilk 6 kişi tahttan yana umudu olanlar gibi değerlendirildiği için klanı 6. ya kadar uzatmak akıllıca.
  • meghan markle yardıra yardıra catwalk yaparken, yanında teletubbie gibi yürüyen bet suratlı kazulet kadın.
  • bu kadın giderek sibel can’a benziyor olabilir
  • bir başka allah sahibine bağışlasın demek zorunda kaldığım the one...
  • bugunkü wimbledon tenis turnuvasında eltisi* meghan ile birlikte çim zemin üzerinde stilettoyla yürümeye çalışmaları gerçekten takdire şayandı. kızlar bilir, sivri topukla çim zeminde yürümek, işkenceden beterdir. prenses de olamazmışım ben, hiç öyle zorluklara gelemem.*
  • açılın, ingiliz monarşisi uzmanı ve uluslararası komplo teorisyeni geldi!
    tanımımızı yaparak başlayalım; kate middleton: geçtiğimiz günlerde 3. çocuğu* vaftiz olan, cambridge düşesi.
    geliştirdiğim teoriler, vaftiz gününden yola çıkacak.

şu vaftiz fotoğraflarına baksanıza negzel bi' aile oldular, insanı resmen aile kurmaya özendiriyorlar. utanmasam facebook'taki aile büyüğü teyzeler gibi fotoğraflarının altına maaşallah diye yorum yazacağım. :)
    "güzel bir aile, isteyen herkese nasip olsun." diyerek asıl meselemize geçiyorum.

şimdi efendim malumunuz bu royal canınlar (bir sevgi ifadesi) vaftiz günlerinde uygun bir şapelde vaftiz töreninin gerçekleşmesinin akabinde, ailenin mülkünde bulunan saraylardan herhangi bir tanesinde aile portresi çektirirler, bir terslik olmadığı müddetçe de (sağlık problemi, seyahat vb.) o an tahtta bulunan kişi ve vaftiz olan bebeğin tüm yakın akrabaları vaftiz törenine katılır ve mutlak surette aile fotoğrafında yerlerini alırlar.
    prens george'un vaftizinde de, prenses charlotte'ın vaftizinde de, hatta biraz daha geriye gidecek olursak; prens william ve prens harry'ninvaftiz törenlerinde de bu hep böyle olmuştur.
    kraliçe ikinci elizabeth başta olmak üzere "cümbür cemaat bütün mahalle" (iş bu tamlama barış manço'nun ayı şarkısından alıntılanmıştır.) gördüğünüz gibi hem törenlerde hem de aile portrelerinde yer almaktadırlar.

geride bıraktığımız günlerde gerçekleşen prens louis'in vaftizinde ise, işler her zamankinden farklı ilerledi.
    kate middleton'ın kuzeninin bile hazır bulunduğu vaftiz törenindeki tek eksik kraliçe ikinci elizebeth ve prens philip'ti.
    törene katılmadıkları gibi, artık klasikleşen aile portrelerinde de yer almadılar. meselenin ortak bir sağlık problemi ya da seyahat olduğunu sanıyorsanız oldukça yanılıyorsunuz, zira ingiliz basını; herhangi bir engellerinin bulunmadığını, bu durumun kraliçe ve eşinin çok daha önce aldıkları ve aileye açıkladıkları ortak bir karar olduğunu yazdı.
    kaldı ki kraliçe aynı hafta içerisinde birçok farklı etkinlikte boy gösterdi.
    yoğun bir programı olan kraliçenin yorulması istenmiyor olsaydı, çok daha önceden kararlaştırılmış vaftiz programı başka bir tarihe alınabilir ya da en azından kraliçe yalnızca aile fotoğraflarında yerini alabilirdi.

sembolizme oldukça önem veren ve bunu uluslarası mesajlar vermek için kullanan; kıyafetlerinin renkleri, çanta, ayakkabı, mücevher ve şapka gibi aksesuarları, makyajları, el kol hareketleri, saç modelleri, jest ve mimikleri bile belirli anlamlar ifade ettiği için birtakım protokol kurallarına göre düzenlenen ingiliz hanedanı'nda bu durumun "öylesine alınmış keyfi bir karar olmadığı" aşikar.
    bu ilginç durumunüzerine; kate middleton'un önceki vaftiz törenlerinin aksine, ilk kez klasik şapka formundan uzak ve "taç" stilinde bir şapka kullanması, kraliçenin olmadığı bir ortamda veliaht prens konumundaki prens charles'ın kraliçeyi temsilen fotoğraflarda öne çıkartılması gerekirken, kate middleton'un ailesiyle eşdeğer bir pozisyonda fotoğrafta konumlandırılması, fakat prens william ve ailesinin fotoğrafın odak noktası haline getirilmesi gii detaylar, yakın zamanda kraliçenin tahtı (hayattayken ya da ölümünün ardından) prens willaim'a bırakacağına işaret olarak yorumlanabilir.

bu iki şekilde gerçekleşebilir:
    1- klasik taht sırası beklentisini karşılayacak şekilde taht önce prens charles'a bırakılır, fakat kendisi kağıt üstünde de kral olana değin (yasal prosedürlerin tamamlanmasına kadar) tahttan ve haklarından feragat ettiğini açıklayıp, yerini oğluna devredebilir.
    2- prens charles çoktan veliahtlıktan çekilmiş ya da el çektirilmiş olabilir, dolayısıyla prens william zaten teoride bir sonraki kraldır.

kraliçe gerçekte de prens louis'le vaftiz günü hiç mi fotoğraf çektirmedi bilinmez; fakat ingiliz kraliyet ailesinin basına servis ettiği fotoğraflar ve görüntüler konusunda daima titiz davrandığı ve özel olarak seçip yayınladığı bu materyallerle bir mesaj vermeye çalıştığı düşünülürse bu tahminler hiç de dayanıksız kalmıyor. kitlesel algının yavaş yavaş prens william'a alıştırıldığını düşünmekteyim.
    aile portresinin çekildiği odadaki, kadın ve erkek aile üyelerinin giyimlerindeki renkler mavi, beyaz ve lacivert tonları ağırlıkta olmak üzere ayarlandığı halde, asker yeşili giydirilerek "sen bizden değilsin tatlım." denilen meghan markle'a da üzülmedim desem yalan olur. bu kıza bu kadar da yüklenmeseniz artık? (ilk üç gün ben de destekledim.)
    tahminlerim tutarsa bi' dal tebriğinizi alırım, ola ki yanılırsam da cool story sis dersiniz, napalım?

bir başka kraliyet dedikodusunda görüşmek üzere...

photo credit: prens george vaftiz - jason bell /camera press/ redux
hesabın var mı? giriş yap