• gecesine bağlı değişkenlik göstermekle beraber genel olarak berlin elektro/techno gece hayati ana oyuncularından.

spree kenarinda olmasi ayri bir hava katar, eski (bkz: katerholzig) ve (bkz: bar25) ruhundan gelir.
  • berlin'de bir tren yolu kemerinin altına neredeyse tamamı geri dönüşümlü malzemelerle inşaa edilmiş bir gece klübüdür.

kendi içinde iki farklı alternatife sahip alanı bulunmaktadır. birinde (acid bogen) house, acid müzik dinleyip gevşeyebilirken diğer alanda yüksek ritimle elektronik müzik dinleyip patlayabilrisiniz.

çarşamba akşamları balboa swing dersleri verilir. dersten sonra eski öğrencilerle birlikte swing yapıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

aynı zamanda nehir kenarındaki alanında yaz aylarında avrupa'nın pek kıymetli dj'leriyle coşup eğlenebilirsiniz.
  • berlin'de yer yer acid yer yer minimal çalan underground gece klübü, çok yükseldiğinizde nehire karşı oturup bir sigara içersiniz. ucuzdur, samimidir, iyidir.
  • solda adini gorunce gotumu catlatan kulup, bouncer ablaya selamlar, cok kafa biridir, neyse bu kater blau denen kulubun tarihi retroya dayanir, bundan mutevellit kapida bekleyen elemanlar arasinda arada 70's suit giyen biryantinli ince biyikli ray-banli bir digga gorebilirsiniz, gozyasi dovmeli ablamiz kimliginize bakip ayakustu muhabbetten sonra iceri girersiniz, hemen giriste telefonunuzun kameralarina sticker yapistirilir daha sonra tatli bir cocuga odemeyi yapar iceri girersiniz, montunuzu yarrak birakirsiniz, vestiyer en arkada dumduz kaptirin oyle yuruyeceksiniz biraz, sagda kalan bari gectikten sonra vestiyer var, neyse girdikten sonra hemen sol tarafinizda daha cok trance calar, zaten mekan hostur, ambiance a uygundur, bir salincak vardir, hemen kucuk bir bar, ahsap bir tasarimi olan ufacik bir ot yuvasi dusunun rastalari gencler salinir, sallanir sizde sarar... neyse, 20-30 metre sonra sol tarafinizda bir kapi goreceksiniz asimetrik duvarlar size adi plastik hissi versede o koridoru takip edin, antik tiyatro havasinda ortasina dogru alcalan djin yerinin cok hos oldugu bir pist bulacaksiniz, genellikle techno, deep house vesaire calar ben genelde 120-130bpm araliginda calindigini duydum orda, yani (bkz: peak)te guzel gidiyor. disarida bir bar daha var vestiyere gelmeden o barda da daha sakin sarkilar, 70ler 80ler rock,pop her siki dinleyip opusebilirsiniz, sevisirsiniz de arkada puflar falan neyse lan iste gidin, gorun.

edit: ımla bitte...
  • berlindeki bütün mekanları görmüş olmasam da gerçekten çok hoşuma gitmiş olan gece klubüdür. kendine has harika bir tarzı var. bir de yazın görmek istiyorum, kış ortasında tam randımanlı halini görmemişim gibi geldi. denk geldiğim dj kimdi bilmiyorum ama gerçekten çok çok sevdiğim tarzda bir technoydu. sitesinde de yazmıyor üzüldüm kim olduğunu bulamadığım için.

kapıdaki parlak montlu bouncer abla da gerçekten enerjime enerji kattı. sıra bize gelince şöyle bir süzdü beni, niye buraya gelmek istedin diye sordu sevecen ama sorgulayan bir tavırla. yarım almancam ile alman bir arkadaşımın burayı önerdiğini ve berlindeki en iyi clublerden biri oldugunu söylediğini söyledim. ach soo dedi ve sonra çok ufak dans hareketleri yapmaya başladı bana bakarak, ben de ona bakarak ufak ufak hareketler yapmaya başladım güldü ben de güldüm ve içeri aldı. çok sıkı bir kapı politikası yok gibi geldi zaten bana ama olay hoşuma gitti. ah berlin berlin!
  • normalde berlin'de en sevdiğimiz kulüp olmasına rağmen, bu hafta sonu ziyaretçilerine yılbaşı simülasyonu yaşatarak şoka sokmuş bulunan mekan. pazar sabahı 6-7 gibi bir ara ana sahneye giden koridorda ufak çaplı bir izdiham oldu. yoğunluktan bir kaç dakika insanlar sıkışıp kaldı, ne alana girmeye çalışanlar, ne de çıkmaya çalışanlar kıpırdayamadı resmen. hayatım boyunca yaşadığım en saçma anlardan biriydi resmen ahahah.

en büyük süper gücü, her türlü kalabalık ortamda kişisel alan oluşturup rahat rahat dansedebilecek kenar köşeleri bulmak olan ben bile başarısız oldum.

ayrıca içerideki insan profili de, normalde bir sven ve saz arkadaşları olmasalar da, iyi iş çıkaran suratsız abla ekibinin bu sefer kimseyi geri çevirmediği izlenimi yarattı. bayram hediyesi olarak düşündüler herhalde. aslında ablanın gerçek kürk giymesinden anlamamız gerekirdi ortamda bir bokluk olduğunu.

neyse almanların kendinden geçtiği cadılar bayramı şebekliklerinin kater ayağı yarına kadar sürüyor. cumadan salıya yapmışlar programı. gitmek isteyen olursa diye belirteyim.
hesabın var mı? giriş yap