şükela:  tümü | bugün
 • serum takilacagi zaman falan kullanilan damar icine sokulan boru, ayrica sondalara da boyle deniyor galiba..
 • evet evet boru..
  hadımlar bu boru sayesinde işeyebiliyo
  ama sanırım katater olarak yazılıyo
 • kol damarına ameliyattan önce yerleştirilen, bir aksilik olduğunda hemen damardan serum, ilaç,...vs. verilebilmesine olanak tanıyan ancak insanın kolunun içinde bir iğne bulunduğunu bildiğinden kolunu bükmesini ve dolayısıyla uyumasını zorlaştıran hede.
 • (bkz: katotopark)
 • midedeki asit yogunlugunu olcmek icin burundan sokulur midenize kadar indirilir.benim icin cok aci verici bir deneyim olmustur.bir gun tasimak zorunda da kalinabiliyor.disari cikma zorunda kalinirsa burundan sokulmus bir boruyla muthis dikkat cekilir.'abla ne oldu sana yaw,yardim edelim mi','anam ne olmus buna' tepkileriyle karsilasmak mumkundur
 • kanser hastalarının omuriliğine sokularak morfin vermenizi sağlayan düzenek...
 • steril olmazsa e.coli enfeksiyonlarının davetiyesi.

  pseudomonas aeruginosa da kateter üzerinden enfeksiyon yayabilir..
 • genelde polietilen, poliüretan, teflon gibi polimer malzemelerden yapılan, kullanım yerlerine göre çok çeşitli isimler ve şekiller alan tıp malzemesi. vücuttan sıvı alınması, sonda, nutrisyon, kemoterapi vb. amaçlara hizmet eder. hijyenik bir şekilde kullanılmazsa septisemiye yol açıp dert olabilir, bu yüzden uzun süre kullanılacaksa belirli aralıklarla değiştirilmeli ya da pansumanına özen gösterilmelidir.
  vücuda yerleştirme işlemi için(bkz: kateterizasyon)
 • anjiyo yapılması içinde kullanılınır bu boru. temel olarak kasıktan bir boru sokarak ana arter'e girilir. buradan da borunun içinden çıkan bir sıvı (bkz: kontrast madde) ve x-ray sayesinde damarda yol bulunarak vücudun istenen bölgesine kadar gidilir. teknolojinin gelişmesi sayesinde bu kateterler'in mri cihazı için kullanılan aktif ve pasif kateter modelleri. tıkanıklıkları ya da daralmaları açmak için kullanılan ilaçlı modelleri ya da stent balon takmak için kullanılan klipsli modelleri de vardır. invasif cerrahide çok sevilen aletlerdir bu kateterler. bana göre atalarından biri de dr.gazi yaşargil tarafından icat edilen yaşargil maşasıdır.
 • bir aralar direk üretiminde bulunduğum, dışarıdan basit bir pipet gibi gözüken fakat üretimi inanılmayacak derecede hassas medikal cihazların genel adı. anjiyografik ve kılavuz kateterlerin, her damar şekli ve iç çapı için farklı modelleri mevcut. en yaygın kullanılanları judkins serisi olmakla birlikte, her markanın bine yakın farklı kateter tipi bulunmaktadır. ayrıca bu tip kateterler içerdikleri tel örgü sayesinde braided catheters olarak da bilinmekte. ayrıca bu cihazların üretimi cleanroom larda yapılakta ve en basit modelinde bile 4-5 çeşit farklı polimer kullanılmakta.