şükela:  tümü | bugün
 • 26 ağustos 1918 doğumlu abd'li matematikçi, fizikçi ve uzay bilimci. merkür projesi ve 1969'daki apollo 11 projesinde çalışmıştır. hesaplamaları o kadar doğruymuş ki nasa bilgisayar hesaplamalarında hata var mı diye kendisine sorarmış. 98 yaşında hala hayattadır.
 • insan hakları konusunda önemli aşamaların kaydedilmesinde de öncü olmuş amerikalı uzay bilimci ve matematikçi. özel.

  http://i.hizliresim.com/qqlblv.jpg
 • 97 yaşında hürriyet madalyası almıştır. abd siyahilerin öncülerinden olmuştur.
 • dünyanın yörüngesine girip tur atan ilk abd astronotu olan j. glenn; 1962’de bilgisayar hesaplarına dayanarak yapılan uçuş planını, katherine’in kontrol etmesini istemiş.

  “hesapların doğru olduğunu o kızdan duymazsam uzaya çıkmam” j. glenn
 • kadınların eşitlik gününde dünyaya gelmiş katherine goble johnson'un hayatının bir kısmını hidden figures filminde taraji p. henson canlandırmıştır.
 • katherine johnson, abd’nin west virginia eyaletinde 26 ağustos 1918’de dünyaya gelmiş afro-amerikan matematikçidir. yaşadığı hayat düşünüldüğünde amerika’da kutlanan kadınların eşitlik günü’nde dünyaya gelmesi onun hayatını daha da anlamlı kılmakta. johnson kendisini sayılara hayran olan biri olarak tanımlamıştır ve matematik yeteneklerinin de buradan geldiğini söyler. her şeyi hesaplayan bu muhteşem kadın matematikle olan ilişkisini etrafında gördüğü her şeyi saydığını söyleyerek tarif ediyor. babası kızının matematiğe olan ilgisini erken yaşta keşfederek ona büyük bir kapı açmış oldu ve babasının ona olan güveni boşa çıkmadı. katherine 14 yaşında liseyi, 18 yaşında da üniversiteyi bitirmişti.
  nasa’nın öncüsü olan naca, 1930’lu yıllardan beri birçok deneyin sonucunu ölçmek için kadın hesaplayıcı (computer, bilgisayar) çalıştırıyordu. ikinci dünya savaşı sırasında siyahi hesaplayıcılar alınmaya başladı ve katherine de kendine bu furyanın devamı olarak 1953’te langley araştırme merkezi’nde iş buldu. burada matematik yeteneklerini maksimum seviyede gösterme fırsatı bulan johnson, uzay görevi ekibi’nde kendine sağlam bir yer edindi. elektronik bilgisayarların kullanıma rağmen uzaya çıkan ilk astronotlardan john glenn, “o kız hesapları yapmadan yola çıkmam” dedi ve katherine’in hesapları tekrar kontrol etmesiyle ancak yola çıktı. yaptığı hesaplamalarla ay’a iniş programını da başarılı hale getirdi ve apollo’nun hazırlık programlarında da yer aldı. 2015’te siyahi devlet başkanı barack obama’nın elinden başkanlık özgürlük madalyası’nı –abd’deki en yüksek vatandaşlık ödülünü- alan katherine johnson, 101. yaşında hala nasa etkinliklerine katılmaktadır.
 • 101 yaşında hayata veda eden matematikçi. hidden figures filminde kendisini taraji p. henson canlandırmıştı.

  https://pbs.twimg.com/media/dhngudku0aetupy.jpg
  https://twitter.com/…asa/status/1231954422785363968
  https://www.dailypress.com/…uwtzd23okyvy-story.html

  barack obama, kendisine 2015 yılında devlet başkanlığı özgürlük madalyası vermişti. rush limbaugh'ya verecek değildi ya.

  https://www.youtube.com/…de&feature=youtu.be&t=1822
 • ne yazık ki bugün 101 yaşında hayatını kaybeden matematikçi, fizikçi ve uzay bilimci. rest in peace.
 • azmiyle helal olsun dedirten, hidden figures ile aglatan, mucadele timsali, yurekli kadin.

  bugun, kadinlar olarak, calisma hayatindaysak, hala sacmaliklarla mucadele etsek bile en azindan umitlenebiliyorsak, tasin altindaki bir el de kendisinindir. nur icinde yatsin. tesekkuru borc bilirim.