şükela:  tümü | bugün
 • katholieke universiteit leuven. belçikada bulunan dünyanın en eski katolik üniversitesi ve low countries dahilindeki en büyük üniversitedir.
  http://www.kuleuven.ac.be/
 • leuven hristiyan universitesi, en eski universitelerdendir. muhtesem bir rektorluk binasina, yesil parklara, bayanlar hokey takimlarina, tarihi binalara ve ileri teknolojilere sahiptir.
 • tüm anfilerde bi haç bulunan, konferans salonunda dini içerikli tablolar barındıran ama sanıldığı gibi rahipler ya da rahibelerin ders vermediği, avrupa birliği hukuku alanında iyi bir üne sahip olan okuldur aynı zamanda
 • sıralamalarda (bkz: ranking) belçikanın en iyi üniversitesidir. özellikle ab çalışmaları konusunda çok çeşitli master programları bulunan, avrupa'nın tam göbeğinde olduğundan avrupa'nın dört bir yanından öğrenci çeken, ingilizce programlarının kalitesi son derece yüksek olduğundan amerika ve ingiltereden bile öğrenci çeken bir üniversitedir. türk öğrencilerinin sayısı da gitgide artmaktadır. ayrıca çok sayıda gurbetçi türk de flamanca bölümlerde başarılı dereceler elde etmektedirler. leuven şehrinin tarihi atmosferinde, flamanların tertemiz tuttuğu mis gibi bir şehirde kul öğrencisi olmak unutulmaz bir deneyimdir. flamanca ve fransızca öğrenmek için ab desteğiyle sudan ucuz fırsatlar sunmaktadır. böylece bir taşla birkaç kuş vurulabilir. bir katolik üniversitesinin kısa isminin (bkz: kul) türkçede çağrıştırdıkları da enteresan bir tesadüftür :))

  web sitesi: http://www.kuleuven.be/
 • kimilerine gore belcikanin en iyi universitesidir http://www.webometrics.info/…p100_eu.asp?country=be
 • bugun dunya yastik savasi rekorunu kirma denemesi basariya ulasmis, bana sehir-kampus kavramini ogretmis, hayatimda yasadigim en ilginc seneye taniklik eden ve topraklari ve binalari kiliseye ait olan guzide universite. ama yonetiminin acilen kantin kavramini ogrenmesi tarafimca tavsiye olunur, yoksa gun icinde acliktan bayilmaniz ya da kola makinasi bulamadiginizda susuzluktan kivranmaniz soz konusu olmaktadir.
 • avrupa birliği ile yüksek ilişkileri bulunan bir üniversite. özellikle hukuk fakültesi, avrupa birliği müktesebatına doğrudan müdahil olmakta, mütalaalar vermektedir.

  ancak, katolik üniversitesi olması, 'bizim zihniyet'e terstir tabii; hani var ya kamusal alan vs. :-o
 • 1425te kurulan k.u.leuven'in 2004-2005 yılı rakkamlarına göre, 31.000den fazla öğrencisi, 1500 yakın profesörü, 3000e yakın araştırma görevlisi, 3 kampusü, 62 lisans, 102 lisans sonrası programı vardır. araştırma bütçesi yılda 200 milyon euro olan k.u.l'in profesörleri ve araştırma görevlileri ise bir akademik yılda 2500 eserle bilim dünyasına katkıda bulunuyorlar.
 • burdur'daki sagalassos arkeolojik kazısını yürüten üniversitedir aynı zamanda.