şükela:  tümü | bugün
 • 1947 doğumlu bayan maratoncu. boston maratonunda derece giren ilk bayandır. 1975'te newyork'ta düzenlenen new york city maratonun'da 1. olarak bayanların gurur abidesi olmuştur bu hanım kızımız.
 • 1967 boston maratonu'nda jock semple isimli bir insan müsveddesi tarafından saldırıya uğramış kadın maratoncu. sporda kadın-erkek eşitliği üzerine hareketlenme yaşayan o günlerin sembollerinden biridir.
 • kadın boston maratonunda koşmaya çalışırken resmen ittirile çekiştirile "sen kadınsın, koşamazsın" diye engellenmeye çalışılmış, hala kendisine "hanım kızımız" diyenleri görünce tüylerim diken diken oldu bi.

  http://4.bp.blogspot.com/…itzer boston marathon.jpg
 • kimsenin durduramadığı güzel kadın. kendisini engellemeye çalışan jock semple ile 1973 yılında geldikleri durum şudur;

  http://3.bp.blogspot.com/…e-boston-maraton-1973.jpg
 • kendisini tanımamıza vesile olan hadise şöyle cereyan etmiş: sene 1967 aylardan nisan ve yağmurlu bir havada boston maratonu var. herkes çizgide start düdüğünü bekliyor. bu esnada 261 numaralı yarışçı koşusuna hem kendisi, hem de cinsiyet ayrımcılığından muzdarip belki tüm bayanlar için son derece anlamlı bir gülümsemeyle başlıyor. ilk birkaç kilometre gayet keyifli geçiyor, korkularını biraz olsun yenip kendiyle gurur duymaya başlıyor. derken bu atmosfer bir başka yarışmacının koparttığı vaveyla ile dağılıyor: "yarışta illegal bir kişi vaar!!".. bunun üzerine yarışın komite başkanı jock semple koşucuların arasına komser memoli gibi dalıyor. erkeklerin yarıştığı bir koşuda bir kadın! olacak iş değil! hemen ablayı yarış alanının dışına çıkartmak için adeta üzerine çullanıyor, tartaklıyor, üzerindeki numarayı sökmeye çalışıyor "sen bu yarışa katılamazsın. bu bir maraton ve erkeklere ait" diyerekten. ama abla azimli, maratonu bitiriyor ve tarihe ilk kadın maraton koşucusu olarak geçiyor.
 • boston maratonunu bitirmiş ilk kadın sporcudur. kendi ağzından hikayesi:

  http://www.youtube.com/watch?v=fogxvbamtsy
 • 1967 yılı çok uzak değil 47 yıl önce koşması engellenmiş kadındır. günümüzde kadınlar hala yeterli desteği göremiyor 50 yılda insanlık olarak pek ilerleme kaydettiğimiz söylenemez
 • o meşhur fotoğrafını her gördüğümde hayata daha sıkı tutunduğum, durmanın hiç bir zaman çözüm olmadığını bana her seferinde gösteren, güç veren kadın.
 • meşhur koşusundan 50 yıl sonra yeniden boston maratonu'na katılmış.

  http://www.ntvspor.net/…0806f90d27e5f?_ref=infinity
 • "ı always say that talent and capability is everywhere, all it needs is opportunity."

  "ıf you are losing faith in human nature, go out and watch a marathon."

  — kathrine switzer

  web sitesi icin
  https://kathrineswitzer.com/

  72 yasindaki kadin maratoncunun kosu takvimi icin
  https://kathrineswitzer.com/calendar/