şükela:  tümü | bugün
 • bir tansu çiller vakasi.
  o zaman da bir "kadın" başbakan olsun diye pek istekliydi vatandaşlarımız.
  sonra ne oldu? tıssssssssss.
  kaç yıl geçti, kimse (to whom it may concern) ders almamış.
  etrafta herkeste bir sevinç bir coşku,
  aman neymiş, oscar'ı alan ilk kadın olacakmış kathryn bigelow,
  bir de 8 mart'ın bir gun oncesi olunca,
  herkeste bir heyecan,
  sonra ne oldu? tısssssssss.
  "and i’d just like to dedicate this to the women and men in the military who risk their lives on a daily basis in iraq and afghanistan and around the world"
  aferim. 10 puan 10 puan 10 puan.
  alt tarafı oscar peki, ama yine de bu kadar önemliyse bir kadının oscar'ı alması,
  önce insan olsun,
  kadınlığına sonra bakarız.
 • heralde oscar olmasa sözlükte bu kadar tanınmayacak olan militarist kadın yönetmen.
 • dünyanın en sıkıcı ödül konuşması diye bi ödül varsa onu da hak edendir.
  nası bi üniforma aşkıysa artık, itifayecileri bile es geçmedi.
  ödülden önce onu destekleyen bi çok insan konuşmasındaki "tanrı amerikayı ve onun ordusunu korusun" tavrından sonra "o son asker'i demiycektin"demiştir sanırım, en azından ben dedim.
 • oscar tarihinde ilk kez ödül alan kadın yönetmen.
 • (bkz: bi siktir git dedirten yönetmenler)

  yaptığı o buram buram şovenizm kokan militarist konuşması için.

  ayrıca: (bkz: #18433582)
 • the hurt locker filminde, oyuncuların yüzlerine yaptığı yakın çekimlerle, bizi close up manyağına çeviren yönetmen. bu yakın çekimler bir de omuzdan çekilince bayağı bir rahatsızlık veriyor hali ile.
 • en iyi yönetmen oscar'ı aldığı konuşmasında afganistan ve ırak'ta görev yapan askerlerin sağ salim evlerine dönmesini dilemesinin yanısıra, en iyi film oscar'ı konuşmasında da tüm üniformalılara (itfaiyeci, sağlık uzmanı, vb.) teşekkür ettiği için şovenist ve militarist olarak adledilen, oscar kazanan ilk kadın yönetmen. savaşla ilgili bir film yapmasının yeterince militarist olduğu düşünülebilir, konuşmasından sonra neden bu kadar tepki topladığı bazı kesimlerce anlaşılamamıştır.
 • tarih yazarak en iyi yönetmen oscarını aldığı gece sıçıp sıvamış olan yönetmen. ve fakat kathryn bigelow kötü bir yönetmen midir? hayır. ödülü haketmiş midir? evet. hollywood gibi erkek egemen bir ortamda 20 yıldan fazladır iyi filmler çeken bir kadının hakkını bir yerde teslim etmek gerekir. kişisel olarak çok önemsediğim gençliğime damga vurmuş point break ve bence bilimkurgu için özel bir örnek olan strange days çok iyi çekilmiş filmlerdir. bundan öte near dark gerilim sineması için iyi bir örnektir. yani bigelow aslında yaptığı işi çok iyi yapan başarılı, karizmatik bir kadındır. bunu taçlandıracağı ortamda ne yapmıştır peki? sıçmıştır. keşke böyle olmasaydı.