şükela:  tümü | bugün soru sor
  • massachusetts tabanlı ionic materials firmasının sonunda güvenli bir katı hal bataryası ürettiği iddia ediliyor. pil kesseniz de, delseniz de patlamıyor ve çalışmaya devam ediyor. asıl ilginç olan ise samsung ve dyson gibi iki teknoloji devinin firmaya 65 milyon dolar yatırım yapmış olması. daha önce duyulmamış olan bu küçük firma 1986 kurulmuş ve katı hal teknolojileri üzerinde eşsiz bir proses üretmiş. firmanın ürettiği sıvı kristal polimer sayesinde pillere ilişkin pek çok problem çözülmüş oluyor.

    kaynak
  • kimsenin dikkatini çekmemiş ama teknolojinin inavasayonu bu pillere bağlı. eğer söylenildiği gibi performans veriyorsa 20 dk şarjla 1500-2000 km giden elektrikli araçlar görebileceğiz. yani elektrikli araçlar en büyük dezavantajı olan menzil konusunu ters çevirip içten yanmalı araçlara karşı avantaj olarak kullanacaklar. toplu taşıma araçlarının , kamyonların , tırların , ticari taksilerin elektrikli olması büyük şehirlerde hava kirliliğini azaltacağı gibi en büyük katkısı gürültü kirliliğini azaltacak olması.

    telefon , tablet , notebook gibi ürünlerin beklediği inavasyon da bu pillerden geçiyor. artık bu aletler 2-3 senedir sıkıntısız çalışıyor ama tek ve en büyük sorunları pil kapasitesi devam ediyor. şarjı 1 hafta giden telefonlar bir gün boyunca aktif kullanımda pili bitmeyen laptoplar gerçekten kulağa hoş geliyor. umarım samsungun şirkete yaptığı bu destek tekelleşmeye değil bu teknolojinin hızlı gelişmesine yol açar .
  • çin'de ilk üretim hattı kurulmuş, eğer gerçekse ve basarirlarsa işte o zaman dünya başka bir yer olacak . imkanım olsa da bu teknolojinin başından bir yatırımcı sıfatıyla yer alabilsem.