şükela:  tümü | bugün
 • portakal, greyfrut, elma gibi meyveleri sıkmaya yarayan elektrikli alet. braun, krups gibi bir çok firmanın bu ürünü mevcuttur.
 • havuç, elma gibi yumuşak olmayan meyvaların suyunu çıkarmaya yarayan alettir...
 • favorim 3/4 havuç, 1/4 elma suyu kombinasyonun gerçekleştirilebileceği yegane alet. doymadim doyamadim içmelere seni ben.
 • apansızın bastıran aft, uçuk gibi türlü virütik ve bakteriyel zebanilerce ele geçirilip, bir nevi oral cehenneme dönmüş olan ağzımın allahından istediği yegane aparattır şu an itibariyle. çilekler, elmalar, havuçlar, greyfurtlar dolapta sabrededursun, anlaşılmıştır yalnızca bebekler için değildir bu. diyeceğim yarın ben de; ne mutlu katı meyve sıkacağı sahibiyim diyene!
 • sanırım en gereksiz mutfak aletlerinden biridir. diyetisyenler diyet lifi diye davul çalarken, ağzında dişi olan insan kısmısının, elmayı alıp dişleyiverecekken, yok yere bütünlüğünü bozmasına, okside etmesine lüzum yoktur. bebeğe, hastaya, yaşlıya elma, havuç verilecekse de, elektriğe ne hacet efendim, en alası on milyonluk el rendesiyle rendeleyiverirsiniz, olur biter.
 • bundan yaklasik 15 yil evvel evimize girip huzurumu kaciran alet.

  o zamanlar ortaokuldayiz ve malum kucuk cocuklarin gelismesi icin bol bol vitamin almak gerekmektedir. meyveyi sevmeyen bir bunye olarak ben meyve konusunda secici davrandigimdan dolayi da babam alternatif bir cozum onerisi olarak arzum marka bir kati meyve sikacagi almisti. once dusundugumde 'negzel portakal suyu icecez cok da lezzetli olur, ugrasma derdi de yok, at makinaya fiti fiti siksin' deyip sevinmistim ama ilk denemeden itibaren nasil bir hata yaptigim suratima bir tokat gibi carpmisti. tek kelime ile berbat, kati ile sivi arasinda degisik bir yogunluga sahip enteresan bir sivi uretiyordu bu alet ve tadi da kotuydu. 'e tabi oglum, sonucta sadece suyunu cikartmiyor, asil vitamini burda' seklindeki telkinler zamanla 'o havuc+portakal suyu karisimi icilecek' tarzinda baskilara donusmeye baslamisti kisa zamanda. evde daha once meyve yemememden dolayi olusmayan gerginlik bu yavsak alet yuzunden olusmustu. 'iki cocuguz ablam da var, belki biraz ona yuklenirler de ben siyiririm' dusuncesi ise kisa zamanda gecerliligini yitirmisti cunku evde benden baska herkes meyve sikacaginin ciktisini sorun yasamadan tuketebiliyorlardi. of ne kabustu. resmen bogazima dugumleniyordu bu garip karisimlar. bir de ustunde kopuk gibi bir sey olurdu ki apayri bir dert. neyse ki kisa sure sonra ebeveynlerimiz ilk hevesi aldiktan sonra makinayi tekrar basima bela acamayacak sekilde paketleyip evin ucra kosesine kaldirdilar ve rahata erdim. yalniz halen bu aleti gordugumde tuylerim diken diken oluyor ve alip yerde parcalayasim geliyor.
 • her meyve sıkacağı gibi hevesi alındıktan sonra "mutfak dolabının en üstüne kaldırılma" kaderinden kaçamayan alet..türk halkının meyve sıkacağı olayına sıcak bakmamasının sebepleri vardır. çıkarılması, kurulması, kullanılması, temizlenmesi ve kaldırılması prosedürü yorucu bir festivaldir. kimsenin katılmak istemediği bir festival... neden mi?

  1-aparat populasyonu fazladır...ah o lego misali sürüüüüyle parçalar!..takılması ayrı, yıkaması ayrı, kurulanması ayrı derttir.
  2-yorucudur meyve sıkacakları..hammadde için migrostan kilo kilo portakal, elma, havuç taşımayı göze almalısınız..hadi aldınız nereye istif edeceksiniz? yer mi var?
  3-ve temizlik! o batan mutfak...damlayan renkli şireler..yapış yapış posaların temizlenmesi...bu maddeyi uzatmayayım.
  4-biz türklerin mutfakları küçüktür..hep o 2 metre karelik mutfaklarda büyüdük..annemin o koca obelix bedeni sayesinde mutfağa adım atamazdık...o koca makine nereye konacak? nereye kaldırılacak?
  5-anneler de sıcak bakmazlar bu alete..çünkü mutfak batmaktadır..eziyettir..sevmezler..kaldırılmaları en hayırlısıdır.

  yine de iyimserim..haftaya alıyorum bu aleti..salatalık+turp+domates+nar gibi ilginç remixler yapmayı düşünüyorum..
 • piyasadaki en tutulanları philips ve tefal markalarının üretmiş olduğu ürünlerdir.