• bugünleri görse muhtemelen bu sözüne "buhar olan her şey de katılaşıyor" gibi bir ilave getirecek karl marx beyanı.
  • (bkz: naftalin)
  • yıllar önce lise defteri dizisinde ametist taşı eşliğinde iki gencin diyaloğundan aklımda kalan bir cümle. hala unutmamış olmam cümle ve yaşın değişik bir atmosfer oluşturmuş olması olabilir ve o zaman sağlam bir yönlendirme yapılsa hafızam sayesinde su ankinden daha iyi bir yerde olabilirdim. mesela koltukta değil de berjerde. *
  • her ne kadar marx bey başka şeyler için söylese de 20. yüzyıla kadar matematik için de geçerli olan durumdur.
  • buharlasma degilde sublimlesme diyelim. en guzel kaniti kati olan seyleri kokladiginizda kokusu var mi yok mu varsa iste o buharlasan kismi siz de koku olarak etki gostwriyor
  • her konuya, her alternatif yaklaşıma modernizm sizi içine alıp buharlaştırıyor diye yaygara koparan çok boş bir kitle var. ya sizi ayrı, buharınızı ayrı, sıvınızı ayrı şeyapayım afedersiniz. siz anelizler kasmayın, sizin içinize gizli bdsm kojeve girip ruhunuzu çökerterek yapacağını yapmış zaten.

bırakın bu kadar 'son'a saplanmayı. hiçbir şeyin sonunda değiliz. bunların hepsi mesihçi mitleri. boş boş zırvalar.
  • karl marx ın sözüne atıfla yazılmış, marshall bermann kitabıdır.
  • marshall berman ne diyor; katı olan her şey buharlaşıyor belki, ama bizlerin de iç dünyalarını değiştiriyor.
    kitabı genel olarak çok beğendim ama asıl beğendiğim yeri petersburg bölümüydü. puşkin'in bronz süvarisi ile başlayan petersburg betimlemeleri, tolstoy, gogol ile devam ediyor ve master dostoyevski'nin yeraltından notları ile daha da güzelleşiyor. kitabı bir kere okudum aceleye geldi, tekrar okumak niyetindeyim. rus edebiyatının güzelliğini bir kez daha anlıyorsunuz bu kitapla. kendi toplumunun sosyal ilişkilerini bu kadar iyi çözümlemeleri ve kelimelere döküşlerindeki gerçeğin zerafeti...

editus: hepi topu bir virgül, lafını etmeye değmez.
  • pek çok kitap ismi gördüm ama bu bir başka yâhu... her şeyi ancak bu kadar güzel ve içli özetleyebilir şu dört kelime!
  • katı olan her şey -iletişim araçlarının ulaşılabilirliğinin artmasıyla- yükselen bir ivmeyle buharlaşıyor, tortusu kalıyor.

birçok bakımdan ben, 3 yıl önceki ben değilim. 3 yıl önceki ben de 10 yıl önceki ben değil. bir ben vardır bende benden içeru

tüm kılıçlarımın uçlarının köreltildiğini hissediyorum. tüm tutkularım bir bir hadım edilmiş.

dalgalarla köşeleri alınmış taşlar gibiyiz. birbirimize ölesiye benziyoruz. kendimizi eşsiz zannederken “benden ne çok varmış” depresyonunu yaşıyoruz. küçük dünyalarımızda farklılaşmanın yollarını arıyoruz. boşuna uğraşmayın artık ne yaparsanız yapın farklı olamazsınız. ne söylerseniz söyleyin tekrardan öteye gitmeyecektir. artık mutlu olmanın sırrı sosyeteyi değil kendimizi dinlemek.

katı olan her şeyimiz buharlaştığında geriye kalan tortuyuz biz. katı olan her şeyi buharlaştırmalıyız. o tortuyu bulup o tortuyu sevmeliyiz.
hesabın var mı? giriş yap