şükela:  tümü | bugün
 • üsküdar solak sinan mahallesinde bir sokaktır. istanbul'un en dik yokuşlarından biridir. eğer bu sokağı araçla ve yaya olarak tırmanmayı başarırsanız, kendinizi selamsizin orta yerinde bulursunuz. geçmiş olsun.
 • sokağın en üst noktasında selamsız ali efendi camiinin temellerinin arandığı bir kültür kazısını içeren küçük bir park ve katibim şarkısının ünlü güfte yazarı seyide ayşe hanımın mezarı bulunur

  sokağın en alt noktasında ise fevziye hatun camii vardır
 • selamsızın en kesif çingene mahallesinin ortasındadır. yıllar önce 100 mt kadar devamında çok ciddi bir sefaletin kapalı gişe oynadığı, naylondan yapılmış çadırları ile başka bir cingene mahallesi daha vardı, onun devamıdır. fakat diğeri basit bir yangında kül oldu birkaç saat içinde.

  bu sokak; şehrin içinde yabancı fakat kendine has kalmayı başarmış, özel bir bir adadır. bahar günleri saat 5'de kapının önüne tel maşa bir demlik ve ince bir halı ile oturmuş, üç metre ötedeki duvara bakarak rahatlayan tombul kadınların dedikodularını dinleyebilirsiniz. ağustos'un heyecanlı günlerinde eğer darbuka sesi geliyorsa -ki gelir- bu sokağa dalmak zorundasınız; arkaki boş arazideki düğünü; kötü çingene taklit dizilerinde göremezsiniz.

  içinde ahşap, yıkılmaya çeyrek kalmış yaşlı ev bulunur. 100 yıl öncesinin çizimlerinde görünen bir camisi, ufak binaları vardır. yıkılmadıysa.

  istanbul'un değişmediğini gösteren garip bir simgedir. bin yıl konuşulabilir hakkında.

  selamsız yokuşunun selam verdiği yerdir bana göre;
 • anadolu yakasındaki bonzai dağıtımının yapıldığı sokaktır. üsküdar çevik kuvvetin arka tarafında kalmasına rağmen resmen teksas. üsküdar'da paket servis yapan bir çok firma bu sokağa sipariş gönderimi yapmaz. yanlışlıkla girmiş bulunursanız sorun yaşamanız kuvvetle muhtemel. belediyenin , emniyetin bu sokağa acil çözüm bulması gerekiyor , hiçbir şiirsel kısmı olmadığı gibi topluma büyük tehlike.

  her türlü uyusturucu temini için üsküdar gençliği bu sokağa çıkar , sokağın köşesinde bulunan 2-3 torbacı bu gençlerin istediği zehirleri 5-10 dakika içerisinde temin eder.

  mutlaka ama mutlaka önlem alınmalı..