şükela:  tümü | bugün
  • afrika arılarının amerikaya saldırmasını konu alan film
  • (bkz: killa bees)
  • gökdelendeki zavallı salak insanların arıları öldürmek için alev makinesi kullanıp haliyle yangın çıkarttığı, arılardan mı kaçsak yangından mı ikilemine düştükleri filmdir. flash tvde iki ayda bir gösterilir.
  • eveeet arkadaşlar, size şimdi alegorik bir anlatı tadında katıksız bir hayvani gerçeklik serdedeceğim. bir varmış bir yokmuş. japonya diye bir ülkede avrupa'dan göçeylemiş ve geçmişken bir güzel konaklamak için kendilerine bal kovanı da yapmayı ihmal etmemiş bir bal arısı kolonisi yaşarmış. bu bal arısı kolonisi kendilerine karşı gizli gizli baskın planları yapan yerli eşek arılarının varlığından bihaber mesut mutlu , kendi hiyerarşik işbölümleri içerisinde yaşarlarmış . bir gün izci ve öncü bir eşek arısı keşif amaçlı orman gezintisinde bir bal arısı kovanı saptamış ve kovanın bir köşesine daha sonra kovanı saptayabilmek için kokusunu salgılamış. iştahla sulanmış ağzıyla bu heyecanlı haberi diğer eşek arısı arkadaşlarına müjdelemek üzre hızla kanat çırparak kolonisine dönmüş. sonrasında otuz eşek arısı olarak koku yönünü izleyerek bal kovanını bulmuşlar ve yaklaşık 30 bin bireyli bu bal arısı kovanına hitlerin itlerini aratmayan apansız bir baskında bulunmuşlar . yaklaşık 5 cm boylarındaki eşek arıları kendileri karşısında tüy siklet cüceler olarak kalan bal arıları karşısındaki biyolojik avantajlarını kullanarak onları vahşi bir şekilde kerpeten gibi kapanan ağızlarında yiye- vura - parçalaya kovanın iç yerlerine sokulmuşlar. evrim sürecinde eşek arılarıyla baş edebilecek bir donanım kazanamayan bal arıları , eşek arıları karısında naçar kalmışlar ve kovanın içi toplu katliam alanına dönmüş , ortalık bal arısı cesetleriyle , acıdan sızlayan , kıvranan arılarla doluymuş. eşek arıları kovandaki bal kanallarından balları bir güzel yemişler ve bununla da yetinmeyerek besin depolamak maksadıyla kovanın tırtıllarını ,larvalarını bebek arılarını kaçırmışlar ve sökün etmişler oracıktan . aynı türün farklı cinsleri arasında ne düşmanlık ama değil mi? değil mi ki biz hep toplu kırımların , öldürümlerin , jenosidlerin insana özgülüğünden dem vurardık .yalnız değilsin işte insanoğlu . artık bilinen bir arının arıya ettiği bir arı katliamı da var. ancak hikayemize umut bahşedici bir ikinci bölüm eklenmeden edemeyeceğim :
    yine bir gün bir eşek arısı ama bu sefer yalın başına olmak üzere bal arılarının kovanına teşrif eder . ama bu sefer anlar ki kazın ayağı perdeliymiş . bu bal arıları göçmüş ve evrim sürecini kazanmayı henüz başaramamış avrupalı bal arıları değildir . bunlar halis muhlis japonyanın yerli bal arılarıdır ve evrimsel transformasyonda çok önemli bir yeti kazanmışlardır . eşek arısı kovana girer girmez her an eşek arısı saldırısına hazır ve nazır bal arıları eşek arısının etrafını yakın temas kurarak sarmalar ve yoğun beden titreşimleriyle 45 derece olan eşek arısının vücut ısısını 48 dereceye yükselterek onun beden kimyasını bozarak alt etmeyi başarırlar. bu dakikalarca sürer . ancak buradan pek sekter solcu arkadaşlarımız da dahil birlikten kuvvet doğacağına dair harcıalem önermeye varılabilir . ben arılara dair bu özgün deneyimlerin insanlar için mefatorik - minyatür bir anlam dairesini temsil ettiğini düşünüyorum . lütfen bu hikayelemeci bir biçemle yazdığım olay ve olguyla alakalı fikriyatınızı benimle paylaşın . bütün bunlar ne için ve neden olmakta ?