şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halihazırda düşmanını tanıyan, o hedefe kilitlenen ve takip edebilen silah teknolojisi kullanımda. ancak kaliforniya üniversitesi, yayınladığı bir videoda çok uzak bir geleceği olmayan katil drone ya da suikastçi robotlar olarak tanımlanabilecek silahlara karşı çok geç olmadan hareke geçme çağrısında bulundu.

  bir avuca sığabilen ve patlayıcı madde taşıyabilen bu küçük katil drone’lar, insan yüzününü tanıma ve o kişiye kilitlenme kapasitesine sahip. bu silahlar gelecekte belirlenen kişilere karşı suikast ya da bir topluma karşı katliam yapabilecek kapasitede.

  iphone 8’in yeni modellerinde de yüz tanıma teknolojisi bulunuyor.

  kalifornia üniversitesi’nden prof. stuart j. russel bu korkunç olası senaryo ile ilgili bir simülasyon yaptı. prof russell, şimdiden önlem alınmadığı takdirde yakın gelecekte insanlığı bekleyen bir kaos ihtimaline dikkat çekti.

  7 dakikalık simülasyonda mümkün olan bir ‘geleceğe’ dikkat çekiliyor. bu gelecekte yapay zekaya sahip katil drone’lar belirlenen hedefi yok etmek için programlanabiliyor.

  kaynak

  videoda dikkat çeken bir bölümde örümcek büyüklüğündeki katil drone’lar bir sınıfa girerek öğrencileri hedef alıyor.

  video ‘katil robotları durdurun’ kampanyası adı altında gösterime sunuldu.

  the guardian’a konuşan prof russell, “bu bilim kurgu değil.“dedi.
 • siber güvenlik vb. zirvelerde profesörlerin, güvenlik uzmanlarının daha önceden konuşmaya ve tartışmaya başladığı dikkat çekici bir konu.

  sadece kişiye özel değil, topluma / binaya bile saldırı yapılabilecek teoremler çıkmıştı bir zirvede. kullanıcıya ait modeme kod satırı gönderilerek modemin koordinat olarak cevap vermesi sağlanıyor, telefonun gps sinyali takip ediliyor gibi.
 • hassas güdümlü mikro bombalar taşıyabilen modellerinin küresel savunma pazarına girmeye başladığı belirtilen araç. bu drone'lardan ilki, bombadan ilk yardım malzemesine kadar birçok şeyi taşıyabilen velvet wasp. aviation week'te yayımlanan bir makaleye göre drone, 300 metre yükseklikte sessiz şekilde hareket edebiliyor ve radara yakalanma ihtimali oldukça düşük. drone, sekiz adet itici sayesinde saatte 112 km'ye çıkabiliyor. katil drone'un üzerinde düşmana ölümcül mühimmat atmak için tasarlanan bir bölüm mevcut.