şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bddk tarafından hazırlanan taslağa göre özel finans kurumları (öfk) için düşünülen yeni ad. taslak böyle kabul edilirse, kuveyt-turk katılım bankası veya asya katılım bankası* gibi isimlendirmeler olacak muhtemelen.
 • halihazırda türkiye'de 4 adet uygulayıcısı bulunan banka türü.
  (bkz: kuveyt turk)
  (bkz: albaraka turk)
  (bkz: türkiye finans)
  (bkz: bank asya)
 • insanda katıla katıla gülme hissi uyandıran banka türü. en az diğer bankalar kadar kan emicidirler, tek farkları din üzerinden ticaret yapmalarıdır, dini alet ederek kan emmeye devam etmekte beis görmezler; zira paranın dini imanı olmaz.
 • (bkz: katıl kurt)
 • nakit kredi kullanmaya yeni bir bakış açısı kazandıran banka türü. katılım bankaları nakit kredi vermiyor, ancak müşterisi olan firma adına mal alımı yapabiliyor. ancak alınan malın tedarikçisini belirleme yetkisi müşteride kalıyor. dolayısıyla mal alımından doğan , nakit bedel , banka müşterisinin anlaşmalı olduğu tedarikçinin banka hesabına geçiyor. sonuç olarak müşterinin hesabına.
  (bkz: benim memurum işini bilir)
  (bkz: iş bilenin kılıç kuşananın)
  (bkz: al gülüm ver gülüm)
 • gerçek anlamda bankacılık yapan fakat sistemin (faizli sistem) olağanüstü hegomonyası karşısında ister istemez onların oranlarına uymak zorunda kalan (faiz oranları), kimilerince kahkalarla gülülen bir bankaymış meğer. türkiye 'de katılım bankaları pastanın %4.5 'ine sahipler. katılım bankaları sistemin kurbanlarıdır ve bu nedenden ötürü onlardan beklenen gerçek performanslarını yansıtamamaktadırlar.

  katılım bankaları mal ticareti yapar. mal ticareti islam dininde helaldir. burada müşteri bankaya borçlandırılır. banka almış olduğu malı kar koyarak krediyi kullanmak isteyen kişi veya kuruma satar. burada uygulanan kar payı ise diğer bankaların uyguladığı faiz oranları ile rekabet edebilmesi açısından aşağı yukarı aynıdır.

  ekonomiyi gerçek anlamda finanse ederler. kayıtdışı ekonominin önlenmesine büyük katkıları vardır. yaptıkları tüm işlemler fatura esasına dayandığı için malın ticaret dışı kullanılması kısıtlanmıştır.

  insanların anlayamadıkları en önemli ayrım , katılım bankalarının uyguladığı kar payının, faizle aynı şey olduğu ve bunu insanlara yediriyormuş gibi bir izlenim verildiğidir. belli bir fiyat üzerinde anlaşmak şartıyla vade farkı faize girmez. zira, bedellerden birisi mal diğeri paradır. satıcının çeşitli vadelere karşı ileri sürdüğü farklı fiyatlardan herhangi birinin alıcı tarafından pazarlık anında "şu vade, şu fiyat" şeklinde kabul edilmesi ve satıcının da bunu aynı şekilde kabul edip anlaşmaları halinde, bu şekilde cereyan eden vadeli satış caizdir ve hiçbir şekilde faize girmez.
 • nerede bu sozcukleri duysam, aklima sozluk zirvelerinin katilim listeleri gelir. katilim bankalari da, sanki bu zirvelere katiliyor, munzataman robinlesiyorlarmis gibi geliyor.

  parani, zamanini, badini yatiriyorsun, senin adina zirvelere katiliyorlar sanki. tuhaf.