şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "hey hoy katılayım" nidası ile varlık gösteren insan türü.
 • girişimci ruhu gelişmemiş olmasına rağmen olaydan uzak kalmak istemeyen, özünde beleşçi bir ruha sahip olan ve armut piş ağzıma düş duygu durumunu ço0oook uzun bir süre muhafaza edebilen insan evladı.
 • (bkz: atılgan)
 • (bkz: uye)
 • anketlere katılan kişilerdir. anket firmaları anketörler dışında bu kişilerle çalışır, grup toplantısı yada bireysel toplantılar düzenlerler. bir katılımcı havuzları vardır, herhangi bir anket firmasına gidip bilgilerinizi bıraktığınızda sizi bu havuza kaydederler. özellikleriniz aranan katılımcı özellikleriyle eşleşiyorsa sizi ararlar "şu gün şurada toplantımız var gelebilir misiniz?" müsaitseniz katılırsınız, katılındığında erkeklere genelde yemek çeki yada bir miktar nakit (50-60tl) takdim edilir, bayanlara ise genellikle küçük ev aleti falan hediye ederle. grup toplantıları bazen grup halinde bazende grup üyeleriyle tek tek görüşülerek de yapılır. toplantılar genelde piyasaya çıkacak bir ürünün testini (yiyecek, içecek gıda vs.) yada içeriği değiştirilecek bir ürünün beğeniye sunulması şeklinde olabilir. yada de beyin fırtınası şeklinde herkes anket konusu neyse onunla ilgili fikrini beyan eder. bazende olaylara dışarıdan bakan bir göze ihtiyaç duyulması şeklinde gerçekleşir (bkz: meslek körlüğü) bazen yarım saatte biter bazen 2-3 saati bulabilir. gıda ile ilgili bir ankete katılmışsanız bir daha ki ankete katılmanız için en az 3 ay bekletirler tabi arada başka bir ürünle ilgili (otomotiv vs) anketlere katılabilirsiniz.
 • sosyal bilimlerin çalışmasına katılan kişilere, örnekleminin tekil kişisine verilen isimdir. ruh olarak denek kavramı ile örtüşse de sosyal bilimler, fen bilimlerinin aksine insan faktörüne (örneklemine) bu adlandırmayı yapar. bir çeşit özürlü ve engelli kavramları gibi zihinlerde oluşan farklı anlamlar gibidir.
 • psikoloji araştırmaları için çok sayıda gerekli olan, örneklemi oluşturan temel unsurdur.

  ve aynı zamanda psikoloji son sınıf öğrencisi olarak fazlaca ihtiyacım olan bir şeydir. suriyeli mülteciler hakkında medyada çıkan haberlere yönelik tutum ve duygular konulu sosyal psikoloji araştırmam için* katılımcıya ihtiyacım var. ekşi sözlükten gelen verileri diğer sosyal gruplarla da kıyas ediyorum o yüzden katılımınız benim için çok önemli. linki burada. şimdiden çok sağolun!
 • [gözlerini denize çevirdi. "meta-tiyatronun amacı aynen budur -katılımcıların kendilerine verilen ilk rolü görmeleri yani. ama bu yalnızca bir catastasis."
  "ne yazık ki bu kelimenin anlamını bilmiyorum."
  "klasik trajedide, final sahnesi ya da catastrophe'dan önce gelen sahnedir." ve ekledi. "ya da komedide. duruma göre değişir."] john fowles - the magus