şükela:  tümü | bugün
 • orhan elmas tarafından yonetilmis 1984 yapımı turk filmi
 • dogus fmde utku adlı bi guzel insanın yaptıgı* radyo programı
 • filmde kiralik katil cuneyt arkin'dir, bir de karde$i var bunun, o da polis. bir de banu alkan var sanirim. ne rolundeydi unuttum, umumi kadin rolundeydi evet.
  (bkz: edit tarihcesi)
 • filmde cüneyt arkın ın rolü yusuf şahin dir. kardeşi rolünü de kenan kalav canlandırır.
 • degil mi ki 8-10 sene evvel barselona da moroccan serserilerin gazına gelip imajı çizdirse de kenan kalav ı kenan kalav yapan her daim yıldırım ekipler amiri kemal tiplemesidir işte kenan kalav ın ekipler amiri kemal rolüyle ilk defa yeşilçam arenasına çıktığı o muazzam film de cüneyt arkın ile başroleri paylaştıkları orhan elmas harikası bu "katiller de ağlar" filminden başkası değildir; bu arada filmin müziklerinin orijinal "the godfather" filminden aynen tornistan olduğunu da unutmadan söylemeliyim

  filmin başında küçük kenan kalav ve küçük cüneyt arkın ı yer sofrasında anaları aliye rona ile birlikte ağlayarak sogan ekmek ve hatta süpürge tohumu yerken görürüz, bu üçlü easen fakirlikten şikayet etmese de mafya babası kadir savun un yanında süpürgecilik yapan yusuf bir gün kadir in zevk olsun diye vurdugu bir adamın cinayetini üzerine alır ve örgütte kısa sütrede yükselerek beş yıl kaar sonra mafya toplantılarının yapıldığı uzun masada en uçta oturma ve gönlünce eşkiyalık etme hakkı kazanır; öyle ki filmin ilkon dakikasında kardeşni yıldırım ekipler amiri yapmak için üzerine cinayet alan yusuf a "suç işlemek bir alışkanlıktır evlar... ne yazık ki cezanı çekeceksin.... ama suç işlemekten vazgeçemeyeceksin... suç dosyan da seninle birlikte büyüyecek namlı bir gangster olacaksın" diye öğüt veren gencecik fotografçı polis i beş dakika sonra; cüneyt arkın (yusuf) enseye tokat pozlarda ve: - yusuf şahin bu çektiğim son fotografın, artık emekli oluyorum bırak bu işleri çoluğa çocuğa karış diye öğüt veren ihtiyar pozlarında izleriz

  derken aşka düşen yusuf mafya ortamlarının kralı olduğu bir anda çoluk çocuğu ile uğraşmak için mafyadan ayrılmaya karar verir ve demir topuzlu bastonuyla geldiği mafya toplantısında hüseyin peyda nın elebaşı olduğu ve uyuşturucu işine yıllarını vermiş kravatlı ceketi beyaz saçlı amcaların masanın çevresinde oturduğu mafia - steering comity toplantısında bu kararını uluorta açıklar; hüseyin peyda ve kelli felli mefya üyelerinin buna verdiği tepki:

  - karı lafıyla mafyadan ayrılan eşeoğlu eşektir
  - bize lölö yapma
  - hastir lan dallama
  şeklinde olur; yusuf her ne kadar "doğru konuşun, anamı karıştırmayın " vb diyerek efendilik yapmaya çalışsa da kalıbının adamı olmayan kravatlı mafya ekibi pisliği ele almıştır; yusuf hüseyin peyda ve bir iki mafya büyüğünü tabancayla furarak odadan ayrılır; artık mafya ile yusuf arasında savaş başlamıştır; yusuf happse girerken parsız kalan karısı zürafa sokakta kadrolu orospu oğlu ise maalesef tarlabaşında torbacı olur, işte bu noktada mafya yan sanayine tedarikçi godoş olarak hizmet vermekte olan nuri alço ve karanlık mafya aleminde zeytinyağında marine dilmiş 50 kilo kemiksiz pirzola olarak kucaktan kuucağa koşarak görevini ifa eden banu alkan devreye girerler; olaylar hızla gelişir

  bu filmi heyecamla izlerken nuri alço, banu alkan, hüseyin peyda ve kenan kalav gibi isimlerin yanında elbette ki tecavüzcü coşkun u da görmek ister deli gönül ama kendisi 1984 yılının aynı aylarında 80 lir türk sinemasının bir diğer şaheseri olan ve sinemamıza "eşcinsel torbacı corci" tiplemesini kazandıran "beyaz ölüm" adlı başyapıtın çekimlerinde bulunmaktadır ahu tuba, şemsi inkaya (corci) ve nilgün saraylı gibi diğer remarkable yıldızlarla birlikte uludağ taraflarında , çok istemesine rağmen olmamış olamamıştır bu filmde ve koyamamıştır elini taşın altına bu muazzam prodüksiyonda maalesef

  (bkz: bu mis gibi portakalların içinde kalite mal var)
 • bu filmi dışı arçelik içi hitachi emektar televizyonumuzda ilk gördüğümde, o sıralar pek revaçta olan "zenginler de ağlar"* filminden mülhem bir isimlendirme yapıldığını düşünmüştüm.

  filmde nuri alço'nun "ben al capone'un hayatını okudum" demesi ve robert de niro'nun al capone'u canlandırdığı untouchables adlı filmdeki benzer sahneye atıfta bulunur bir şekilde "abi karının yanında konuşmasak" sözüne dellenip adamın kafasına değnekle girişmesi ayrıca dikkat çekicidir.

  filmlerimizdeki "ve mutlu son" klişesi mi desek ritüeli mi desek bilemiycem, bu filmde de bâriz bir şekilde kendini gösteriyor. bîlhassa filmde kartal yuvası olarak geçen mekânda geçen kavga dövüş sahnesi sonunda, tutuklanan suçluların aynı anda toplanması, bir araya gelmesi sahne oyunlarının sonundaki seyirciyi selâmlama kısmını andırıyor.

  en son 25 aralık 2001 tarihinde kanal 7'de yayınlandığını gördüğüm ve evdeki kısıtlı teknolojik imkânlarla** bir kaç sahne yakalayabildiğim* bu filmden bazı kareler :

  "polisin cesedini getireyim diyor" (447 kb)
  http://www.freewebtown.com/…/katillerdeaglar001.gif

  mutlu son'a gidişin habercisi, tutukluların toplanması: (526 kb)
  http://www.freewebtown.com/…/katillerdeaglar002.gif

  filmde bir de cüneyt arkın'ın az önce kendisini vuran banu alkan'a hitâben söylediği (kendi sesiyle değil tabi) bir takım sözler vardır ki aşağı yukarı şöyledir : "bu paranın kaynağı nereden geliyor diye hiç sormadın mı güzel kız ?"
 • doğuş fmde radyo programı olan katiller de ağlar yalnız geçen öss'ye* hazırlık gecelerinin değişmez arka planı idi. utku dj genelde grunge ağırlıklı çalar, zaman zaman gaza gelir heavy metale abanırdı. programın ismi de şarkı aralarında giren orjinal turk filmi repliklerinden geliyor idi. en çok kullanılan jingle da cüneyt arkının ağlamaklı ses tonuyla söylediği mevzu bahis filmde geçen "katiller de ağlar" repliği idi.

  hayatımda ilk ve son defa bu programı arayarak yarışma kazanmış, canlı yayında bişeyler saçmalayıp (bkz: karga/#63819)dan trainspotting posteri kazanmıştım. sonra bu poster yerine rengarenk bi sex pistols posteri almıştım. doldurduğum bir sürü kaset de cabası..

  (bkz: hey gidi hey)
 • sevişme sahnelerindeki yaratıcılığı ile akıllara adeta zamklanmış filmlerden bir tanesidir.

  --- spoiler ---
  özellikle nuri alço'nun banu alkan'a vücudunda dolaştırdığı kırmızı gül ile enteresan orgazm bakışları attırdığı anlar yakın çağ'ın sonu, banu alkan çağı'nın başlangıcı niteliğindedir her yağız türk filmi izleyicisi adına...
  --- spoiler ---
 • (bkz: #8929124)
 • kanal 7'de donem donem yayinlanan efsane turk filmi.

  --- spoiler ---
  nuri alco ordek basli degnegiyle al capone tribindedir ve sozkonusu degnegi banu alkan'i kastederek "abi karinin yaninda is konusmasak" diyen sakir'in kafasinda ufalar. ardindan da cocuksu bir neseyle : "aramizdaki hain sakir'di arkadaslar" der. filmin hemen baslarindaki bu sahne filmin karisik olay orgusu hakkinda bize bilgi vermektedir, sakir aslinda banu alkan'dan "kari" diye bahsettigi icin degil, hain oldugu icin oldurulmustur.
  --- spoiler ---