şükela:  tümü | bugün
  • kısaca açıklamak gerekirse, temyiz süresi içerisinde davanızı temyiz etmeseniz bile, karşı tarafın yaptığı temyiz başvurusuna vereceğiniz cevap dilekçesiyle davanızı temyiz edebilirsiniz. aynı şey istinaf incelemesi için de geçerli. hmk ve iyuk için geçerli bu durum. cmk’da katılma yoluyla temyiz veya istinaf yanlış hatırlamıyorsam yoktu.

bu işin tek eksisi, davayı temyiz eden taraf temyizden feragat ederse, sizin katılma yoluyla yaptığınız temyiz, asıl temyiz talebine bağlı olduğundan reddedilir.

şimdi bu işin güzelliği şu ki, usülden reddedilen ve benim temyiz etmeye gerek yok diye temyiz etmediğim davada* temyiz edersek bir sonuç çıkacağına inanıyorum şimdi. çünkü kamulaştırmasız el atma davasında mahkeme uzlaşmaya başvurulmadığı için esas hakkında karar vermedi, istinaf mahkemesi de onayladı. temyiz süresi geçeli dört ay oldu. ben bu davanın karar aşamasında dahil olmuştum olaya ve dava hakkında sözüm ona yardımcı olan emekli idari yargı hakimi istinaf için ondan yardım isteyince, ondan bir şey çıkmaz itiraz et geç demişti. o an mahkeme kararı da doğru geldiği için, uzlaşma için idareye başvurduk. ama orda da saçma bir süre düzenlemesi olduğu için 2021’e kadar beklememiz gerek diye reddedildi. işte o red kararına istinaden açacağım davayı iyice araştırırken aslında bizim açımızdan uzlaşma yolunun dava şartı olmadığını fark ettim ve bunu teyit eden yeni bir danıştay kararı da gördüm. hasadı yanmış çiftçi gibi kararı kesin hüküm haline getirdiğimi düşünürken, belki idare temyiz etmiştir dedim, ama uyapta herhangi bir dilekçe yoktu. son bir umur danıştay dosya sorgulamadan baktım ve bingo. onuncu ayda davalı idarelerden biri davayı temyiz etmiş. pazartesi bölge idare mahkemesine gidip, bize niye tebliğ etmediniz temyiz dilekçesini diye çemkireceğim. ve mümkün olursa davayı temyiz edeceğim. allah’ım lütfen olsun, çünkü çok ihtiyacım var. olursa beni sevdiğine kanaat getirip yeniden inançlı olacağım.

bu arada madas uktesiymiş.

edit: o kadar saçma anlatmıştım ki, o yüzden düzeltme yaptım. bu dava karara çıktığında ben daha bir yıllık falan avukattım ve ilk defa gördüğüm bir davaydı. ne olursa olsun davayı temyiz edin alt mesajını da genç meslektaşlarıma iletiyorum.

edit 2: temyiz edemedim, zira temyiz dilekçesi bize aylar önce tebliğ edilmiş. sözüm ona dosyadan sorumlu emekli hakime sorulmuş, kendisi de ‘bir şey yapmaya gerek yok.’ buyurmuş yine. allah da beni sevmiyormuş, bir kere daha tescilledim.