şükela:  tümü | bugün
 • samsung'un valla yapıyoz billa yapıyoz diye ortalığı alevlendirip söndürdüğü nane.

  bu 2013'ten
  https://www.youtube.com/watch?v=dbyc20bb6li

  bu da 2014
  https://www.youtube.com/watch?v=mkg7xrsg9kq

  sonrası gelsin edgeler gitsin s7ler.
 • 2013 öncesine kadar istiridye kapak olarak bilinirdi. en ist modelden en ucuz modele yolculuğuna devam ediyordu. sonra android genele yansıdı üretimler durduruldu, tuşlu telefon sevicilerinin gözyaşları arasında numunelik üretime geçildi.

  2013 sonrasında ise katlanabilir telefon demek ya çift ekranlı ya da katlanabilir ekranlı telefon demek oldu. prototip dışında örneği de yok. tam öldü denilirken yine piyasaya tavandan giriş yapacaklar ama ne zaman göreceğiz.
 • dırdıra mı katlanıyor acaba neye katlanıyor?
 • katlanabilir telefonların en büyük problemi ekranın yapısal olarak çözünmeden iki katlanması sayılabilir tabi ki ama donanım olarak baktığımızda hareketli pil ya da en azından iki bölünmüş pil üreticiler için daha üretim hevesini kırıcı bir issue.

  hareketli pil yapmak mümkün ama güvenli olması namümkün şuan için. en azından büyük üretimlerde. ikiye bölünen pilin de verimliliği çok düşük ve ısınma problemi yekpare pillere göre göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

  bu durumda ya süperince düşük ppi ekranlar gelişmeli ya da ısıyı dağıtabilecek farklı elementler kullanılmalı. samsung'un herşey de olduğu gibi bu konuda da dolu patenti var iki çizim verince patenti yapıştırıyorlar nasılsa diye adamlar sürekli patent alıyor :p
 • katlanabilir denince aklıma şu eskiden anteni olan kapaklı telefonlar geldi nedense. onlar da katlanabilir kategorisine girmiyor mu? anlamadım ben şimdi.
 • samsung*'dan sonra apple'ın da patent aldığı hede.
  (bkz: katlanabilir ekran)
 • bu konudaki yarış lg, samsung ve huawei arasında canhıraş şekilde devam etmektedir.

  mobil telefonların mobilite odaklı küçülme trendi, multimedia yetenekleri sonrası ekran boyutlarının büyümesiyle ters yöne evrilmişti. bugün ergonomi, taşınabilirlik, lojistik anlamında bir sınıra ulaştığımızı düşünebiliriz. mikroişlemci dizgisinde gelinen nano boyutlarla küçülmemiz mümkün.

  bu teknoloji çok heyecan verici.
 • samsung firmasının ucundan kıyısından göstermeye başladığı teknoloji..
  henüz tasarım aşamasında oldukları için karanlıkta sadece ekranı göstermişler..

  https://youtu.be/9fyi-sennl8?t=211

  birkaç yıl içinde samsung ilk modeli piyasaya çıkarır..
  sonra da mantar gibi diğer firmalardan farklı modeller fışkırır..
  sanırım gidişat bu yönde..
 • akıllı telefon (smartphone) akımının nereye kadar gideceğini kestirmek güç gerçekten. simdi de samsung üzerinde çalıştığı foldablephone (katlanabilir telefon) prototipini tanıttı. belki işlemci hızı ve konularında daha fazla ilerisini beklemek gereksiz cunku her marka artık her yeni cihazını +1 yenilik ile tanıtıyor. ama bu katlanabilir telefon piyasası sureci en baştan başlatacak gibi görünüyor.
 • katlanabilir ve bukulebilir ekranlar bir degisim yaratmayacak.

  bugun 700'e aldiginiz telefonlar 800-900 olacak.

  bir kac cinli ureticiyi takip ediyorum instagramdan, baya bildigin bukulebilen ekranlar yapiyorlar. oyle fake falan da degil. bukulme seviyesi ve direnci de gozumle gordugum kadariyla ethernet kablosunu bukmenin verecegi bir his gibi. inanilmaz bir direnc yok ancak istedigin gibi bukup eski haline getiriyorsun dezanformasyon olmadan.

  isin garibi, bu ureticilerden bir tanesi 'ios' arayuzuyle gostermisti bu katlanan ekrani. dokunmatigi falan da calisiyor gibiydi. sonra videolari ucurdu. acaba dedim, ne bok yedim lan ben diyerek mi kaldirdi?

  not 1: bu ureticiler 400-500 takipcisi olan hesaplar. calisan iscilerden biri de olabilir.
  not 2: bukulen ekrana bagli kablolar vardi kasaya uzanan zira kasadan ayriydi ekran.

  bu da boyle bi bilgi.