• melih cevdet anday'a göre evliliktir. ve bu zeka dolu düşüncesini şöyle ifade etmiştir:

melih cevdet'e sormuşlar "evlilik nedir" diye.

eskiden demiş, kız tarafının ve oğlan tarafının aileleri biraraya gelir, yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır,
    beraberce yeni ev düzülürdü. tabi o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi.
    o yüzden buna "evlenmek" denirdi.

şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar,
    bu yüzden artık evlilik "katlanmaktır" demiş.

edit: bu espriyi müzmin çaylak eremite yollamıştır.
  • "çocuğun bütün iyiliği, onda övgü ya da sevgi konusu yapılan şey, gerektiği gibi katlanması, adamakıllı, tam anlamıyla, katıksız bir dirimsellikle katlanmasıdır. doğru dürüst katlanmasını bilmek, yarı yaşamasını bilmekten fazla bir şeydir. gereği gibi katlanmasını bilmek, tümüyle yaşamasını bilmektir! doğmak katlanmaktır, büyümek katlanma! tohum toprağa katlanır, bitki yağmura, tomurcuk çatlamaya!"

hermann hesse / öldürmeyeceksin
  • william faulkner'le katlanalım mendil misali:

"insan, katlanabileceğinden ya da katlanması gerekenden
    çok daha fazlasını yapıyor ve çok daha fazlasına yol açıyor.
    her şeye katlanabileceğini işte böyle keşfediyor."
  • hayatta katlanılamayacak tek şey hayatta her şeyin katlanılabilir olması demişti biri bir zamanlar.
    bunun artısı ben bunu anlayacak kadar çok yaşayacağımı düşünmüyorum
    bunun eksisi onun da katlanılabilir olması.
    (bkz: vice versa)
  • kat kat olmak,

nam-ı diğer, görüntüye müdahale etmeden onu kaydetmek.
  • atlayamadığı eşiğin gözleri önünde katlanarak yükselmesinin ardından mevcut durumunu sürdürme kararı alan insanın davranışı. atlayamama cesaretsizliğinin altında ezilerek tahammül kisvesi altında gerçekleştirilen rasyonalizasyon.
  • sineye çekmek değil, olaylardaki hikmet kaymağını süzüp katsayıyı artırmak olsa gerek.
  • güç koşullara ya da hoş olmayan bir duruma dayanmak.
    tahammül etmek..

sabırla bir ilişkisi vardır. katlanan sabrediyordur aynı zamanda.. ya da yoktur..

kağıt katlanır, kumaş katlanır.. insan katlanmamalı özellikle başka bir insana. işin içinde katlanmak varsa sevgi yoktur çünkü. sevilmeden yapılan her iş, yaşanan her an işkencedir.

bir insan ne kadar katlanır.. kağıt bir zaman sonra katlanamaz oluyor. dur diyor, bu kadar kat yeter.. peki insan ne zaman dur, yeter der katlanmaya?.. sonsuza dek katlanabilir insan, kendi sonsuzuna..

katlanmak.. bir insan neden katlanır? belki güçsüzlükten, belki korkudan..

dimdik durmalı ve ruhunun katlarını bir bir açmalı.. katlanmadan sabırla istediği şeye odaklanmalı.

sabır, korkak değildir, öfkeli ya da değersiz değildir. sabır, çabayla, arayışla, bekleyişle eleledir. katlanmak, boyun eğiş, kabulleniştir.
  • katlamak fiili edilgen olunca katlanıyor kağıt, en fazla yedi kez. insan edilgen olunca katlanıyor herşeye, sonsuz kere.. eşsesli yahut sesteş..[çünkü bu iki kelime eş anlamlı yahut anlamdaş]
  • 50 cm boyunda, beyaz teni vardı. 5 parmağı işaret parmağımı tutmaya ancak yetiyordu. ki tuttuğu ilk an bırakmak istemiyordu sanki. yüzü ödemden çirkin ördek yavrusu edasındaydı. 3.250 gram ağırlında pamuktu sanki. nefes alıp verirken sanki karnının içindeki ciğerleri görebiliyordum. ilk anda topuktan kan almışlardı. zavallım acımıştı kesin o an morarma ve azıcık kan vardı. dünyaya ilk geldiğinde ağladı her bebek gibi. ben görmemiş olsam da hayal dünyamda o anı yaşamıştım sanki. saçları tuhaftı ama güzel olacağı belliydi. işitme testine götürmeden beni duyduğunu biliyordum. çünkü kulağına adını fısıldadım ilk anda.

şimdi 2,5 yaşına varacak olsan da yanımda yatıyorsun. başka yerde uyusan da yanıma gelip yatağıma sokuluyorsun. sen rahatsız olma diye ben yatağımı sana devrediyorum. bende uyumak için senin o minik yatağına geçiyorum. sabaha doğru uyanıp yine yanıma geliyorsun.

öyle eşsiz uyuyorsun ki şu an seni izlemek beni bu evde mutlu eden tek şey.

katlanmak nedir?

bunun tanımı gerekir şimdi buraya.

ama neyseki beni herkes anladı, o sebeple tanıma gerek kalmadı oğlum.

ben senin için her şeye katlacağım. sen mutlu ol diye. her zorluğa göğüs gereceğim seninle.

seni çok seven baban.
hesabın var mı? giriş yap