şükela:  tümü | bugün
 • zaferle sonuçlanmış muharebedir,

  atatürk mondros mütarekesi da burada okumuş, istanbul ileri gelenlerine - saltanata telgraflar çekmiş ve bu anlaşmanın memleketin işgaline yol açacağını bildirmiştir, olumlu sonuç alamayınca kafasında milli mücadeleyi başlatma kararını da bu zafer sonrası almıştır,

  daha sonra istanbul'a geçer, kendisine yardım edebilecek herkes ile iletişim kurar, fırsat kollar, toplantılar yapar, planlar oluşturulur., artık anadoluya geçip kurtulıuş savaşını başlatmalıdır.

  ingilizler!den vahdettin'e "samsun ve çevresi için karışıklığı önlemesi, çeteleri çökertmesi, oradaki bölük pürçük ordu kalıntılarından silahları toplaması için başarılı bir generali görevlendirin" talebi gelince vahdetti in kulağına kendini fısıldattırır.

  ve 16 mayısta istanbul'dan bandırma gemisi ile yola çıkar 19 mayısta samsun a ayak basar.

  bir süre sonra atatürk'ün asıl amacını anlayan vahdettin önce onu görevinden alır, sonra idama mahkum ettiğini ilan eder, bu da yetmez "o ve arkadaşlarının katlinin makbul olduğu" na dair dini fetva bile yayınlar.

  ama bunların hiçbiri atamızın milletini uyandırma ve memleketi kurtarma kararından alıkoyamaz.

  edit: imla
 • mustafa kemal paşa nın bizzat başında makineli tüfek atışlarını yönlendirdiği osmanlı için mondros mütarekesi nden önce 1. dünya savaşının son çatışması. link