şükela:  tümü | bugün
  • tadina baktiktan sonra "boyle bir lezzet olamaz" diyeceginiz super katmerlerin ustasi. antepte herseyi sabahin korunde yapmak gibi bir adet oldugundan orasi da sabah saatlerinde aciktir ogle ve sonrasinda giderseniz katmer yerine avucunuzu yalarsiniz.
  • ilk defa bugün gittiğim bildiğim kadarıyla sabah 6 dan öğlen 12 ye kadar açık olan katmer (kaymak ve antep fıstıklı şekerli börek) yapan mekandir.
  • sabahın köründe ulucami karşısındaki kelebek'te iki tabak beyran içtikten sonra gidilmesi güzel olan katmerci. sahibi zekeriya bey oradan oraya koşuşturan tam bir anadolu esnafı. antep dışından gelen misafirlerine şehri tanıtıcı kitapçıklar vererek sıra bekleme sabırsızlığını gidermeye çalışır. böyle yerinde duramayan bir hizmet adamının başarısız olma şansı olmadığını hemen anlarsınız. katmeri ince hamurdan ve az şerbetli bol fıstlıklıdır. yediğim en iyi katmer buradaydı.
  • orijinalliği ve titizliğiyle ilgili şöyle bir örnek vereyim. bu mekanda sadece katmer var ve bildiğin "çay" bile demlenmiyor, yandaki bir çay ocağından geliyor. bunun sebebini sorduğumuzda şu anki sahibi "ben sadece en iyi yaptığım şeyi yaparım, çaydan çok anlamıyorum o yüzden başka yerden getirtiyorum" diyor..

herkesin hayatında mutlaka gitmesi gereken türünün son örneği mekanlardan..
  • anı defteri gibi yazdım ama gideceklere faydalı olur umarım. aylar öncesinden ucuz bilet bulmuştuk pegasus'tan ve gaziantep'e gittik.

gaziantep'e gidip de buradan katmer yemeden dönmemek gerekir dediler. gittik yedik. sabah gidin sonra biter dediler erkenden gittik.

o kadar arada bir yerdeydi ki mekanı kendi başınıza, sormadan bulmanız zor. ama sorarsanız herkes size gösteriyor. bilmeyen yok. salaş bir mekan ama temizliği dışarı taşmış. zaten lezzet buralarda olur diye düşünüyorum ben.

zekeriya usta, yaşlanmış, ama yine de fırınının başında, yanındakilerin hazırlamış olduğu katmerleri fırına atıyor, pişmişleri alıyor.
    yanılmıyorsam torunu mehmet özsimitçi müşterileriyle birebir ilgileniyor. zaten masa sayısı dışarıya konanlarla beraber 5-6 adedi geçmiyor. bu yüzden birebir ilgilenmesi çok da zor değil diye düşünsek de bu durum bize ayrı bir haz daha veriyor.

masamıza oturduk fırının yanı başındayız. katmerlerin her aşamasını görüyoruz. bekleyen insan çok. sıranın bize gelmesini bekliyoruz bizde. kaç tane dediler 2 kişiydik 2 tane dedik. beklerken yanımızdakilere gelenleri görünce 1 katmerin bile bize çok geleceğini anladık. ama yine de siparişi iptal etmedik. paket olsun dedik. o paket istanbul'da bazı midelere de girdi.

sabah saatlerinde gidip taş fırından çıkar çıkmaz sıcak sıcak bu katmeri yemenin tadı damakta kaldı doğrusu. yanında süt içmek gerekir demişlerdi ama ben çay içtim, doğrusu çay iyi gitmedi yanında. sütü deneyin.

mekana adını veren zekeriya usta ama şu an başında mehmet usta var. mekanda sadece katmer yapılıyor. ama en iyisi, en iyi malzemeyle yapılıyor. fiyatından da anlaşılıyor. (9 tl'yi sonuna kadar hak etti.)

hamuru çok ince, kaymağı dayanılmaz güzel, fıstığı bir numara herşeyiyle dört dörtlük bir türk tatlısı hazırlanıyor burada.

yedikten sonra mehmet usta'nın yanımıza gelip,

- eveeet görüşlerinizi alayım bakalım nasıl buldunuz
    demesi çok hoşuma gitti doğrusu. kendimi vedat milör gibi hissettim. ama onun gibi cevap veremedim tabii.
    sonra bizim makinemizle de fotoğraf çekmeyi önerdi ve çektikten sonra da "bunu facebook'ta sayfamız var oraya mutlaka koyun" demeyi de ihmal etmedi.

ha bu arada katmer yemeden önce beyran da için (bkz: beyran) (bkz: metanet beyran salonu)
  • gaziantepli biri olarak ilk kezvedat milör ve çeşitli tv kanallarında lezzet programlarında ilk kez adını duyduğum,bunun üzerine gidip tattığım ve katmerini hiç beğenmediğim katmer salonu. organize sanayi girişindeki ünal katmer ve beyran salonunda kat ve kat daha güzel katmer yedim.herkese tavsiye ederim...
  • çok güzel katmer yapar. sabah ilk uçakta inenlerin baya bir kısmı ilk kez geliyorlarsa veya turistik amaçla geldilerse direk buranın yolunu tutarlar. zaten boş olan dükkan bir anda dolar. bir de orkide pastanesi'nin katmeri vardır. onlarınkinin fıstığı çok çok daha boldur. sanki baklava içi gibidir. ikisi de harikadır.

karaköydeki köşkeroğlu'da katmer yapıyor. elektrikli fırında ne kadar yapılabilirse. sırf bu katmer antep'e gitme sebebimdir.
  • önce dükkanın sağ tarafında nasıl yapıldığının bir 15 dakika kadar izlenmesi gerekir, sonrasında yemek daha tatlı oluyor,
    antep'liler çok meraklısı değil gibi gördüm ama çayla süper gidiyor zekeriya ustanın katmeri
  • kaymagin fazlasini kediye, fistigin fazlasini kusa hayır eden, gelen mendilci cocuklar bizden ekmek parasi istedi diye katmer verip gonderen on numara esnaf.
    katmerin standartlarini burasi belirlemeli, o derece guzel.

erken kapatma mevzusunda da mehmet usta, "katmer sabah yenir, ogleden sonra antepte yenecek cok sey var insanlar gelmez buraya" der.

guler yuzlu, insanlar mekanidir.
  • muhteşem katmerleriyle beni mutlu etmiş ustanın mekanı. burada izlenimler yazılıdır. buyrun okuyun efendim