şükela:  tümü | bugün
  • katolikler yılın neredeyse her gününü bir azizle şereflendirmiştir. en ünlüleri valentine günü olan 14 şubat, claus günü olan 24 araliktir. ama mesela 5 haziran sandra, 24 eylül merce günüdür.
    ispanya'da insanlar birinin günü geldiğinde onu telefon yağmuruna tutup tebrik konuşmalarına boğarlar, doğum günü ile birlikte senede en az iki kere görüşmüş olmuş olur iber yarımadasının bu sakinleri.
    fakat aynı hassasiyeti fransızlar'da göremeyiz. kendileri bunu kilisenin toplum üzerindeki yoğun etkisini yıllar önce kaybetmesine bağlamışlardır. halbuki ispanya ve hatta portekiz'de kilise hep yöneticilerin yanında yer almıştır.
  • tabi ki her azizin bir görevi, bir manası vardır.
    örneğin sandra erkeğin koruyucusudur ve sosyal çalışmalarda başarılı olması umulur. özellikle çocuklarla ilgili işlerde çok başarılı olacağı söylenir.
  • katoliklerde aziz sayısının beş bini aşması ve her güne on onbeş aziz düşmesi durumu yüzünden bu uygulama yerine 1 kasımda allerheiligen (tüm azizler) günü uygulaması başlamıştır almanya, hollanda, avusturya ve civar ülkelerde. tek günde tüm azizler kutlanır, herkes kendi azizine dua eder, selam çakar.