şükela:  tümü | bugün
 • 2005 yılında finlandiya'da kurulan senfonik/gotik metal grubu.

  üyeler
  katra solopuro - vokal
  jaakko jarvensivu - davul
  johannes tolonen - bas
  kristian kangasniemi - gitar
  jani wilund - klavye

  diskografi
  katra - 2007
  beast within - 2008

  grubun adının geniş kitlelere duyulmasını sağlayan olay 2007 eurovision şarkı yarışması finlandiya elemelerine katılmaları.grubun şarkısı within temptation'un jillian şarkısına fazlaca benzetilir fakat daha sonra aklanırlar.fakat grubun vokali katra solopuro'nun kendilerini savunmak için yaptığı açıklama dikkat çekicidir.katra solopuro şunları demiş:
  -daha önce within temptation hiç dinlememişdim(senfonik/gotik metal yapan ve de finlandiyadan çıkan bir ismin bunları demesine ne denir) biz yarışmaya katılırken nightwish'e benzetilebileceğini düşünmüştük.

  kaynak: http://www.saurock.net/…orum/showthread.php?p=14194
 • bizim ruh ya da akıl* dediğimiz şeyin vulkancasıdır. vulcanlar ölmelerine yakın katralarını taşıması için başka birine ya da katic ark denilen taşlara transfer edebilir.

  tabi çoğu vulkan bunun bir efsane olduğunu düşünür. 22.yy'da syrrannite adlı bir grup inanmaktadır bu katralara. bu grubun lideri syrran vulcanların ünlü ve efsanevi bilgesi surakın katrasını koyduğu katric arc'ı bulur ve surak'ın katrasını kendisine aktarır. yıllar sonra syrran ölmeden önce katrayı jonathan archer'a aktarır. t'pol katra'yı çıkarmak ister fakat katra kaptan archer'da kalmak istediği için çıkarılamaz. kaptan archer kir'shara'yı (surak'ın gerçek öğretilerinin saklı olduğu bir taş) bulup açtıktan sonra surak'ın katrası bir vulcan rahibine aktarılır ve macera son bulur.

  23.yy'da ise spock atılgan'ın warp hızına çıkıp kurtulabilmesi için radyasyon odasına girmesinden önce katrasını doktor mccoy'a aktarır. daha vulcan'daki seleya dağında fal-tor-pan adı verilen bir ayin ile doktor mccoy'un içindeki katra tekrar spock'a aktarılır.
 • dağılmış ihtimali yüksek gibi bir grup.. tuttukları blog sitesi en son 2010 yılının haziran ayında new mexico'da verekleri konserden önce editlenmiş sonra da kalmış.. işin aslı çokta aman aman bir grup değil gibi.. kadın vokalli senfonik metalde sıra bu fin'li arkadaşlara gelene kadar bi 8-10 fırınlık ekmek bekliyor onları..

  http://www.katra.fi/
 • hijo de la luna'yı asmıs sekılde cover'layan finlandıyalı semfonık metal grubu. beast within albumlerını, hala ara ara dınlerım. dagılmamıslardır.

  https://www.youtube.com/watch?v=seearv4eyes