1. dedemin "katranı kaynattım olmadı şeker, cinsini şeyettiğim cinsine çeker." şeklinde kullandığı atasözü.
 2. cok sevdigim deyimlerden biridir. sikmek yerine tukurmek fiiliyle kullanildigi da olur...
  kimileri ise kisaltilmis halini bilir: saptan seker cinsi cinsine ceker
 3. genetik bilimine öncü olmuş bir deyiştir.
 4. "katrani kaynatsan olur mu seker, insanoglu soyuna ceker" seklindeki soyleyisini bilirim..
  eskilerin oldukca sık kullandigi bir sozdur, simdilerde dogruluguna cani gonulden katiliyor olmam yasimin ilerlemesine ve yasam deneyimlerimin nispeten artmasina paralel midir bilemiyorum tabii..
 5. "hiç katrandan olur mu şeker, cinsini siktiğim cinsine çeker" şeklinde kullandığım, yerine göre cuk oturan ve söylemesi büyük keyif veren deyim.
 6. aslı "kaynatma katranı olmaz ki şeker, cinsini siktiğim cinsine çeker" şeklinde olan atasözü. genelde anne babalarımız kendi huylarına benzer kötü huylarda bulunan çocukları için kullanırlar. oldukça etkili bir atasözüdür, çocuğun içini rahatlatır, aa babam da böylemiş demekki denir, aynı eyleme devam edilir.
 7. aile büyüklerinden(babaanne, anneanne) yaramazlık yaptıkça duyulan bir deyimdir.

  altında damat veya geline inceden mesaj gönderme kaygısı taşır.
 8. "huydur çeker, boktur kokar" demenin bir başka şekli. çeşit çeşit kullanımı arasında bizim ailede tercih edileni "katranı kaynatmakla olmaz şeker, cinsini siktiğim cinsine çeker!.." biçimindedir ve bu o sırada orada olan eşin dostun yakınlık derecesine göre "cinsini sevdiğim..." biçiminde daha kibar şekilde de söylenebilir. kimi yerlerde "şaptan olmaz şeker cinsini siktiğim cinsine çeker!.." biçiminde kullanıldığını da görebilirsiniz. hepsinde anlam aynıdır: bunu doğuranların da huyunda, karakterinde iş yoktu zaten, kızından oğlundan ne bekleyeceksin ki?!.. tabii bu anlamdan dolayı anne baba söylediğinde daha bir hoş olmaktadır.

  ayrıca (bkz: armut dibine düşer)
 9. bu atasözünün (!) değişik değişik kullanımlarında katran ve şeker arasında bir şekilde bağlantı kurulur ve çeşitlilik arz eder. değişmeyen tek şey "cinsini siktiğim cinsine çeker" şeklinde vuku bulan sonuç bölümüdür.
 10. katranı kaynatsan olmaz şeker soyunu siktiğim soyuna çeker şeklinde duyup kullandığım söz.

katran kaynamakla olur mu şeker hakkında bilgi verin