şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 'damla' anlamına gelir.
 • accık, biraz... falan anlamlarında kullanılan bir sözcük
 • bir de bunun bir cicegi var galiba. filmlerde manitaya soylenilip, hasta olmasi saglanir:
  "-bir katre cicegi gibisin neriman... bahar bahceleri kadar genc ve mahsun, ucsuz bucaksiz coller gibi sonsuz ve gorkemli..."
  "-peki sinan"
 • ...
  yarin dudagindan getirilmiş
  bir katre alevdir bu karanfil
  ...

  diye bir beyit kalmış, bir zamanlar terete birde behçet necatigil'in hazırlayıp sunduğu şiir programından, aklımda. ne şairi var, ne de şiirin adı...
 • bazı mutedeyyin kişilerce "içkinin katresinin haram olduğu" söylencelerine inanların serçe parmaklarını içki kadehine daldırdıktan sonra ellerini sallayıp o mel'un katrenin yere düşmesini takiben gönül rahatlığı ile içki içmelerine neden olan damla.
 • erol parlak in son albumunun adi. kendisi super bir baglama ustasi olmasina karsin bu kadar igrenc hatta boktan bir albumu nasil cikardigi merak konusu olan yapit. bir baglama ustasinin albumunde baglama kullanmasindaki yeteneksizlik ornegi, duzenlemeleri ile yavuz bingolden bile daha kotu olan, tarzi ile hicbir anlam verilemeyen karakolda iskence olsun diye dinleten polisin bile sesini duydugunda tahammul edemeyecegi hatta kusmaktan firsat bulup kapamaya gidebilmek icin sarki arasini beklemek zorunda kalacagi calismanin(?) adi...
 • bir erol parlak albumu.
  2003 te piyasaya cikmistir.erol hocanın besinci albumudur.anonim ve kişisel karakterli orta anadolu abdal müziği, alevi-bektaşi tarzı, doğu anadolu ve karadeniz bölgesi ezgilerinden oluşmaktadir. albümde, neşet ertaş, mustafa beyazkuş ve dursun uçar a ait kişisel eserlerin yanında, müziği erol parlak"a ait "nenni poyraz" adlı bir eser de yer almakta. sound olarak akustik bir yapıda olan ve geleneksel enstrümanların yanında bir çok batı sazının da kullanıldığı albümün müzik yönetmeni de erol parlak olup, aranjeler ömer avcı ve erol parlak tarafından yapılmıştır.

  tracks:

  senin yazın kışa benzer
  söz: 1. dörtlük: anonim, 2. dörtlük: erol parlak
  müzik: mustafa beyazkuş
  intro: erol parlak

  sen gülersen
  söz: erol parlak, dursun uçar
  müzik: dursun uçar
  düzenleme: erol parlak

  gel tabip sorma derdimi
  söz: mücrimî
  müzik: anonim
  intro: erol parlak
  kaynak: aşkaleli (erzurum) kamer emir, dursun türker
  derleyen: prof. ilhan başgöz

  gönül arzeyliyor dostu görmeyi
  söz - müzik: neşet ertaş
  (kalan edition)

  görmedim âlemde bir benzerin
  söz - müzik: anonim
  yöre: harput (elazığ)
  kaynak: enver demirbağ
  derleyen: esat kabaklı

  karadeniz
  a) gemiler giresun'e
  b) ah dağlar
  söz - müzik: anonim
  yöre: trabzon
  kaynak: hüseyin dilaver
  derleyen: muzaffer sarısözen

  nenni poyraz
  söz: anonim
  müzik: erol parlak

  ne yaşar
  söz - müzik: neşet ertaş
  (kalan edition)

  gülüşün gülden güzel
  söz - müzik: neşet ertaş
  (kalan edition)

  yüzüne baktığım kâr değil midir?
  söz: kemteri
  müzik: anonim

  küstürdüm gönülü
  söz - müzik: neşet ertaş
  (kalan edition)

  kışa çevirme yazımı
  söz- - müzik: anonim
  yöre: kuyezdoğu anadolu
  kaynak: artvirli hasan çıtak
  derleyen: mustafa sarısözen
 • "sen diyorsun ki ‘şu ilerideki elli beşinci dalgaya yüzelim birlikte. bak o dalga ne kadar güzel!’ ben de ‘hangisi?’ diye soruyorum. daha sorumu bitirmeden yer değiştirmiş oluyor senin işaret ettiğin dalga. bak artık söylediğin yerde değil. elli beşinci değil de otuz beşinci olmuş şimdi. giderek yaklaşıyor. yani zaten o bu tarafa geliyor. gelirken de elbet bir şeyler getiriyor yanında. şimdi önünde iki seçenek var. ya atlayacaksın denize, dalgaları filan unutup, sen de bir katre olacaksın onun içinde. ya da kıyıda durup, bekleyeceksin. dalgaların kıyıya vurup, parçalanmasını seyreyleyeceksin. o zaman da onlar birer katre olacak gözlerinin önünde. iki türlü yaşanır hayat eğer bir şeye benzeyecekse. ya kendini yok edeceksin hayatın içinde, ya da hayatı yok edeceksin kendinde." (bit palas sf. 163)
 • okan murat öztürkün trt2'de cuma günleri 23:30 da yayınlanan programı. ilk gün konuklar erol parlak(bağlama) ve cihan yurtçu(dilsiz kaval) idi. şiddetle tavsiye edilir efendim. erol parlak programda dinek dağı adlı muharrem ertaş'tan alınan bozlağı seslendirdi kesinlikle eşsiz idi.
 • (bkz: okan murat öztürk)ün sunduğu katre adlı programın ikinci bölüm konukları ise ince sazdan murat aydemir, derya türkan ve ayrıca cengiz özkan idi.