şükela:  tümü | bugün
 • iskender pala'nın nisan ayında çıkacak olan yeni kitabı. ikinci romanı.

  http://www.iskenderpala.net/…taplik-detay.asp?id=82

  --- spoiler ---

  kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki nevşehirli damat ibrahim paşa’yı canından; sultan iii. ahmet’i de tahtından eden cehennemden nişan eylül ihtilali’nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. bilemiyorum. yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. öte yandan şark’ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. ama birisi çıkıp yiğit şehzade ahmet’i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen istanbul’u ve sadabat’ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.

  --- spoiler ---
 • kitap arkasındaki yazı:

  "rüya gibi bir istanbul, ülkeler arası entrikalara yol açmış bir çiçek, zengin çağrışımlı bir osmanlı tarihi, hep merak edilen saray ve aristokrasi, isyana kadar varan taşkınlıklarıyla fakir halk, sınır tanımayan bir eğlence ve zevk dünyası, bütün bunların arasında derin bir aşk hikayesi ve korkunç bir cinayet... nefes nefese bir kovalamaca, heyecanlı bir macera... yine iskender pala nın usta kaleminden..."

  hikayenin lale devrinde geçtiği belli. heyecanlı bir maceraya gelince, iskender pala dan jean christophe grange performansı bekliyorum. okuyup görelim.
 • iskender pala tarafından imzalı versiyonları kitapçılardan ve internetten temin edilebilir. nazan bekiroğlu da son hikaye kitabı la sonsuzluk hecesini imzalamıştı, hoş oluyor ya hu.. daha güzeli, bizzat kendisine imzalatmak, bu arada muhabbet de etmek.
 • iskender pala nın müzayeden aldığı eski bir kitapta okuyup ve biz okuyucularıyla paylaşmak istediği hikaye. katre i matem, yazarı meçhul, orjinal adı "yek cinayet şast u şeş sual" ( alltmış altı soruda cinayet) hikayenin uyarlaması. hikaye lale devrinin çarpıcı olaylarına (patrona halil isyanı) ışık tutuyor.kim mi yazmış olabilir? bence topaç yeye yazmış bu hikayeyi.(okuyanlar bilir.)

  edit: aslında hepsi iskender pala nın kurgusuymuş.
 • güzel, sürükleyici, araya katılan ve özellikle leyla - mecnun hakkında olan derkenarları ile etkileyen bir çalışma. iskender pala ile ilk tanışmam ve tarzını sevmemden dolayı da aramızdaki samimiyeti ilerletmeyi düşünüyorum. (bkz: tarihi roman)
 • katre katre akar gözlerimden matemim,
  kana kana gözyaşlarımı içtim.
  gerçektir, bir o kadar da acı,
  "bir katre içen çeşmeyi pur-i fenadan
  başını alamaz dahi baranı beladan."
 • isminden, kapağından falan aşk romanı gibi görünse de aslında hayli politik, tarihi bir kitap. yüzlerce yıllık tarihi ancak böyle parça parça öğrenebiliyoruz maalesef. bir çöküşün başlangıcını, yaşananların günümüzle nasıl benzeştiğini gösteriyor. bir yerde her gece eğlence başka bir yerde aç insanlar, tanıdık değil mi?
 • --- spoiler ---

  yalan da olsa bir son yazar insan baş kahramana. 466 sayfa okuduk el insaf, daha düzgün bir sonu hak etmiyor muyuz?

  --- spoiler ---

  neyse okurken sıkıldığım zamanlar olsa da, merak ettirmeyi iyi biliyor iskender pala. tanım; tarihi bir roman.
 • 66 soruda cinayet 66 bölümden oluşan polisiye, tarih, aşk, edebiyat, biz'in son derece ustaca kaleme alındığı kitap. isminden dolayı aşk veya ağır bir dille yazılmış olduğundan korkulacak gibi dursada iskender hoca son derece anlaşılır bir dil kullanmış kitapta. son dönem türk romanlarında görülen iyi bir son yazma yeteneksizliğini gözlemlemek mümkün örneğin iyi bir son olarak topaç yeye öldürülebilir bununla beraber hafız çelebide ölür , kara şahin ve hörükız ile bareber haliç'e bakarken gözleri doldu şeklinde devre yakışır bir son seçebilir kalbimizi parça parça edebilirdi etmedi mutlu mu olduk hayır daha iyi sonlar görmek bir daha ki kitaba artık. herşeye rağmen alınıp okunması raflarımızda güzel bir yer edinmesi gereken kitap. eline, beynine, kalemine sağlık hocam.
 • tarihle arası olmayan insana bile uykuyu haram edebilen, bir solukta okunup bitirilesi bir iskender pala romanı.