şükela:  tümü | bugün soru sor
  • duyduğum en güzel doğa seslerinden birine sahip kuş.
    youtube ta yer alan ses kaydı çok temiz . onun öttüğü bir ormanda saatlerce oturmak isterdim.
  • bildiğin psychedelic bir müzik yapıyormuş. büyüleyici bir şarkısı var. bana pink floyd'un ummagumma albümünü anımsattı. neden güzel şeyler tükenip gitmek zorunda?
  • louie psihoyos'ın racing extinction belgesel-filminin başlangıcına konu olmuş olan kuştur.
    (ilk yorumu yazan arkadaş filmden direk alıntılamış. filme değinmemiş. ben değinmiş olayım onun yerine.)
  • yazıyı okuduktan sonra merakımdan araştırıp video görüntülerine ulaştığım nesli tükenmiş kuştur.

http://www.arkive.org/…moho-braccatus/video-00.html
  • insanın çıkarları için nelere sebep olduğunu hatırlatan muhteşem sesli kuştur.
  • dinledikçe hüzünleniyorum.
  • sesinde doğaüstü bir şeyler var gibi. ormanda duysam ya oturur sabaha kadar dinlerdim ya da topuklarımı götüme vura vura kaçardım. üçüncü bir seçenek olamazdı eminim.
  • adı kaua‘i ‘o‘o olarak yazılır. cüce o'o. bilimsel adı moho braccatus.
    wiki
  • keşke bu sabah sesiyle uyansaydım dediğim, son çığlığını ara ara dinlediğim kuştu.

gel de ağlama
  • hawaii adalarından kauai adasına özel bir kuş türü.
    nesilleri neden tükendi?
    --- spoiler ---
    bu kuşlar zaten belirli bir bölgede yaşayan ve nüfusları çok yoğun olmayan kuşlardı. fakat insanlar ve insanların adaya getirdikleri diğer hayvanlar bu kuşların sayılarının giderek azalmasına ve sonrasında ise türün yok olmasına neden oldu. insanlar adaya domuz, fare, sinek gibi birçok tür getirdi. bu türler ister istemez adadaki doğal dengeyi bozdu. bazı hastalıkların bu adada yayılmasına neden oldu. özellikle adaya getirilen sivrisinekler bu kuşların neslinin tükenmesine önemli rol oynamıştır. bu nedenlerden birisidir. tabi ki bozulan doğal dengeler, küresel ısınma, insanların doğal yaşam alanlarını yok etmesi diğer nedenlerden bazılarıdır.
    --- spoiler ---