şükela:  tümü | bugün soru sor
 • literatürde ilk büyük politik realist olarak kabul edilen, arthashastra'nın da yazarı olan hintli devlet adamı/düşünür.
 • çanakyaya da kautalya diye de bilinen mö 300lerin adamı bu zat-ı muhterem, vizelere çalışan gözlerimi yerinden oynatan fikirleri ile tahminimce memleketimizin yakın tarihine el atmış ve atmakta olan nice belanın da idolüdür...

  nasıl olup da günümüzde reenkarnasyona inanan mutlu hinduların memleketinden böyle bir adam çıkmıştır hayrettir yani.. machiavelli falan halt etmiş o derece...

  şimdi kendisinin siyasette komşu devletlerle olan ilişkilerde izlenmesi gereken yollar listesini ders notlarından aynen copy paste yapıyorum... siz bunu günümüzün siyasi partilerine de uyarlayabilirsiniz...

  1- saman: barışma ya da müzakere. bu, yatıştırmanın, yemle tuzağa düşürmenin yolu olarak uygulanır.
  2- danda: terbiye edici çomak anlamında danda, hakimin ya da kapıcının elindeki sopa anlamına gelir. terbiye edici. cezalandırış, haddini bildiriş, saldırmak, baskın yapmak, zorba güç. kralın elinde daima yukarıya kaldırdığı bir disiplin sopası olmalıdır.
  3- dana: armağan, bağış anlamındadır. siyasette rüşvettir. dana, savaş ganimetlerinin armağanlar, ödüller vs. gibi komşunun generalleri, bakanları ve gizli ajanları için dağıtımı üzerine anlaşma ifade eder.
  4- bheda: bölme ayırma kırma, aksatma, ihanet, sadakati bozma, düşmanın içine nifak ekmek anlamına gelmektedir. içten dışa doğru kazarak, bölme ve ayırma yöntemidir.
  5- maya: göz boyama, hile, aldatıcı bir hayalin ortaya çıkarılışı anlamlarındadır. büyücülük sanatının ve büyünün her türlü kullanımı diplomatik bir beceri olarak görülür.
  6- upeska: görmezlikten gelme, dikkate almamak, kaydetmemek, savsaklamak, yardımcı araç olarak tavsiye edilmektedir.
  7- ındrajala: indra’nın ağı, ortaya çıkarmak, göz boyama, büyücü numarası, savaş hilesi, ya da aldatma manevrası anlamlarını taşır. gerçekte olmayan bir şeyi, varmış gibi göstermek. yanlış haberlerin yayılması, yanlış görüşlerin ortaya sürülmesi de bu öbekte yapılması gereken işler arasındadır.
 • politik realist. sınırdaş ülkeleri iktidarların doğası gereği doğal düşmanlar olarak tanımlayan, bir ülkenin komşularını fethi için gizli operasyonlarla bu ülkelerde destabilizasyonu ve başka ülkelerle savaşı körükleyerek avı güçsüzleştirmeyi salık veren siyaset bilimci. döneminin oldukça ilerisindedir.

  niccolo machiavelli bu arkadaşın yanında idealizm sembolü gibi kalır. max weber kendisi için "onunla kıyaslandığında machiavelli 'nin prens 'i zararsızdır" der. machiavelli'de en azından "bu dünyadan başka bir dünya'da daha erdemli olabilirdik" nostaljisi vardır. "dünya'nın düzeni bu, n'apalım" modundadır. kautilya ise tek erdemi, zafere giden stratejiyi oluşturabilmek olarak tanımlar. komşularını başarıyla işgal edebilen lider en erdemli kişidir der.
 • iyi bir eş; bir anne gibi sabahları kocasına hizmet eden, bir kız kardeş gibi gün içinde onu seven ve bir fahişe gibi geceleri onu memnun edendir.

  kautilya (çanakya)
 • (bkz: #82263419)