şükela:  tümü | bugün
 • kavalalı mehmet ali pasanın buyuk oglu tosun pasanın kardesi. bizi madara edip taa kutahyalara kadar gelmisligi de vardır. hunkar iskelesi anlasması ile pasanın hızı kesilir.
 • rus askerleri 5 nisan 1833 de memlekete gelerek osmanliya yardim etmistir bu adamin istanbula ilerleyisini durdurmak icin. ruslar bu adami tarumar edemese de durdurmayi basarmis ve osmanliyla anlasmaya zorlamistir. anlasma sonucu babasi kavalali suriye valisi olmustur, ibrahim de adanada ki irgatlarin basina gecerek buralarin vergisini toplamaya baslamistir. resme daha genis acidan bakmak gerekirse bu isyan ruslarin isine gelmistir cunku osmanliya verdikleri askeri destegin karsiligi olarak 8 yillik bi saldirmazlik anlasmasi imzalamislardir. (bkz: gencler tarih yaziyor)
 • tosun paşa'da şaban tarafından öncelikle pek muhterem ibrahim paşa hazretleri olarak seslenilen, sonrasında ibrahim bey, ibraam, ibo şeklinde evrilerek sonunda ibocuum'a dönüşen kişi. aslında kendisi hakiki tosun paşa'dır
 • mehmet ali paşanın velinimeti pravşte çorbacısının akrabasından olan dul kadının çocuğuydu. yüzü çilli ve çopur idi, pis bir insandı, fena giyinirdi, üstü başı pislik içinde idi, şarabı-içkiyi-kadını sever ve bu çeşit eğlenceye bulanırdı.
  gayet sertti, suratı daima asık ve ekşiydi, yüzüne bakan mutlaka korkardı, güldüğü vardı ama nadirdi.
  mısırlılar ona, "mafiş akıl milyan dubare" yani "akıl yok, şeytanlık dolu" derlerdi.
 • çukurova'yı işgal ettikten sonra çukurova'daki tarım işçilerine haftada 1.5 gün tatil ve bu sürenin yarım günü için de ücret ödemiştir.
 • bir fransız gazeteciye verdiği demeçte reformlar konusunda şöyle bir eleştiride bulunmuş : bâb-ı âlî sivilizasyonu ters tarafından ele alıyor. bir milleti kalkındırmanın yolu ona apolet ve dar pantolon giydirmek değildir. kıyafet, topal bir insanı dimdik bir insan yapmaz. kıyafetten başlayacakları yerde önce halkın kafasını aydınlatmak gerekirdi. bize bakın: biz her çeşit okul açtık. gençlerimizi avrupa'ya gönderiyoruz. biz de türk'üz; fakat biz, bize yön verecek güçte olan uzmanların tavsiyelerini dinleriz.

  edit:imla.
 • vahhabiler ile mücadeleyi kardeşi tosun paşa, babası kavalalı mehmet ali paşadan daha etkili gerçekleştrimiştir. vahhabileri dize getirmiş, barış anlaşması imzalatmış. muhammed bin abdulvahhab adındaki vahhabi liderini de kellesinin vurulması için istanbula göndermiştir.
  toşun paşa filmindeki ibrahim paşanın haşmeti gerçekten alınmıştır.