şükela:  tümü | bugün
 • eski dönemlerde trt de yayınlanan bir türk dizisi. baş rolde ahmet mekin oynuyordu. ahmet mekin e bir trafik kazasında ölen oğlunun beynini naklediyorlardı. daha sonra adamda acaip şeyler meydana geliyordu. ilk türk bilim-kurgu dizisi buydu. ve güzel bir dizi olarak kalmış aklımda şimdi izlersem neler düşünürüm bilmiyorum..
 • ölen oglunun degil bir insaat amelesinin beynini naklediyorlar ve ahmet mekin hoyratlasiyordu.
 • adamin olaydan onceki normal halini de gosteriyorlardi...
  sonra bakirkoy akil hastanesi'ndeki goruntuler acaipti...
  bi ara adam hatirlar gibi oluyordu herseyi...

  cocukken mannak etkisinde kalmistim...
 • cocukken ablamkla izleyip acaip korktuumuz ama seneler sona kimseye hatırlatamadıımız 3-4 bölümlük dizi
 • radioheadin no surprises vidyosunda thom yorkeun aldıgı şekil.
 • alien 4 filminde yaratıkların laboratuvar ortamında yetiştirilmeye çalışılan hali "kavanozdaki adam" dır.
 • ahmet mekin e amele beyni nakledildikten sonra ahmet mekin hisli bir amele oluyordu. simdi ameleler okuzdur demeye calistigim sanilmasin, senaristin okuzlugu neticesi amelenin ahmet mekin bunyesinde gosterdigi ince dusuncelerinin acaipliginden dem vurulmasindan bahsediyorum.
  "evet ahmet beyin beyninden arta kalan "tortu"lardan kimi hayrullah ile etkilesime giriyor, boyle seyler normaldir"

  seklinde bir aciklamada bulunarak hadiseyi izah eden doktorlardan birisi beyin tortusu gibi bir kavrami bilgi dagarcigimiza islemistir. bu entryde o diziden sonra kalan beyin tortusundan derlenmistir.
 • kavanozdaki adam'da mı yer alıyordu yoksa buna benzer başka diziler/filmler de mi çekilmişti emin olamıyorum ama kendisininki yerine bir başkasının beyni takılan adam dizinin (ya da filmin) bir bölümünde ellerine bakıyor, kendi heykeltraş ellerini görünce (evet heykeltraştı beyin nakli yapılan adam) "bunlar benim ellerim değil" diye şaşırıyor, bunalıma giriyordu. saçma sapan olduğunu buradan anlamamız gerek, genç yakışıklı bir italyan erkeğine kıçının kılı ağırmış bir dede beynini taksalar da beyin kendi vücudunu hatırlayarak aynaya baksa "bu kaslı kollar, bu baklava karın, hele hele bu.. oh inanamıyorum" falan diye dertlenir mi? en fazla sevinir coşar.

  ayrıca ben mi sallıyorum emin değilim ama nedense inşaat işçisi olan beyin sahibinin cinayete kurban gittiğini hatırlar gibiyim, üstelik olur olmaz kendi ölümünü hatırlar, zınnn zınnn korku müziğiyle izleyiciyi gererdi.

  ya da bu bambaşka bir filmin hikayesiydi ben karıştırıyorum, belki de uyurken bana da aptal sarışın beyni taktılar, hayatımın geri kalanını gerzek olarak sürdüreceğim, bilemiyorum.
 • simdi aklima geldi bu flashbackler arasina ahmet mekin in heykeltras gecmisinden de kimi enstantaneler girer, "iste bunlar hep o tortulardan oluyo" seklinde izha edilirdi. kirecli mi lan bu herifin beyni nasil tortu biraksin craniumda, sefalide?
 • esasen çok dramatik bir finali vardı dizinin.ahmet mekin'e nakledilen beynin eski sahibi olan merhum* amele bir kan davasına kurban gitmiş olduğundan, davasını beynin yeni sahibi ahmet mekinin bünyesine de taşıyordu kaçınılmaz olarak(?).oldukça uzun süren buhranlı bir araştırma döneminden sonra ahmet mekin, beyninin eski sahibi ameleyi öldüren kanlısının kaldığı yeri buluyordu (ki bu yer inşaat bekçilerinin kaldığı klübe tarzı bi şeydi yanlış hatırlamıyorsam),kapıyı çalıyor,doğal olarak karşısındaki adam bunu tanımıyor, ne olduğunu anlamadan "buyur hemşerim?" diyordu ve (burası çok acaip) o halim selim düşünce adamı heykeltraş ahmet mekin direkt baltayla (evet balta!) girişiyordu herife allah ne verdiyse, kanını yerde koymuyordu böylece.ufacık çocukken seyretmiştim ben bunu, sonra da bi daha kendime gelemedim zaten...