• damarın genellikle doğuştan olmak üzere gereksiz bir tali yol yapması ve bunun da orada yumak olması durumu.

belirtisi olmasa da bölgedeki sinirleri baskılama tehlikesi bulunur (valla doktor dedi). yaklaşık 2,7 cm çapındaki bir tanesinden 10 yıl önce cerrahi müdahale ile kurtuldum, beynimde hala ufak bir boşluk var orada mr filmlerinde gözüküyor (bkz: swh).

daha ufak çaplı olanlar gamma knife ile yakılabiliyormuş, lakin benimki çok büyümüştü. kaldı ki beynin ön kısmındaydı, 6 saatlik ameliyatla kesip alabildiler.

olanlara acil şifalar dilerim.
  • tıpta, kavernoma ya da kavernöz malformasyon olarak geçen, merkezi sinir sisteminde ki damarsal bir anomalidir.

bende de 5 yıl önce tesadüfen tespit edildi. beyin sapımın sol tarafında 19 mm lik bir kavernom ile yaşıyorum. şuana kadar hayatımı olumsuz etkileyen bir zararı olmadı. zaten çoğu zaman tesadüfen tespit edilen bir anomaliymiş. sanırım nadir durumlarda beyin kanaması, bazı hastalarda da epilepsi krizine neden oluyormuş. bu nedenle doktorum yüzerken tek başıma denize açılmamamı tavsiye etti.
    bazen koku ve ışık hassasiyetinin eşlik ettiği baş ağrılarım oluyor ama nedeni kavernom mudur bilemiyorum.

doktorum, anomali beyin sapımda olduğu için cerrahi müdahalenin çok riskli olduğunu ve hayatımı yaşanılmaz kılacak semptomlar göstermediğim sürece ameliyat olmamamın daha uygun olacağını söyledi.

teşhisin konulduğu ilk zamanlar moralim çok bozulmuştu ama artık varlığını bile unuttum. umarım bundan sonra da kendisini hatırlatmaz.
hesabın var mı? giriş yap