• çok defa kavga etmiş biri olarak,

kavga barbar ve cahillerin işidir.

ben barbar ve cahil olmadığım halde karşı taraf bu sıfatlara sahipse kavga kaçınılmaz olabilir, yine de çoğu zaman ya sabır diyoruz bazen de sabrımız taşabiliyor işte.

geçen gün taksim'de bir adet serseri iki kişiye dadanmış, bağırıp çağırıyor. üstelik covid döneminde maskesini de indirmiş aşağıya.

mesele de şundan kaynaklanıyor, serseri bu iki gence saat kaç diye sormuş.

onlarda söylememiş, meydanda bağırıyor saat kaç, oğlum saat kaç neyse bunlar inatlaşmış hızlı adımlarla gidiyor ama serseri bırakmıyor peşlerini saat kaç saat kaç diye.

en sonunda serseri bunların ikisine birden daldı, biraz yumruklaştılar. sonra zabıta geldi ayırdı yaa bu kadar da pısırık olmamak lazım, 2 kişisiniz elin serserisi size saldırmış, verin o kolunu eline ..
  • kavga etmekten değil sonuçlarından korkuyodur;mahkemeden,dövüştüğü adamın adam toplayıp gelmesinden,kendi kıçıkırık kavgası yüzünden yanındakilerin zarar görmesinden veya karşı tarafa geri dönüşü olmayacak zarar vermekten
  • kavgadan korkmam ama ahlaki açıdan doğru bulamadığım için kaçarım
  • çok fena dayaklar atmışlığım vardır. hepsini ağzım ve burnum dümdüz bir şekilde ayrıldığım kavgaya borçluyum. bu yüzden uzak durun. her türlü temiz dayak yersiniz yoksa. kavga edip dayak yemedim diyen biri var ise palavra atıyordur.
  • akıllıdır. dışarıda kimin ne olduğu belli değil. karşısındaki adam g3 çekse yadırgamam artık bu dönemde. ona buna şekil yapıcam düşüncesiyle dalmayın her yere akıllı olun.
    öfke probleminiz varsa tedavi olun.
  • gerektiği durumda mecbur olduğunda kavga etmekten korkan erkek benim gözümde eksik erkektir. ama olur olmaz kavga etmeye çalışan, en ufak şeyi kavgaya döndüren erkek hem eksik hem aptal erkektir.

çünkü kavga savaş gibidir, karşındaki ne çıkarır, nedir bilemezsin ve sonu ölmeye, öldürmeye kadar da gidebilen bir şeydir. eğer kavgada karşındakine acıyacaksan, baştan girmeyeceksin. ben misal yıllar önce abisini tanıdığım biriyle kavga ediyodum. çocuğu yıktım ettim sonra bıraktım dedim ayıptır, günahtır diyerek, kalktığı gibi 2 dişimi elime verdi adam. bi kavgaya giriyosan etkisiz hale getirene kadar, korkudan titretene kadar döveceksin. o gün bunu öğrendim misal. ikinci olarak işler ters gittiğinde eğer ben bunu öldürebilir miyim sorusuna evet diyemiyosan kafadan girmeyeceksin. sen çünkü bu psikolojik duruma veya serinkanlılığa ya da adına ne dersem sahip değilsen başına her şey gelebilir. misal bizim bi tanıdık var adam donuyor kavgalarda, normalde lafta asıp kesen biri ama. mesleği gereği belinde silahı da var. bi gün bi kavgada birine silah çekiyo bu tanıdık, karşı tarafta silah çekiyo buna. bizim tanıdık donuyo bildiğin donup kalıyo. eğer bu tür biriysen erkekliğini sikiym diyip kavgadan uzamak en doğrusu.

ha bi de sen kavgaya girersin adam çeker vurur bok yoluna gidersin. adam hastadır şudur budur, o an adrenalinle rahatsızlanır. afedersin başına kalır, mahkeme hapis şu bu uğraşırsın. taşaklı biri çıkar anandan emdiğin sütü burnundan getirir vs. ondan ötürü yerli yersiz kavgadan korkmakta fayda var. veya kavgadan korkmak demeyelimde kaçınmak diyelim. evet kavgadan kaçınmakta fayda var mümkün mertebe. çünkü savaşta da kazanan olmaz az kaybeden olur. kavgada aynı o şekil.

edit:imla ve not

not: yanlış anlamalar olabilir entryden ötürü belirtmek istedim. kavgaya karşıyım, kaçınılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. diyalog taraftarıyım. hayatımsa kendim içinse ortaokuldan beri kavga etmemişimdir. ama bazen öyle anlar oluyor ki mecbur kalıyorsun. (ana, bacı, kardeş, çocuk vs.) bu durumlarda kaçışın yoksa eğer korkaklık bir insana yakışmaz bence. her şey hayatta kalmakta değil benim gözümde. onurlu yaşamak önemli bir şey.
  • pısırık erkektir.. bunlar genelde erkek kavgasından kaçarlar ama kadına, çocuğa, hayvanlara karşı güç gösterisi yaparlar evet kavga etmekten korkan erkeklerin çoğu böyledir.
  • geçen ay küfür ettiği için kavga ettiği adam tarafından 30 yaşında biri vuruldu, geride ne kaldı acılı bir eş ve çocuk.

ne olup ne biteceği belli olmuyor, şayet kendi canıma çok değer vermem, ama ilerde böyle bir durumun olması beni daha "pısırık" yapacaktır.

ölüp gidince arkadakilere bir faydan olmuyor.
  • bir lisanslı dövüş sporcusuysan ve mesleğinde ilerlemek istiyorsan kavga etmekten pekala korkarsın
  • genel geçer algıyı yıkın artık adam kavga etmek istemiyorsa etmez ayrıca kavga etmekten çekinmek aşağılayıcı, küçük düşürücü veya ayıp bir şey mi? ne saçma salak başlıklar açıyonguz.
hesabın var mı? giriş yap