• kavga etmekten değil kabalaşmaktan korkuyorlar kanımca. takdire şayan bir davranıştır bu da.
  • akilli erkektir. sun tzu - art of war'dan geliyor

thus we may know that there are five essentials for victory:
    (1) he will win who knows when to fight and when not to fight.
    (2) he will win who knows how to handle both superior and inferior forces.
    (3) he will win whose army is animated by the same spirit throughout all its ranks.
    (4) he will win who, prepared himself, waits to take the enemy unprepared.
    (5) he will win who has military capacity and is not interfered with by the sovereign.

serbestce cevirelim hemen
    kazanmak icin gerekli olan 5 sey var:
    1 - ne zaman savascagini, ne zaman savasmayacagini bilen kazanir
    2 - hem kendinden zayif, hem kendinden guclu rakiplerle nasil mucadele edecegini bilen kazanir
    3 - ordunun her seviyesini ayni sekilde motive eden kazanir
    4 - hazirlik yapan, ve dusmanini beklenmedik zamanda yakalayan kazanir
    5 - askeri olarak guclu, ve dis mihraklar tarafindan isine karisilmayan kazanir

edit: ek ceviri
  • kavgadan kasıt tartışmaksa; kavga etmekten değil kaybetmekten korkuyordur.
  • aldığı darbe sonrası; "ne gereği var ki şimdi bunun?" der. içinden "allaam ayırsınlar allaam ayırsınlar" diye dua ederkene...

7 yıl sonra gelen edit: ortalık manyak dolu, artık kavga bildiğimiz kavga değil. korkmakta, kavgadan uzak durmakta haklı erkektir.
  • sırf kavga etmek uğruna boşuna dayak yemenin hiç bir getirisi olmadığını bilen erkektir.
  • hayatını bir guybrush threepwood gibi yaşıyorsa çok da sıkıntı yaşamayan erkektir.
  • babamdır. "vurursam öldürürüm diye korkuyorum" der hep. (bkz: #23238626)
    nitekim ben de vurursa öldürür diye korktum senelerce. çok şükür bunca yıldır tek bir tokat dışında fiskesini yemedim. onda da 180 derece döndüğümü net şekilde hatırlıyorum.

bunun gibi istisnalar dışında kavgada döven-dayak yiyen değil, çok vuran-az vuran taraf olduğunun farkında olmayan erkektir. bundan sonra yazacaklarım şiddeti övmeye girer, susuyorum...
  • meselelerin konuşarak hallolacağını düşünen erkek. lise dö sen benuğa erkeklerini örnek gösterebiliriz bu konuda.
  • sen kaç beni tanıdılar erkeğinden tek farkı kendisinin de kaçmasıdır.
  • sevgilisinden gelecek suçlamaları karşılayabilecek defans gücüne sahip olmayan erkektir. bayanın elindeki delillerin, elindeki hafifletici sebepleri birer birer patlatacağının ayırdında olan ve başlayacak kavganın muhtemel sonuçlarından ürktüğü için kavgadan dört nala kaçan erkektir.
hesabın var mı? giriş yap