şükela:  tümü | bugün
  • tam bir şerefsizlik. dövemiyorsan git kas yap, boksa başla sonra döv amk evladı, bıçak niye??
  • kan gormeye hazirlikli olmak demektir.
    eger bicagi icerde birakmayacaksaniz veya olay yerini derhal terk etmeyecekseniz tabi.

(bkz: suça teşvik etmek)
  • it kopuğa has bir eylem biçimi. kullanmayı bırak üzerinde bıçak taşımak nedir amk? bıçak taşıyacak kadar kendini koruman gereken bir risk altındaysan gider kuru sıkı tabanca, kapsül şeklinde satılan biber gazı falan alırsın. üzerinde ekmek bıçağıyla gezen adam benim için ebru gündeş dinleyicisidir. ..yada bu fazla mı ağır oldu bilmiyorum.
  • 10 kişi bir kişiye saldırmak kadar şeref yoksunu bir harekettir. hakaret edilen gavur kadar olamamaktır.

biraz delikanlılık öğrenmek için,
    (bkz: holiganlar sokak ortasında kapıştı)
  • it kopuğa has eylem biçimi falan diyenler olmuş. bazı mahalleler var ki üzerinde emanet taşımazsan ketenpereye gelirsin. semt çocuğuyum ben. vücudumda yara almadığım yer yok. 2 defa ölümden döndüm. birisinde 13 gün komada yattım. bu iki olayda da üzerimde bişey olmadığı için yaşandı. övünülecek bişey değil ama iyi kavga ederim. fakat karşı taraf senden kalabalık ise onları vura vura sindirdiğin zaman küteler ortaya çıkıyor bro. adam davranıyor emanete. işte bu noktada üzerinde bişey yoksa sıçtın. yarayı verecekler sana. ölümcül yaralardan bahsediyorum. göte bacağa falan takmalardan değil. eskiden gece geç saatlerde eve dönüyordum işim sebebiyle. sürekli üzerimde bulundurmak zorundaydım. hoş önceden pek parlak bir insan değildim ama büyüdükçe kafa yerine oturuyor, uzaklaşıyorsun o yaşam tarzından.

demem o ki, kişinin yetiştiği ortama göre üzerinde bu tarz materyaller bulundurması yadırganmamalı. he kimse de olmasın! fakat bi tarafta gerçekten kancık olup da hemen bıçağa sarılanlar var, diğer tarafta ekseriyetle mecbur kaldığı için üzerinde taşıyanlar. insan sırtına 60'lık sallamayı yiyince ister istemez can güvenliği için bulundurmak zorunda kalıyor böyle şeyleri.

şimdi tabiki geçti bizden. yani gereksiz. daha düzgün bir yerde oturuyorum artık. kafam rahat. geçmişte yaşadıklarım nedeniyle zaten mahkemelerde koşturuyoruz artık durulalım dimi ama :)
  • bugün başıma gelen hadise.

tatil dolayısıyla çanakkale'ye gelmiş bulundum. akşam üstü bahçede sigara keyfi yapıyordum ki sokakta şişme yelekli bir eleman ufak bir çocuğun önünü kesti bisikletini istiyor. çocuk direndi bir süre. daha sonra eleman buna tokat atmaya başladı. üç, dört tokat attı hızlı bir şekilde. ben de dayanamadım "dostun napıyosun sen?" dedim. çocuk da "sana ne, hayırdır dostum falan kardeşim o benim" dedi. ufaklığa bakarak "abin mi bu" dedim. o da yavrum evet dedi. her neyse ben de çok üstelemedim arkamı döndüm. eleman konuşmaya devam etti sonra yok "sen kimsin karışıyorsun" bilmem ne. döndüm tamam uzatma dedim ne konuşuyorsun hala orda. sevgili keko yeleğini sıyırdı, elini cebine atıp çıkardı bıçağını üstüme yürüdü. ben de bir iki adım geri çekildim bahçede kullanabileceğim bir şey bakındım. zaten keko onu çıkardı durdu öyle konuşuyor bir bok da yaptığı yok. gözüme sandalyeyi kestirdim bir şey yapacağı anda alıp geçireceğim. tekrardan uzatma git işine dedim. gitti sonra. giderken de "burası çanakkale, tehlikeli yer" dedi. lan ben buralıyım amk gelmişsin van'dan bana burası çanakkale diyorsun. cebindekine güvendi en başından demek.

her neyse bu da bir anı oldu. çocuk da 16 17 yaşında en fazla. orda bir şekilde saplasa bana. ne için hem de?
  • kancıklık falan değildir senden kalabalık yada çok baskın biriyle dövüşmek adil mi sanki bıçak çıkartıp dövüşmek kancıklık olsun. biri taktımı bıçağı ama bu kancıklık diye ağlamanın mantığı yok. üstünüzde sizi koruyacak şeyler taşıyın gerektiğinde de kullanın. sevenlerinizi üzmeyin
  • hayatımda ilk defa geçen hafta şahit olduğum olay.

bana bıçak çeken kişi 168-69 boyunda anadolunun bağrından kopmuş bir çocuktu. ben o esnada bıçak çekildiğini görmedim, sonradan söylediler.

boyuna ve cüssesine güvenmeyen, bireysel silahlanmanın yanlış durumlarda olurunu düşünen bir insanı görmek bana bıçak çekilmesinden daha üzdü.

her şeyin olduğu gibi kavganın da adabı vardır. he, keşke bıçağı taksaydı da beni 50 bin lirasını yeseydim. orası ayrı.

bana kalırsa küçük kız çocuğu gibi kavgaya girip dayak yemekten korkanların yaptığı eylemdir.
  • bir adanalı davranışı. adamın götünü keserler dedeee.
  • öldürmek amacıyla gerçekleştirilen eylem.
    kavgaya bıçakla giriyorsan ve karşısında bıçağı çektiğin adamı öldürmek gibi bir niyetteysen en kısa sürede boyun, göğüs kafesi gibi ölümcül noktalara vurmalısın.

aksi halde "delikanlı" gibi çektiğin o bıçağı elinden alır, adamın götünü kevgire çevirirler alimallah.
    bıçak çekenden de korkmayın. bıçağı tuttuğu kolu yakalayıp eklemi çevirdiğiniz an bütün erkeklik bir anda "abi yapma, bokunu yiyim"e kadar döner.