şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir olay var. gündelik yaşamında gayet normal diksiyona sahip bir vatandaş eğer doğudan bir şehirdense kavga başlangıcında "sean kimsan oğğluam" moduna geçiyor. belki o anın siniri ile öz kültürü bilinçaltından fırlıyor olabilir. genelde bu şiveye geçenlerin karşı tarafı yıldırma amacı güttüğünü düşünüyorum.

ek olarak: dilin alt geriye bükülmesiyle bu şive kombine edilerek oluşturulmaya çalışılan etki arttırılır.
  • yoğh bence de bilinç altından fırlamer. çoğh doğru bi tesbit.
  • bu durumun en güzel örneği çiçek abbas filminde, abbas'ın şakir'e kafa tutarken
    -biz yigidin harman olduğu gelmişiz, tavukkkk
    şeklinde savurduğu repliğidir.
    buram buram anadolu kokan bir repliktir.
    abbas, birden doğulu olduğunu hatırlayıp kendi kendini gaza getirir.
  • (bkz: şive)
    (bkz: ağız)
  • geçen gün bir taksici tarafından tarafıma uygulanan olaydır. çek lan kenara diyip önüne kırıp frene basınca yol ayrımından uzayıp gitti. şiveyi de o kadar kötü yaptı ki küfür ederken bir yandan da kahkaha atacaktım. e-5 üzerinde camı açmış yanınızda aynı hızla giden ve sürekli "na var ogliiimmm" diye hönküren ve çek kenara dedikçe de aynı cümleyi tekrar eden birini düşünün.
  • pazarlık esnasında kibar ve seksili konuşan travestinin parada anlaşamama neticesinde son cümlelerde hamza abiye bağlaması buna eşsiz bir örnektir.
  • adanalı olduğunu belli edecek şekilde allaha kitaba söverek girmek kadar etkili olmayacak bir ön savunma sistemi.
  • (bkz: gardaş)
  • karadeniz şivesinin çok daha etkili olduğunu düşünüyorum. sonuçta olay istanbulda geçiyorsa yarısı rizeli amk. elbet bir el atan olur.