şükela:  tümü | bugün
  • bir "kadın" için söylemeyi arzu ettiğim en değerli kelimedir bu.!
    bir insanı kavganız olarak var etmeniz (elbette şiddet şu bu gibi abuk subuk kalıpların dışında bir var ediştir bu) nasıl, nasıl özel bir duygudur.!
    hepimizin çevresinde olması gerekenden fazla kadıncık ve erkekçiklerin bulunduğu şu ortamda bu lafı hakedecek birey bulmak zordur.!
    aman allahım... tüylerim diken diken olmaz da ne olur...
    - ne düşünüyorsun o'nun hakkında?
    - kavgam o benim.!
    gel burdan yak rıfkı, gel burdan yak.!
  • (bkz: can göksoy)
  • şu resimdekidir.
  • yıllar önce islami kimliğiyle bilinen bi mağazadan satın alıp okuduğum kitaptır. o zamanlar yasak değildi sanırım ve her ne hikmetse sıradan kitabevlerinden değil, islami bir mağazada buluvermiştim.
  • (bkz: saksofon)
  • epub versiyonunu bulduktan sonra hemen kindle'ıma attığım ama henüz başlama fırsatı bulamadığım kitap.
  • politika, eylemin tarihidir. tarihin kendisi insanların yaşam mücadelesindeki gelişimdir. “yaşam mücadelesi” ifadesini burada özellikle kullandım, çünkü gerçekte günlük ekmek mücadelesi, savaşta veya barışta, binlerce ve binlerce engel karşısındaki sonsuz bir mücadeledir. yaşam da ölüm karşısındaki sonu olmayan bir mücadeledir. insanlar da neden yaşadıklarını dünyadaki diğer canlılardan daha fazla bilmezler. ama yaşam, bunu sürdürme arzusuyla doludur. en ilkel yaratıkta bile kendisini koruma içgüdüsü vardır. daha gelişmiş yaratıklar bunu eş ve çocuk için de kullanırlar. en üstte olanlar da tüm türü korumaya çalışırlar. ama insan sanki bu sıkça oluyor gibi türün yararı için kendisini koruma içgüdüsünden vazgeçer…
  • karl ove knausgaard 'ın yazmış olduğu, olaylar yaratan serinin ilk cilti.

bana yayınevi tarafından önceden yollandı. çok şanslıyım, evet. şu an deli gibi okuyorum ve kafayı yedim! adam boşuna günümüzün yeni edebiyat fenomeni ilan edilmemiş. bitirince düşüncelerimi yazacağım.

ayrıca kitaba özel çok şukela bir web sitesi de mevcut.
    http://kavgam.monoklkitap.com/

2 haziran'da çıkıyor. monokl edebiyat tarafından çıkıyor. bence acilen edinin!

kitabın arkasında yazanı da ekleyeyim, insanlar pek sever ya hani arka kapağı okumayı. o sebep paylaşmak istedim*

"kavgam'ın ilk iki cildinde sıtma ateşine tutulmuş gibi oldum. dört gün boyunca okumaktan başka çok az şey yaptım, e-postalarımı cevaplamadım, köpeğimi yürüyüşe çıkarmadım, bulaşıklar lavaboda yığıldı. anlatının ışıkları sizi olduğunuz yere mıhlıyor, tıpkı otobanın ortasında kalakalmış bir hayvan gibi.
    ~ dwight garner, new york times

kalp için hayat basittir: atabildiği kadar atar. sonra durur.

hiçbir sır bırakmayan bir dürüstlükle yazıyor kanusgaard. o yazdıkça nefesler tutuluyor, heyecandan kalp çok kereler duracak gibi oluyor. onun yaşamına giriyor, kendi kalbinizden çok ama çok uzaklara gidiyorsunuz ama bir anda orada sadece kendi kalbinizin attığını duyuyorsunuz. knausgaard kavgam'da eşsiz bir ustalıkla bize yaşamlarımızı geri veriyor.

bırakamıyorum, bırakmak istiyorum, bırakamıyorum, sadece bir sayfa daha, sonra akşam yemeğimi hazırlayacağım, bir sayfa daha...
    ~ vasterbottens-kuriren, isveç"